Jedinečný podcast, kde se dozvíte úplně vše, co jste kdy chtěli vědět o letectví. “Letecký Podcast” je tu pro všechny milovníky okřídlených mašin, kniplů a vůně spálených gum z ranvejí. Občasníkový podcast můžete stahovat na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších platformách. Video v plné délce je ke zhlédnutí vždy na Youtube: ZDE
Celkem vydaných dílů: 54
Délka všech podcastů: 87 hodin 30 minut
54. díl – Strach z létání
host: Eliška Kirchnerová, Jana Kociánová
moderuje: Péťa a Rosťa
Ať už jste zkušený cestovatel nebo plánujete svou první cestu letadlem, strach z létání může být reálnou překážkou. V tomto díle našeho podcastu se ponoříme do problematiky strachu z létání, probereme jeho příčiny a nabídneme užitečné tipy, jak se s tímto strachem vypořádat. Tento podcast je ideální pro všechny, kteří chtějí lépe porozumět svému strachu z létání a naučit se ho zvládat. Máte vlastní příběh nebo tip, jak zvládáte strach z létání? Neváhejte se s námi podělit v komentářích! Pokud chcete zjistit více o profesionálním kurzu “Létání bez strachu” navštivte jejich stánky: https://www.letanibezstrachu.cz/
53. díl – Letuška Air India
host: Ludmila Vaňková
moderuje: Jiřina a Rosťa
Mezi lety 1965–1970 odešlo několik československých dívek létat na základě mezivládní dohody mezi ČSSR a Indií k letecké společnosti Air India. Ta je najala pro očekávané československé cestující na linku Praha – Londýn – New York, na které létala Boeingem 707. V roce 1971 však byla tato linka ukončena, ale „našim“ letuškám se povedlo díky podpoře Air India kontrakt udržet a legálně se přesunuly do Londýna, odkud létaly na ostatních linkách společnosti po světě a žily si svůj sen. Žily v Londýně a každé 3 měsíce se vracely do Prahy pro prodloužení doložky a pracovních víz do Británie. V roce 1980 se ale stát rozhodl, že už bylo dost, a posledním dvěma, které ještě létaly (ostatní se buď vdaly, nebo emigrovaly), nařídil návrat do socialistického „ráje“. Jednou z těch, která se z Londýna po deseti letech létání na Boeingu 707 a později Boeingu 747-200 vrátila, byla Ludmila Vaňková. O svém příběhu a o tom, jak se pro ni znalost angličtiny a obrovský zájem stát se letuškou staly vstupenkou na tehdejší pomyslnou svobodu, vypráví v novém díle Leteckého podcastu.
52. díl – Kapitán Airbusu A350
host: Martin Jokl
moderuje: Rosťa
Je pravděpodobně nejmladším českým kapitánem Airbusu A350 a od roku 2019 létá na dálkových linkách francouzské aerolinky do destinací jako Tahiti nebo Réunion. Pozvání do Leteckého podcastu přijal Martin Jokl.
51. díl – Instruktora řídících letového provozu
host: Anna Dobrycká
moderuje: Rosťa
Co všechno se skrývá za profesí instruktora řídících letového provozu v České republice? Co musí splňovat ideální kandidát na řídícího a jak dlouho trvá výcvik? Příběh instruktorky Anni Dobrycké v novém díle Leteckého podcastu je prvním skutečně mezinárodním rozhovorem.
50. díl – První český kapitán Boeingu 747
host: Slavomír Pískatý
moderuje: Rosťa
Studoval na škole ve Vodochodech a od roku 1999 pracoval jako technik u ČSA, kde se staral o ATRky a Airbusy A320. Později pracoval pro Danish Air Transport a dnes létá po světě jako “flying spanner” s licencí na Airbus A330.
49. díl – IN-FLIGHT
host: Anička Benedikt Popluhárová
moderuje: Rosťa
Hostem Leteckého podcastu byla Anna Benedikt. Na letišti pracovala od roku 2008 do roku 2018 na check-inu, data managementu, centrálním nákupu, handlingové služby až po inflight servis.
48. díl – Uniformy ČSA
host: Česlav Jaroš
moderuje: Rosťa a Anička P
Hostem podcastu z výstavy uniforem ČSA v Hotelu Courtyard by Marriott na letišti v Praze byl Česlav Jaroš. Akademický malíř, který navrhoval uniformy na paluby letadel v roce 1991.
47. díl – OK100
host: Jiřina
moderuje: Rosťa
Přes dva roky práce, desítky dobrovolníků a tisíce odpracovaných hodin. Výsledkem je publikace, která mapuje historii uniforem na palubách Československých aerolinií. Děkujeme všem za trvalou a dlouhodobou podporu! Součástí projektu OK100 je i výstava uniforem, která je dostupná od 7. 10. 2023 v hotelu Courtyard by Marriott na letišti v Praze. Vstupné je zdarma. Bližší info opět na webu www.ok100.cz
46. díl – Letecký mechanik v zahraničí
host: Ondřej Valášek
moderuje: Rosťa
Studoval na škole ve Vodochodech a od roku 1999 pracoval jako technik u ČSA, kde se staral o ATRky a Airbusy A320. Později pracoval pro Danish Air Transport a dnes létá po světě jako “flying spanner” s licencí na Airbus A330.
45. díl – Stevard American Airlines
host: Tomáš Picek, stevard
moderuje: Rosťa
Tomáš Picek má za sebou 5 let létání u American Airlines. Létá na vnitrostátních letech i mezinárodních. Byl také důležitou součástí linky z Philadelphie do Prahy, která se létala Boeingem 767. Jaká letadla a linky má Tomáš rád a jaký složitý je život ve Spojených Státech Amerických?
44. díl – Pan Am, Boeing 707, Convair 990 aneb začátky JET AGE v Praze s mechanikem ČSA Janem Fílou
host: Jan Fíla, letecký technik
moderuje: Rosťa
Honza Fíla pracoval na ruzyňském letišti od roku 1958 a končil v roce 2002 jakožto zaměstnanec úřadu pro civilní letectví. Během svojí letecké kariéry měl vždy po ruce fotoaparát. Pořízené snímky jsme s Honzou nedávno společně digitalizovali a v tomto podcastu můžete vidět nikdy nezveřejněné fotografie, které se datují do 60. let 20. století. Ve videu můžete nalézt fotografie následujících leteckých společností: Air London, Air India, ČSA, Pan Am, Swiss air, Aeroflot, Cubana a další
43. díl – Pilot z džungle
host: Václav Hrudka, pilot
moderuje: Rosťa
Začínal u Menzies jako nakladač kufrů na Ruzyni. Postupně se přes check-in dostal až na paluby Airbusů A380 a Boeingů 777. Jako stevard totiž létat pro Emirates a 6 let obsluhoval jak cestující v ekonomické třídě, tak v business class. Už od začátku si ovšem šel za svým snem a ten se mu nedávno splnil. Václav se dostal do kokpitu jako pilot a aktuálně létá pro Van Air na Komorských Ostrovech s českým letounu L-410. Václava sledujte na Instagramu: https://www.instagram.com/thejunglepilot/
42. díl – První žena na ruzyňské věži
host: Olga Cíglerová, řídící letového provozu
moderuje: Péťa a Rosťa
Byla úplně první ženou, která kdy na ruzyňské věži řídila letadla. Olga od roku 1997, kdy nastoupila do výcvikového kurzu, prošlapávala neznámé cesty mezi čistě mužským kolektivem.
41. díl – 25 let na letišti v Chicagu
host: Edita Singer, gate agentka, letiště Chicago
moderuje: Rosťa
Jak jiný je letecký svět v USA a Evropě, vypráví gate agentka Edita Singer, která na letišti v Chicagu pracuje od roku 1998.
40. díl – Velký návrat a poslední rozhovor?
host: David Hecl, pilot
moderuje: Rosťa
David Hecl se vrací do studia, abychom mohli uzavřít nejhorší etapu letectví v historii a začali se opět dívat do budoucnosti. David také prozradí, jak to bude mít dál v kariéře a jestli se vrátí do kokpitu A380…
39. díl – Pilot Boeingu 777 Qatar Airways
host: Michal Souček, pilot
moderuje: Rosťa
Příběh o tom, že nikdy není pozdě stát se pilotem a plnit si svoje sny. Michal Souček letos v roce 2022 oslavil již desáté výročí na nebi. Začínal ale úplně jinak, než by kdokoliv čekal…
38. díl – Ředitel ŘLP
host: Jan Klas
moderuje: Rosťa
Dalším hostem Leteckého Podcastu byl Jan Klas, ředitele ŘLP. Rozebírali jsme aktuální situaci na českém nebi a proč se provoz nevrací tak rychle jako jinde v Evropě. Jak se bude řídit letiště v Českých Budějovicích a jak se bude rozvíjet Free Route Airspace v Evropě.
37. díl – Pilotka z Havaje
host: Veronika Benšová
moderuje: Péťa a Rosťa
Ve dvaceti letech odešla do USA a dnes je první českou pilotkou, která kdy létala pro Hawaiian Airlines. Cesta z Prahy až na konec světa vedla přes malé havajské aerolinky Mokulele, kde si Veronika zalétala na Cessna Caravan. Později přesedlala na Embraer E170 u SkyWest a dnes létá jako First Officer na Airbusu A330 Hawaiian Airlines.
36. díl – Letuška ČSA 1953-1978
host: Blanka Pilátová
moderuje: Péťa a Rosťa
Jaký byl život zaměstnanců Československých aerolinií v 60. a 70. letech a jak náročné bylo vypořádat se s dobou po roce 1968? Hostem Leteckého Podcastu byla Blanka Pilátová.
34. díl – Dispečer Řízení Provozu Ploch
host: Pavel Mašata
moderuje: Rosťa
Dalším hostem Leteckého Podcastu je Pavel Mašata, dispečer Řízení Provozu Ploch (ŘPP). Učil se automechanikem, ale skončil na pražském ruzyňském letišti, kde 20 let koordinoval ty nejdůležitější vládní lety včetně Air Force One.
33. díl – Palubní mechanik
host: Jan Fíla
moderuje: Rosťa
Ze života technika a palubního mechanika, který zasvětil celý svůj život letectví. Jan Fíla nastupoval do ČSA v roce 1958 jako technik do hangárů na opravy Avia Av/Il-14. Postupně se propracoval na pozici palubního mechanika a na palubách IL-62 procestoval celý svět. Skončil v roce 2002 jako vedoucí odboru leteckých předpisů na ÚCL.
32. díl – Letuška Emirates
host: Renata Knittelová Chloupková
moderuje: Rosťa
O životě v Dubaji dnes vypráví Renata Knittelová Chloupková, která létala pro Emirates mezi lety 2013-2016. Letuška Renata začínala na check-inu na pražském letišti jako zaměstnanec ČSA. V roce 2016 byla součástí posádky, která přivezla Airbus A380 do Prahy na prvním pravidelném letu.
31. díl – Kapitán Tupolevu Tu-104A
host: Stanislav Epstein
moderuje: Rosťa
V roce 1957 byl do flotily Československých aerolinií zařazen Tupolev Tu-104A. Bylo to první proudové letadlo u ČSA, které dosahoval rychlosti až 900 km/h. Z celkem šesti strojů se svého konce ovšem dožily pouze tři z nich. Byl tento převratný stroj nebezpečný a jak se s ním létalo do Indonésie? Svůj příběh vypráví veterán ČSA Stanislav “Epi” Epstein (92 let), který létal na DC-3, Il-14, Tu-104A, Tu-124, Tu-134A a Il-62.
30. díl – Rampák a Stowingář
host: Ivan Chalachan
moderuje: Rosťa
V dnešním díle si poslechneme příběh Ivana Chalachana, který od března 2007 začal pracovat na ruzyňském letišti jako check-in agent a postupně se vypracoval až na ramp & load control supervizora. Ivan je zaměstnancem Czech Airlines Handling.
29. díl – Pilotka business jetů
host: Hana Rohelová
moderuje: Petra a Rosťa
První pilotka v Leteckém podcastu byla Hana Rohelová. Jaká byla cesta od větroňů na Točné přes letušku u Fischer Air a ČSA až do pozice kapitánky Business Jetů Cessna?
