Airbus A330-300 OK-YBA definitivně opustil flotilu ČSA

České aerolinie si letos v říjnu připomněly 97. výročí svého založení. Letopočet 2020 se však do jejich historie zapíše v negativním světle jako rok, kdy koronavirová krize doslova zdevastovala leteckou dopravu a do jisté míry zapříčinila (opětovný a možná také předčasný) zánik dálkové flotily společnosti, byť provozované v počtu pouhého jednoho letadla. Tímto jediným letadlem byl Airbus A330-300 registrace OK-YBA, díky kterému se České aerolinie v roce 2013 po čtyřleté pauze vrátily na trh dálkové letecké přepravy.

Letoun OK-YBA poprvé vzlétl v září 2001. O měsíc později byl dodán společnosti Korean Air, u níž létal pod registrací HL7701 do roku 2013. Poté, co jihokorejský dopravce majetkově vstoupil do Českých aerolinií, došlo k vzájemné dohodě obou dopravců o dlouhodobém pronájmu tohoto Airbusu za účelem otevření v pořadí druhé pravidelné linky mezi Prahou a Soulem. Na ruzyňském letišti stroj v českých barvách přistál v podvečer 14. května 2013, kdy byl za účasti stovek leteckých nadšenců a zástupců médií uvítán vodní slavobránou. Svůj komerční provoz zahájil první červnový den. Zajímavostí je, že registrace OK-YBA nebyla letadlu přidělena náhodou. Stejné označení totiž nosil první dálkový stroj Československých aerolinií vůbec, a to Iljušin 62 z konce 60. let.

Dodávací let OK-YBA do Prahy (14. 5. 2013)

České aerolinie letoun provozovaly v konfiguraci 24 míst v business class v uspořádání 2-2-2 s oddělenou první řadou, která u Korean Air představovala first class, a 252 míst v economy class v uspořádání 2-4-2. Několik let byl zachován původní korejský interiér, později došlo k jeho výměně. Letoun byl obsluhován třemi piloty a osmi palubními průvodčími. Zpočátku jich však létalo jedenáct spolu s jednou zástupkyní za Korean Air. Před dodáním letadla byly posádky školeny ve Finsku, později probíhaly jejich výcviky standardně v Praze. Palubní zábavní systém (IFE) byl k dispozici ve čtyřech jazycích. Airbus OK-YBA nosil dvě speciální výroční zbarvení, a to k 90. a 95. výročí založení ČSA. Lak letadla nebyl za celých sedm let nikdy obnoven.

S Airbusem A330 se cestující Českých aerolinií měli šanci setkat i na jiných linkách než do Soulu. Pravidelně figuroval v letovém řádu na spojích do Almaty, Barcelony, Moskvy a Tel Avivu, v loňské letní sezóně pak jednou týdně obsluhoval let Smartwings do Palma de Mallorca. Alespoň jednou se letadlo výjimečně jako změna typu objevilo na linkách pod kódy OK/QS v Amsterdamu, Burgasu, Dubaji, Jekatěrinburgu, Kodani, Madridu, Miláně, Paříži (unikátní fotoreportáž z letu v kokpitu najdete zde), Římě, Stockholmu a na Tenerife. V neposlední řadě je třeba zmínit dva speciální lety do Bratislavy. První z nich, OK1002/1003/1005 na trase Praha-Ostrava-Bratislava-Praha, se konal 1. dubna 2014 a byl pojat jako prezentace letadla širší veřejnosti. Druhý, OK2018/2019 na trase Praha-Bratislava-Praha, byl vypraven jako doplňkový let 6. října 2018 primárně za účelem výcviku posádek pro Airbus A330-200 registrace OK-GBB, který si na zimní sezónu téhož roku pronajala od kanadských Air Transat tedy ještě společnost Travel Service na pokrytí svých charterových letů z Polska.

Dálkový Airbus Českých aerolinií byl po dobu sedmi let ikonou českého letectví a vyhledávaným cílem leteckých nadšenců. Nechvalně však proslul svými častými závadami, které zkomplikovaly život nejednomu cestujícímu. K nejzávažnějšímu incidentu došlo 23. února 2019 během letu OK190 do Soulu. Nad Kazaní se posádka letadla kvůli masivnímu úniku paliva z levého motoru rozhodla k návratu zpět na pražské letiště v nižší letové hladině. Dramaticky vyhlížející událost a nouzové přistání za asistence letištních záchranných složek sledovaly online desítky, možná stovky lidí. Airbus byl poté týden odstaven mimo provoz. Jako náhrada za něj posloužil již zmíněný stroj registrace OK-GBB. V důsledku jiných závad či údržeb jej několikrát zastoupila i letadla Korean Air, zejména Boeingy 777-200ER, 787-9 a 747-8.

