YOUTUBE

SUBSCRIBERS

78 000

FACEBOOK

FOLLOWERS

82 000

instagram

FOLLOWERS

70 000

TWITTER

FOLLOWERS

9 000

Informace pro inzerenty naleznete na stránce PRO PARTNERY

Prague, Czech Republic 🇨🇿 🇪🇺

rosta@flyrosta.com

We are the most watched aviation channel in the Czech Republic and Slovakia. We are on Youtube, Instagram, Facebook, Twitter, Tik Tok. We reach 200 000 – 250 000 unique viewers per month through our YouTube channel and over 1 000 000 Facebook users every month.

Our content can also be seen on the social media channels of global brands such as Qatar Airways, Emirates Airline, Antonov Airlines, airports and aviation industry companies.

The content that is published on our networks is highly exclusive. Our videos often give viewers a new and previously unseen perspective on aviation. We are delivering world-class content from the aviation industry.

Tim Clark, Emirates Airline, CEO

We use Youtube channel and Twitter for the Czech Republic and Slovakia. Instagram, Facebook and Tik Tok have an international reach. Content includes news, educational content, podcasts and travel reports.

Zuzana Hrnkova, ATR Marketing VP

We are connected with professionals in the industry and do everything we can to popularize aviation. One of our long-term goals is to motivate our viewers to work in aviation.

Dmytro Antonov, Antonov Airlines Chief Pilot – Volodymyr Mosin, An-70 Chief Pilot

Thanks to our long-term cooperation with Sam Chui, we have the opportunity to attend interesting aviation events and participate in special flights. Our cooperation began in 2019 and continues to this day. In that time, the Sam Chui channel has doubled the number of subscribers on YouTube. It currently exceeds 3 million.

Sam Chui, World Top Aviation Influencer

Our passion for aviation started in 2013 at Prague airport. Since then, hundreds of videos have been produced and have received millions of views online and on TV.

Jan Klas, Air Navigation Services General Manager – Radek Zabransky, Aviation Professional

Together as a team, we monitor aviation trends, airport operations, special and annual events, and new technologies at trade shows and exhibitions. We have already visited Dubai Airshow, ILA Berlin, EBACE Geneva, AIX & WTCE Hamburg, AIX Dubai, MAKS Moscow, EXPO 2020.

Andrew Masson, Panasonic Avionics, VP Product & Management

Who is flyRosta

My name is Rostislav Kopecky and I am a filmmaker, photographer and director based in Czech Republic. I am aviation media specialist and social media expert.

I am co-founder of the Czech media production company „RB Production“ and the founder of the timelapse brand Timefilms.cz. I started cooperation with world’s most followed aviation vlogger Sam Chui in 2019. I am cooperating with big aviation brands (Emirates, British Airways, Aeroflot atc)

I created a documentary movie „RUNWAY 06/24“ and „HIGHWAY D1“ for the Czech national television „Česka televize“ and documentary channel „Prima ZOOM“. I produced the TV SHOW with Czech aerobatic and civil pilots „V Kokpitu“ in 2016.

Jsme nejsledovanější online letecký kanál v České republice a na Slovensku. Provozujeme sociální sítě Youtube, Instagram, Facebook, Twitter a máme vlastní webovou platformu. Zajímáme se pouze o důvěryhodné a dlouhodobé spolupráce se subjekty z leteckého odvětví.

Přes náš Youtube kanál oslovujeme pravidelně 200 000 – 250 000 unikátních diváků měsíčně. Jsme český kanál a tak i naše publikum je demograficky rozloženo na Českou republiku a Slovensko. Zaměřujeme se na obsah pouze z letectví a cestování. Naši diváci jsou jak z řad profesionálů a zaměstnanců aviation industry, ale také lidé bez zkušeností s létáním nebo cestováním.

Obsah, který je publikován na našich sítích je vysoce exkluzivní. Naše videa přináší divákům často nový a dodnes nepoznaný pohled na letectví. Díky spolupráci s profesionály přinášíme obsah na světové úrovni.

Máte zájem spolupracovat? Kontaktujte nás na flyrosta@gmail.com

Kdo je flyRosta

Rostislav Kopecký, původem kameraman, fotograf, střihač a režisér se zázemím v Praze. Jsem spoluzakladatelem úspěšné agentury RB Production, s.r.o. V roce 2019 jsem začal spolupracovat se Samem Chui, největším leteckým influencerem na světě.

Můj obsah se  objevil na sítích těchto značek: Emirates, Qatar Airways, Korean Air, Antonov Company/Airlines, Volga-Dnepr, Hi-Fly, Air Mauritius, Belavia, Czech Airlines, Orbis – Flying Eye Hospital a další.

Jorge Pinto, SKYPRO CEO

Mimo letectví jsem tvůrce několika televizních pořadů a dokumentů. Mezi ty nejúspěšnější projekty patří dokument RUNWAY 06-24 (Česká televize), Dálnice D1 (Prima ZOOM), dokureality Těžká Dřina (Prima COOL) nebo seriál z prostředí českého letectví V kokpitu (Prima ZOOM)

V roce 2019 jsem začal s projektem Letecký Podcast, který během roku zaznamenal velký úspěch. Stejně tak jsem na platformě Youtube dosáhl za rok 10 000 odběratelů. V roce 2022 již máme 50 000 odběratelů.

Jiří Pos, Prague Airport Chairman

Zapojte se do tvorby

Baví vás letectví a chcete vytvářet obsah, ale nevíte jak ho šířit a kde hledat publikum? Nabízíme prostor pro vaše foto reportyčlánky či video obsah. Kontaktujte nás přes e-mail nebo sociální sítě a pošlete nám ukázku a my vám vytvoříme prostor.

Chcete začít vlastní online projekty, tvořit videa nebo podcasty? Dokážeme naučit každého, jak vytvořit Youtube kanál, jak založit a spravovat Instagramový profil nebo jak pracovat s komunitou na Facebooku a ostatních sociálních sítích. S každým dnes zvládneme natočit podcast, téměř kdekoliv bez nutnosti profesionální studia a i o to se s vámi rádi podělíme.


rosťa kopecký

FLYROSTA.COM FOUNDER / SPEAKER / CREATOR

ROSTA@FLYROSTA.COM

Jiřina Kopecká

MARKETING &  PRODUCTION MANAGER

jirina@FLYROSTA.COM

PETR JURIŠ

PHOTOGRAPHER / EDITOR / REPORTER

PETR@FLYROSTA.COM

PETRA KRŮČKOVÁ

SPEAKER / LETECKÝ PODCAST / EX-CABIN CREW

ROSTA@FLYROSTA.COM

 

Hide picture