28. díl – Sestřičky LZS Plzeň – Líně
host: Eva Märzová, Jana Špalková, Dana Vranovská
moderuje: Rosťa
Pohled do života létajících andělů z letecké záchranné služby Plzeň – Líně. Hosté: Eva Märzová, Jana Špalková, Dana Vranovská Natáčení proběhlo na základně LZS v Plzni. Děkuji za pozvání!
27. díl – Letuška Qatar Airways
host: Michaela Hadáčková
moderuje: Petra a Rosťa
Michaela Hadáčková a její příběh z létání u Qatar Airways. Jaký je život v Doha? Jak náročné bylo létání během covidu a proč byl Airbus A380 jejím nejoblíbenějším letadlem?
26. díl – Nový ředitel letiště Praha
host: Jiří Pos, předseda představenstva
moderuje: Rosťa
Proč se Jiří Pos rozhodl vrátit do vedení ruzyňského letiště a jak náročná cesta to byla?Proč dělal leteckého mechanika a nakladače kufrů? Jak vidí post-covidovou budoucnost letiště, existuje Pragusa One a spolupráce s Kiwi.com?
25. díl – Samozvaný český pilot Concordu
host: Lubor Obendrauf
moderuje: Rosťa
(TENTO PŘÍBĚH SE NEPODAŘILO OVĚŘIT) Celé vyjádření ZDE: https://flyrosta.com/vyjadreni-k-leteckemu-podcastu-s-hostem-luborem-obendraufem/
Blíží se návrat nadzvukového létání? Jaká ale byla doba, kdy se nadzvukově opravdu létalo a nejen se o tom mluvilo? Svůj příběh nám dnes odvypráví Lubor Obendrauf, jediný český pilot, který kdy usedl za knipl nadzvukového letounu Aérospatiale-BAC Concorde. Konec éry Concordu urychlila nehoda letu Air France Flight 4590. Bylo ovšem v závěrečné vyšetřovací zprávě něco záměrně vynecháno a proč? Otázka na kterou Lubor Obendrauf přináší zajímavé odpovědi.
24. díl – Steward, instruktor a inspektor ČSA
host: Karel Jelínek, ČSA
moderuje: Rosťa a Petra Krůčková
Dalším hostem Leteckého Podcastu je Karel Jelínek. Steward, který začínal v roce 1992 na letounech Ilyushin IL-62, TU-134 a končil zaváděním největšího letadla, které kdy ČSA provozovalo Airbus A330-00 (OK-YBA). Karel nebyl jen steward, ale také vedoucí kabiny, inspektor a instruktor. S letadly ČSA létal pro Air India a Pakistan International Airlines. Jaké bylo létání do New Yorku na Airbusu A310 a vyhodil někoho od přezkoušení?
23. díl – Legenda ruzyňského letiště
host: Helena Kcourková, pozemní praccovník/handling agent
moderuje: Petra Krůčková
Na pražském letišti pamatuje ještě odbavování Pan Am, Air India nebo afghánské letecké společnosti Ariana. Helena Kocourková prožila celý svůj pracovní život na letišti a dnes se s vámi podělí o své zážitky.
22. díl – Český pilot létající na SPITFIRE a HAWKER HURRICANE
host: Radim Vojta, dopravní pilot, pilot warbirdů
Začínal na kluzácích v aeroklubu na Kladně a dnes je jedním z mála českých pilotů, kteří pravidelně usedají do kokpitů nejvzácnějších historických letadel, které jsou známé pod označením “Warbirds”. Radim Vojta je především aktivní ve spolku Classic Trainers a na letišti Točná, ale zároveň je profesionální pilot, který létal také na letadlech ATR nebo Boeing 737. Dnes se živí jako pilot soukromých letadel.
21. díl – LETUŠKA Austrian Airlines a Oman Air
host: Jarmila Plurová, letuška
moderuje: Petra Krůčková
Půvabná dáma, bývalá letuška ČSA (2005-2012), Oman Air (2013) a Austrian Airlines (2014) vypráví ze svého leteckého života a ráda vzpomíná na pohádkový Omán, vřelé přijetí u Austrian Airlines a hokejový speciál, který přivezl zlaté medaile z Frankfurtu v roce 2010. Nový Letecký Podcast… Jarka je také na Instagramu https://www.instagram.com/jariplur/
20. díl – Kapitánem v Turecku
host: Stanislav Vojtíšek – pilot ČSA, Turkish Airlines
5. března 2020 přistál jako kapitán s Airbusem A330 v barvách Turkish Airlines na ruzyňském letišti. Bylo to prozatím jeho poslední přistání po pětadvaceti letech v letectví. Dnešním hostem Leteckého Podcastu je pilot a kapitán Stanislav Vojtíšek, který začínal u Air Ostrava na L-410, od roku 1996 létal pro ČSA na strojích ATR, Boeing 737, Airbus A320 family a zažil také Airbus A330. V roce 2015 změnil zaměstnavatele a do roku 2020 létal pro Turkish Airlines.
LIVE STREAM
host: Lukáš “Čočík” Codr – frequent flyer, cestovatel
Cestovatelsko-letecké streamovací šílenství z lockdownu. Od KLDR přes Košice až na konec světa s Lukášem Codrem alias “Čočíkem”.
19. díl – České aerolinie 2000-2015
host: Petra Krůčková, letuška, check-in agent
Petra Krůčková pracovala pro ČSA od roku 2000 jako check-in agent a od roku 2005 se starala o pasažéry na palubách Českých aerolinií. Během své kariéry okusila jaké to je obsluhovat španělského krále, zažila dekompresi na palubě a řádně si užívala životní styl letušky. Petra bohužel nikdy neměla možnost létat na dnes už legendárních Airbusech A310 do New Yorku, ale podařilo se jí dostat do úzkého okruhu zaměstnanců, kteří měli tu čest létat na Airbusu A330-300 (OK-YBA) linku Praha – Soul.
18. díl – Nejzásadnější letecké události za rok 2020
host: Jan Sůra – letecký novinář, zdopravy.cz
Přehled leteckých událostí za rok 2020 ve zpravodajském Leteckém Podcastu s Janem Sůrou (zdporavy.cz). Bez ohledu na situaci, která celý svět postihla minulý rok se v letectví najdou i pozitivní zprávy. Poprvé se do vzduchu vznesl Boeing 777X, stejně tak i letoun Mitsubishi SpaceJet, Il-114 nebo prozatím největší letadlo poháněné čistě elektřinou. Komunita pilotů v ČR pomáhala s rozvozem roušek do zdravotnických zařízení v projektu Piloti lidem. Na Slovensku zachraňuje spolek Airliners.sk Fokker 100. V roce 2020 přišly i nové aerolinie Starlux, Zip Air a Guliv Air. Premiéru v Praze si odbyl Bamboo Airways, Air Asia X, Juneyao Air. Ostrava přivítala poprvé wide body Airbus A330 Korean Air a Asiana Airlines Boeing 777. Mošnov je nově propojen s Varšavou, kam je možné pravidelně létat s polskou leteckou společností LOT. Zbytek naleznete ve výročním souhrnu.
17. díl – Velká letecká krize
hosté: Jan Klas – generální ředitel Řízení letového provozu a Radek Zábranský – obchodní ředitel Letiště Bratislava
Kudy vede cesta z letecké krize, která zasáhla svět v roce 2020? Jaký byl skutečný dopad koronaviru Covid-19 na oblast letectví v České republice a na Slovensku? A jak se z celé situace poučit a být připraveni na příště? Na tyto a podobné otázky odpovídají generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas a obchodní ředitel Letiště Bratislava Radek Zábranský.
LIVE STREAM – Život letušky v roce 2020
host: letuška Zuzana Piklová, České aerolinie
Jaký byl rok 2020 pro letušku ČSA a proč nešla sbírat brambory na pole? Ptejte se a my rádi odpovíme na vše, co vás zajímá.
16. díl – Pilot vládní letky
host: major Ondřej Kudělka, JAK-40, Challenger CL-601
Pilot vládní letky major Ondřej Kudělka vypráví o životě na 24. základně dopravního letectva Kbely. Během vojenské kariéry létal na L-410, YAK-40 a Challenger CL-601. Díky své profesi se podíval téměř na všechny kontinenty světa a po vyřazení legendárního JAKu-40 by chtěl pokračovat ve službě vlasti na Airbusu A319. JAK 40 v salóní verzi (0260) bude možné navštívit už v sezóně 2021 v leteckém muzeu v Kunovicích.