AKTUALIZACE 22. 10. 2020

Budoucnost Airbusu A330 ve flotile Českých aerolinií často představovala téma diskusí. Nejprve byl jeho pronájem zamýšlen na dobu dvou let a jelikož linka do Soulu značně prodělávala, nebylo jasné, jak dlouho zůstane v provozu. Později se však uvedený spoj stal jedním z nejvýdělečnějších v portfoliu dopravce a došlo tedy několikrát k prodloužení pronájmu letadla, naposledy v roce 2017 na období tří let, konkrétně do letošního října. O tom, že OK-YBA bude bez dalšího odkladu k tomuto datu definitivně vrácen pronajímateli, se spekulovalo delší dobu. Vše ale ještě více urychlila celosvětová pandemie nemoci covid-19, v jejímž důsledku byla 27. února 2020 ukončena pravidelná linka mezi Prahou a Soulem (informovali jsme zde). Airbus od té doby parkoval na různých místech jižního areálu ruzyňského letiště až do 23. června 2020, kdy vykonal krátký technický zálet okolo Prahy. 5. července 2020 stroj odletěl na Maltu, kde podstoupil plánovanou údržbu a odkud se měl dle oficiálního vyjádření tiskové mluvčí Smartwings Group vydat do Soulu zpět ke svému majiteli. V důsledku údajného nevpuštění techniků Korean Air na území Malty kvůli koronavirové pandemii se ovšem 24. července 2020 neplánovaně vrátil do Prahy. Airbus definitivně opustil flotilu Českých aerolinií 22. října 2020 ve večerních hodinách. Na rozloučenou a zároveň také v rámci technického záletu vykonal 15 minut po startu go around nad RWY 24, kterému přihlížely desítky nadšenců. Jeho další osud je nejistý, avšak předpokládá se, že bude uskladněn či rozebrán.

OK-YBA krátce před posledním odletem z Prahy (22. 10. 2020)

Záznam letu OK9200 ze dne 22. 10. 2020 (zdroj: Flightradar24)

Dle dostupných informací České aerolinie v nejbližších letech obnovení dálkové flotily neplánují. Nejdříve v roce 2025 by měly převzít trojici Airbusů A321XLR, s nimiž zamýšlejí obnovení transatlantických letů. Na linku do Soulu se tak již pravděpodobně nevrátí.


Vybrané údaje o A330-300 OK-YBA

Základní informace o letadle:

  • Typ letadla: Airbus A330-323X
  • Výrobní číslo: 425
  • První let: 3. 9. 2001 pod testovací registrací F-WWYE
  • Věk (červenec 2020): 18,8 roku
  • Majitel: Korean Air, dodáno 25. 10. 2001, provozováno pod registrací HL7701
  • Datum zápisu do leteckého rejstříku ČR: 13. 5. 2013

Technické parametry:

  • Motory: 2x Pratt & Whitney PW4168A
  • Délka trupu: 63,7 m
  • Rozpětí křídel: 60,3 m
  • Vzletová hmotnost: 230 000 kg
  • Cestovní rychlost: 913 km/h (493 kts)
  • Letová hladina: 12 621 m (41 400 ft)
  • Dolet: 10 186 km (5 500 nm)

Jiné zajímavosti:

  • Poplatek za 100 km proletěné vzdálenosti ve FIR Praha (2020): 2 490 CZK
  • Poplatek za jedno přiblížení na letiště PRG (2020): 19 788 CZK
  • Destinace, které letadlo za dobu služby u ČSA navštívilo (včetně charterů a technických přeletů): ALA, AMS, ARN, BCN, BOJ, BSK, BTS, CDG, CPH, DIA, DXB, ERH, FCO, GMP, ICN, IST, LBG, LYS, MAD, MLA, MXP, OSR, PMI, PRG, RUH, SVO, SVX, TFS, TLV, ZRH

Při tvorbě článku byly použity následující zdroje: deník Zdopravy.cz, letecké databáze Airframes.org a Airfleets.net, Letecký rejstřík ČR, webové stránky Českých aerolinií. Veškeré fotografie pocházejí z vlastního archivu autora.


Co A330-300 OK-YBA znamenal pro posádky Českých aerolinií?

Vždy jsem snila o tom, pracovat jako letuška ve velkém letadle na nějaké dálkové lince, a díky OK-YBA a lince do Soulu se mi tento sen splnil. Pokaždé, když si na “Ybu” vzpomenu nebo když si prohlížím fotky v telefonu, začne mi tlouct srdce, protože to byla a je opravdu srdcová záležitost.

Barbora, stevardka

Noblesa. I přes to, že jsem kolikrát na “Ybě” letěla do Soulu a zpět i čtyřikrát za měsíc, vždy to pro mě byl svátek a pokaždé jsem v břiše cítila takové šimrání, když jsem věděla, že letím na naší milované “Ybičce”. Milovala jsem ty pocity, kdy jsem do “Yby” vstupovala a měla příležitost reprezentovat tradiční značku ČSA. Do každého letu jsem dala kus sebe, abych společně s celou posádkou poskytla našim cestujícím co nejkvalitnější servis.

Denisa, stevardka

Když se řekne “Yba”, představím si úžasnou část svého leteckého života. “Yba” pro mě není jen letadlo, je to člen rodiny ČSA. Neuvěřitelně mi přirostla k srdci. Když jsme se bavili s kolegy, mluvili jsme o ní ne jako o A330, ale jako o naší “Ybušce”.

Zuzana, stevardka

Celé rozhovory s členy posádek Českých aerolinií přineseme v samostatném článku příští týden.


A na závěr zhlédněte video s 30 fakty a zajímavostmi o A330-300 OK-YBA

2 komentáøù

  1. názor

    Video bylo zajimavé škoda že to takhle dopadlo, nejsem žádný velký znalec, myslím ale že dvaašedesátky OK YBA a DBE nebyly typ M. Emka měli myslím obraceče tahu venku. Jinak Jsem měl štěstí v příspěvku bylo i ATR 42 OK KFN které již též není u ČSA( PRG-OSR-PRG) 2014 Hezký den Mirek K.

    Odpovìdìt
  2. Smutné....

    Potupný zánik ČSA pod vedením hokynářů z SW pokračuje. Škoda…….

    Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture