LETECKÝ PODCAST – 17. díl

Jedinečný podcast, kde se dozvíte úplně vše, co jste kdy chtěli vědět o letectví. „Letecký Podcast“ je tu pro všechny milovníky okřídlených mašin, kniplů a vůně spálených gum z ranvejí. Občasníkový podcast můžete stahovat na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších platformách. Video v plné délce je ke zhlédnutí vždy na Youtube: ZDE

 

17. díl – Velká letecká krize

hosté: Jan Klas – generální ředitel Řízení letového provozu a Radek Zábranský – obchodní ředitel Letiště Bratislava

Kudy vede cesta z letecké krize, která zasáhla svět v roce 2020? Jaký byl skutečný dopad koronaviru Covid-19 na oblast letectví v České republice a na Slovensku? A jak se z celé situace poučit a být připraveni na příště? Na tyto a podobné otázky odpovídají generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas a obchodní ředitel Letiště Bratislava Radek Zábranský.

 

16. díl – Pilot vládní letky

host: major Ondřej Kudělka, JAK-40, Challenger CL-601

Pilot vládní letky major Ondřej Kudělka vypráví o životě na 24. základně dopravního letectva Kbely. Během vojenské kariéry létal na L-410, YAK-40 a Challenger CL-601. Díky své profesi se podíval téměř na všechny kontinenty světa a po vyřazení legendárního JAKu-40 by chtěl pokračovat ve službě vlasti na Airbusu A319. JAK 40 v salóní verzi (0260) bude možné navštívit už v sezóně 2021 v leteckém muzeu v Kunovicích.

 

15. díl – Vzestup a pád Airbusu A380

host: David Hecl, pilot ČSA, Emirates a Korean Air

Největší dopravní letadlo světa se prokázalo jako jedno z nejbezpečnějších vůbec, které kdy člověk vyrobil. Bohužel se jeho provoz blíží ke svému konci a za pár let bude velryba z Toulouse vymřelým druhem na nebi. Co stálo za zrodem projektu A3XX, jak náročné bylo soupeřit s americkým Boeingem a proč by přistál kapitán David Hecl se superjumbem na plážích Coco Islands?

 

14. díl – Letuška první třídy

host: Lucie Skořepová, Etihad Airways

V roce 2011 se rozhodla změnit život a odešla létat, pro národního dopravce operujícího v Abu Dhabi, do Spojených Arabských Emirátrů. Na palubě letadel (Airbus A319, A320, A330, A340, A380, Boeing 777) se starala nejen o královskou rodinu nebo celebrity, ale také o malé děti jako chůva. Byla součástí promo týmu, který propagoval aerolinku po celém světě včetně akcí Formule 1.

 

13. díl – Check-in Supervisor

host: Johana Mejtská, handlingová společnost

Lidé jim říkají lepiči kufrů, chtějí po nich modré z nebe a upgrade do firstky zadarmo. Historky ze života check-in agentů, strasti a slasti s Johanou, která šest let pracovala na letišti v Praze na odbavení cestujících.

 

12. díl – Kapitán a Instruktor Airbusu A380

host: David Hecl, pilot ČSA, Emirates a Korean Air

David Hecl původem z Kyjova začínal v roce 1996 jako druhý pilot u ČSA na letounech ATR. V Praze se vypracoval na kapitána Boeingu 737, ale ani to nebylo vrcholem jeho kariéry. V roce 2009 začal létat pro Emirates na Airibusech A330 a A340. Během několika let se vypracoval až na kapitána největšího dopravního letadla světa. David Hecl přivezl do Prahy první Airbus A380 na prvidelné lince 1. května 2016. Nejen jako kapitán, ale i jako instruktor odcházel z Dubaje do Soulu, kde pobýval až do koronakrize v roce 2020.

 

11. díl – První český pilot u Emirates

host: Ivan Bednařík, pilot Emirates

Ze života pilota, který začínal na větroních a práškovacích strojích přes pilotování TU-134 a Airbus A310 u ČSA až po Airbus A340 pro Emirates. Ivan Bednařík, aktuálně pilot ve výslužbě, je stále členem Aeroklubu Kroměříž. Od roku 1994 do 2014 létal v Dubaji a podíval se mimo jiné také na dnes již neexisrující letište Kaitak v Hong Kongu.

 

10. díl – Armádní pilot

host: kapitán Jan Tvrdík,  JAS-39 Gripen

Jak se stát armádním pilotem a létat na stíhacím letounu JAS-39 Gripen, jak probíhá celý výcvik nebo jak se zakročuje na letoun, který neodpovídá řízení letového provozu? Kapitán Jan Tvrdík je nejen hotovostní pilot 211. taktické letky, ale je také členem akrobatické skupiny Flying Bulls Aerobatic Team.

 

9. díl – Letecké Muzeum Kunovice

host: Martin Hrabec, šéf muzea

Pohled do zákulisí leteckého muzea v Kunovicích s „šéfem“ Martinem Hrabcem. Jak probíhala záchrana Tupolevu TU-154M (Velký přelet, Naganský Expres), jaké letadlo dostanete výměnou za brzdy L-410 a jak náročné je udržet exponáty při životě…? V dnešní leteckém podcastu se dozvíte i o speciálním projektu militarizovaného práškovacího letadla Zlín Z-37 známý též jako „Turbo čmelák“

 

8. díl – Česká letuška v Číně

host: Irys Eichlerová, Hainan Airlines

Stala se tváří letecké společnosti Hainan Airlines, na palubě se starala o inspektora ze SKYTRAXu a Tel Aviv ve svém plánku neviděla ráda. Letuška Irys Eichlerová původem z Krupky o práci letušky v nové epizodě Leteckého Podcastu.

 

7. díl – Letecký mechanik v Kábulu

host: Jan Žeravík, letecký mechanik

Letecký mechanik ten těžký život má. Jan Žeravík v dalším díle Leteckého Podcastu vypráví o práci pro OSN v afghánském Kábulu, o vyprošťování letadla přimrznutého k dráze na letišti Iqaluit v Kanadě a o tom jak návštívil Severní Koreu. Honza je nejen profesionál, který umí kopnout do pneumatiky, ale také letecký nadšenec. V Afghánistánu se proletěl s leteckou společností Ariana a Kam Air.

 

6. díl – Československé aeroliine 1968 – 1985

host: Elvíra Mandlíková, bývalá letuška ČSA

Zpátky do minulosti s bývalou letuškou, která zažila zlatou éru Československých aerolinií. Elvíra Mandlíková létala u ČSA od roku 1968 do roku 1985. Během své kariéry zažila letouny IL14, IL18, TU104, TU124 nebo také velice oblíbenou IL62.

 

Speciál – Koronavirus v letectví s Irys Eichlerovou (Hainan Airlines)

host: Irys Eichlerová, letuška Hainan Airlines

Koronavirus se šíří světem a o tom jak zasahuje letectví ve speciálu „Leteckého Podcastu“ s Irys Eichlerovou (www.irysvcine.cz), která létala pro čínského dopravce Hainan Airlines. Jak se posádky mají chovat, když mají podezření na virus na palubě a jak se chrání před nákazou.

 

5.díl – Stav letectví v ČR – 2019

host: Jan Sůra, zdopravy.cz

Jaký byl rok 2019 pro letectví v České republice a kam bude směřovat v roce 2020 s redaktorem online deníku zdopravy.cz Janem Sůrou Témata leteckého podcastu: – Slučování ČSA a Smartwings/Travel Service – Problémy s Boeingem 737 MAX – Air Fisher – Rozvoj Letiště Praha – Bamboo Airways a Air Asia – Kolejové napojení letiště s centrem Prahy – Paralelní dráha – Provoz na regionálních letištích (Brno, Ostrava, Pardubice, Karlovy Vary) – Otevření letiště v Českých Budějovicích

 

4.díl – Pilot Boeingu 787 Dreamliner

host: Petr Garaj

Jak se do třiceti dostat do kokpitu jednoho z nejmoderněších letounů na světě a kolik to stojí peněz? Návod na život za kniplem přináší pilot Petr Garaj, který začínal u plotu ruzyňského letiště jako spotter.

 

3.díl – Řídící letového provozu (2.část)

host: Jakub Vilhelm, řídící letového provozu (approach, tower)

téma: paralelní dráha, nová řídící věž, budoucnost řízení letového provozu

2. část LETECKÉHO PODCASTU s řídícím letového provozu Jakubem Vilhelmem, který je na věži ruzyňského letiště jako doma. Zeptejte se Jakuba nejen na práci ATC na jeho Facebooku: https://www.facebook.com/ayrton.viiik Témata podcastu: – Paralelní dráha – Nová řidící věž – Virtuální věž – Řízení provozu v bouřkách – Tipy pro spottery

 

2.díl – Řídící letového provozu (1.část)

host: Jakub Vilhelm, řídící letového provozu (approach, tower)

PODCAST s řídícím letového provozu Jakubem Vilhelmem, který je na věži ruzyňského letiště jako doma. Zeptejte se Jakuba nejen na práci ATC na jeho Facebooku: https://www.facebook.com/ayrton.viiik Témata podcastu: – Jak se stát řídícím letového provozu – Jak probíhá výcvik – Letecká angličtina – Srovnání Airbusu A380 a ATR z pohledu řídícího – Práce na řídící věži

 

1.díl – Ze života letušky

host: Zuzana Piklová, letuška ČSA

PODCAST na téma „Život letušky“ se Zuzanou Piklovou. V komentářích se můžete Zuzky zeptat, co dále vás zajímá na povolání letušky/letušáka. Určitě dostanete brzy odpověď 😉 V prvním leteckém podcastu se dozvíte… Jak se stát letuškou, co všechno vás čeká během výcviku nebo jak přežít jet lag na dálkových linkách. Zuzana Piklová je česká letuška, kterou můžete znát z „retro“ videa ČSA nebo billboardů u silnic. Původem z letecké rodiny si dnes žije svůj sen a už teď se těší, až vás opět někdy přivítá na palubě.

3 thoughts on “LETECKÝ PODCAST – 17. díl

 1. Vojenské letectvo

  Nazdar Rosťa,
  neviem či sa venuješ len civilnému letectvu alebo ti nie je cudzie aj vojenské letectvo. Aj to v 80-tych rokoch zažívalo svoje zlaté časy. Ja som slúžil ako absík na letisku v Čáslav Chotusice v 1987/88 v ére MIG 23BN. Bolo tam veľa zaujímavhých pilotov: mjr. Bárti, ktorý sa 2x katapultoval, pplk. Ďurech, ktorý pristál bez vysunutej prednej podvozkovej nohy aj kpt. Mrázek, ktorý neskôr lietal ako civil pre nejakú českú spoločnosť. A určite by sa našiel kopec zaujímavých ľudí aj zo Žatca, Líne u Plzne, Námešti nad Oslavou, Bechyne, Budejovice, atď. Vtedy piloti ČSLA lietali aj 70 hodín mesačne, dnes toľko nalietajú možno za rok. Trocha som sa rozpísal. Prepáč. Nech sa darí. Robíš to dobre.

  Reply
 2. AA3

  Dobrý den, na hodalšího hosta bych zavolal někoho z ČSA nebo SW o plánech do budoucna.

  Reply

Vaše e-mailová adresa nebude publikována *