15. díl – Vzestup a pád Airbusu A380
host: David Hecl, pilot ČSA, Emirates a Korean Air
Největší dopravní letadlo světa se prokázalo jako jedno z nejbezpečnějších vůbec, které kdy člověk vyrobil. Bohužel se jeho provoz blíží ke svému konci a za pár let bude velryba z Toulouse vymřelým druhem na nebi. Co stálo za zrodem projektu A3XX, jak náročné bylo soupeřit s americkým Boeingem a proč by přistál kapitán David Hecl se superjumbem na plážích Coco Islands?
14. díl – Letuška první třídy
host: Lucie Skořepová, Etihad Airways
V roce 2011 se rozhodla změnit život a odešla létat, pro národního dopravce operujícího v Abu Dhabi, do Spojených Arabských Emirátrů. Na palubě letadel (Airbus A319, A320, A330, A340, A380, Boeing 777) se starala nejen o královskou rodinu nebo celebrity, ale také o malé děti jako chůva. Byla součástí promo týmu, který propagoval aerolinku po celém světě včetně akcí Formule 1.
13. díl – Check-in Supervisor
host: Johana Mejtská, handlingová společnost
Lidé jim říkají lepiči kufrů, chtějí po nich modré z nebe a upgrade do firstky zadarmo. Historky ze života check-in agentů, strasti a slasti s Johanou, která šest let pracovala na letišti v Praze na odbavení cestujících.
12. díl – Kapitán a Instruktor Airbusu A380
host: David Hecl, pilot ČSA, Emirates a Korean Air
David Hecl původem z Kyjova začínal v roce 1996 jako druhý pilot u ČSA na letounech ATR. V Praze se vypracoval na kapitána Boeingu 737, ale ani to nebylo vrcholem jeho kariéry. V roce 2009 začal létat pro Emirates na Airibusech A330 a A340. Během několika let se vypracoval až na kapitána největšího dopravního letadla světa. David Hecl přivezl do Prahy první Airbus A380 na prvidelné lince 1. května 2016. Nejen jako kapitán, ale i jako instruktor odcházel z Dubaje do Soulu, kde pobýval až do koronakrize v roce 2020.
11. díl – První český pilot u Emirates
host: Ivan Bednařík, pilot Emirates
Ze života pilota, který začínal na větroních a práškovacích strojích přes pilotování TU-134 a Airbus A310 u ČSA až po Airbus A340 pro Emirates. Ivan Bednařík, aktuálně pilot ve výslužbě, je stále členem Aeroklubu Kroměříž. Od roku 1994 do 2014 létal v Dubaji a podíval se mimo jiné také na dnes již neexisrující letište Kaitak v Hong Kongu.
10. díl – Armádní pilot
host: kapitán Jan Tvrdík, JAS-39 Gripen
Jak se stát armádním pilotem a létat na stíhacím letounu JAS-39 Gripen, jak probíhá celý výcvik nebo jak se zakročuje na letoun, který neodpovídá řízení letového provozu? Kapitán Jan Tvrdík je nejen hotovostní pilot 211. taktické letky, ale je také členem akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatic Team.
9. díl – Letecké Muzeum Kunovice
host: Martin Hrabec, šéf muzea
Pohled do zákulisí leteckého muzea v Kunovicích s “šéfem” Martinem Hrabcem. Jak probíhala záchrana Tupolevu TU-154M (Velký přelet, Naganský Expres), jaké letadlo dostanete výměnou za brzdy L-410 a jak náročné je udržet exponáty při životě…? V dnešní leteckém podcastu se dozvíte i o speciálním projektu militarizovaného práškovacího letadla Zlín Z-37 známý též jako “Turbo čmelák”
8. díl – Česká letuška v Číně
host: Irys Eichlerová, Hainan Airlines
Stala se tváří letecké společnosti Hainan Airlines, na palubě se starala o inspektora ze SKYTRAXu a Tel Aviv ve svém plánku neviděla ráda. Letuška Irys Eichlerová původem z Krupky o práci letušky v nové epizodě Leteckého Podcastu.
7. díl – Letecký mechanik v Kábulu
host: Jan Žeravík, letecký mechanik
Letecký mechanik ten těžký život má. Jan Žeravík v dalším díle Leteckého Podcastu vypráví o práci pro OSN v afghánském Kábulu, o vyprošťování letadla přimrznutého k dráze na letišti Iqaluit v Kanadě a o tom jak návštívil Severní Koreu. Honza je nejen profesionál, který umí kopnout do pneumatiky, ale také letecký nadšenec. V Afghánistánu se proletěl s leteckou společností Ariana a Kam Air.
6. díl – Československé aerolinie 1968 – 1985
host: Elvíra Mandlíková, bývalá letuška ČSA
Zpátky do minulosti s bývalou letuškou, která zažila zlatou éru Československých aerolinií. Elvíra Mandlíková létala u ČSA od roku 1968 do roku 1985. Během své kariéry zažila letouny IL14, IL18, TU104, TU124 nebo také velice oblíbenou IL62.
Speciál – Koronavirus v letectví s Irys Eichlerovou (Hainan Airlines)
host: Irys Eichlerová, letuška Hainan Airlines
Koronavirus se šíří světem a o tom jak zasahuje letectví ve speciálu “Leteckého Podcastu” s Irys Eichlerovou (www.irysvcine.cz), která létala pro čínského dopravce Hainan Airlines. Jak se posádky mají chovat, když mají podezření na virus na palubě a jak se chrání před nákazou.
5.díl – Stav letectví v ČR – 2019
host: Jan Sůra, zdopravy.cz
Jaký byl rok 2019 pro letectví v České republice a kam bude směřovat v roce 2020 s redaktorem online deníku zdopravy.cz Janem Sůrou Témata leteckého podcastu: – Slučování ČSA a Smartwings/Travel Service – Problémy s Boeingem 737 MAX – Air Fisher – Rozvoj Letiště Praha – Bamboo Airways a Air Asia – Kolejové napojení letiště s centrem Prahy – Paralelní dráha – Provoz na regionálních letištích (Brno, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary) – Otevření letiště v Českých Budějovicích
4.díl – Pilot Boeingu 787 Dreamliner
host: Petr Garaj
Jak se do třiceti dostat do kokpitu jednoho z nejmoderněších letounů na světě a kolik to stojí peněz? Návod na život za kniplem přináší pilot Petr Garaj, který začínal u plotu ruzyňského letiště jako spotter.
3.díl – Řídící letového provozu (2.část)
host: Jakub Vilhelm, řídící letového provozu (approach, tower)
téma: paralelní dráha, nová řídící věž, budoucnost řízení letového provozu
2. část LETECKÉHO PODCASTU s řídícím letového provozu Jakubem Vilhelmem, který je na věži ruzyňského letiště jako doma. Zeptejte se Jakuba nejen na práci ATC na jeho Facebooku: https://www.facebook.com/ayrton.viiik Témata podcastu: – Paralelní dráha – Nová řidící věž – Virtuální věž – Řízení provozu v bouřkách – Tipy pro spottery
2.díl – Řídící letového provozu (1.část)
host: Jakub Vilhelm, řídící letového provozu (approach, tower)
PODCAST s řídícím letového provozu Jakubem Vilhelmem, který je na věži ruzyňského letiště jako doma. Zeptejte se Jakuba nejen na práci ATC na jeho Facebooku: https://www.facebook.com/ayrton.viiik Témata podcastu: – Jak se stát řídícím letového provozu – Jak probíhá výcvik – Letecká angličtina – Srovnání Airbusu A380 a ATR z pohledu řídícího – Práce na řídící věži
1.díl – Ze života letušky
host: Zuzana Piklová, letuška ČSA
PODCAST na téma “Život letušky” se Zuzanou Piklovou. V komentářích se můžete Zuzky zeptat, co dále vás zajímá na povolání letušky/letušáka. Určitě dostanete brzy odpověď 😉 V prvním leteckém podcastu se dozvíte… Jak se stát letuškou, co všechno vás čeká během výcviku nebo jak přežít jet lag na dálkových linkách. Zuzana Piklová je česká letuška, kterou můžete znát z “retro” videa ČSA nebo billboardů u silnic. Původem z letecké rodiny si dnes žije svůj sen a už teď se těší, až vás opět někdy přivítá na palubě.