Vyjádření k Leteckému Podcastu s hostem Luborem Obendraufem

Oficiální vyjádření od redakce flyRosta k Leteckému Podcastu s hostem Ing. Mgr. Luborem Obendraufem ze dne 22.9.2021

Po vydání Leteckého Podcastu “Lubor Obendrauf: Nehoda Concordu se stala jinak, než říkají vyšetřovatelé. Byl by to konec AirFrance“, kde byl hostem Ing. Mgr. Lubor Obendrauf na Youtube kanálu flyRosta (https://youtu.be/DcxCFI-ob74) jsme byli konfrontování s desítkami dotazů od odborné veřejnosti zpochybňující tento příběh.

Ing. Mgr. Lubora Obendraufa jsme si pozvali jakožto jediného českého pilota, který usedl do kokpitu nadzvukového letounu Concorde. Jelikož se již dříve s touto osobou vyskytly rozhovory o jeho létání s Concorde v celostátních zavedených médiích (např. Hospodářské noviny, CNN Prima News) a zároveň byl pan Obendrauf oceněn Poslaneckou Sněmovnou na 14. schůzi podvýboru pro letectví a vesmírný program, která se konala dne 6. února 2020 za:

“Lubor Obendrauf, jediný český pilot se zkušeností pilotování nadzvukového letounu Concord. Konzultačně činný v leteckém školství. Oceněn za propagační činnost českého letectví doma i v zahraničí”

nebyl důvod, jakkoliv tento příběh nadále ověřovat. Jelikož ovšem chceme, aby naše tvorba byla nejen na veřejnosti, ale hlavně mezi profesionály v oboru brána jako důvěryhodná, bylo nutné na tyto podněty reagovat.

Ve vyprávění byly mimo jiné, zmíněny Dopravní univerzita v Žilině, brněnský aeroklub a francouzská škola ENAC. Vyjádření k této záležitosti poskytujeme níže:

 

Žilinská Univerzita v Žilině
 • Spomínaný pán nie je našim absolventom (podľa záznamov), nikto zo starších kolegov si ho nepamätá a určite nešiel cez nás ani študovať do ENACu.

Oficiální vyjádření doc. Ing. Martin Bugaj, PhD., proděkan pre rozvoj a zahraničné vzťahy z Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov UNIZA.

 

Aeroklubu Černovice
 • Aeroklub Černovice nikdy neexistoval, existoval pouze Aeroklub Brno-Slatina, civilní provozovatel zrušeného letiště Brno-Černovice (LKCL)
 • v Brně, jako “potomek” Moravského Aeroklubu existuje i Aeroklub Medlánky (LKCM)
 • v tzv. hlavních knihách, ve kterých je zaznamenán každý vzlet z LKCL včetně imatrikulace a jmen posádky, od r. 1988 do 1996 jsme nenalezli jméno Obendrauf
 • v záznamech o výcviku včetně výcviku branců za stejné období (včetně parašutistů) jsme jméno Obendrauf také nenalezli
 • v digitálním archivu souborů všech typů od doby používání PC v našem AK jsme jméno Obendrauf nenalezli
 • a konečně moje maličkost (jako předseda trpím od r. 1995) nikdy jméno Obendrauf nezaslechla, tedy až od Vás.

Do redakce zaslal: Pavel Imriš, Předseda Aeroklubu Brno-Slatina

 

Ecole Nationale de l’Aviation Civile (ENAC)
 • Two of my colleagues confirm to me that the name of Mr. Lubor Obendrauf, does not appear anywhere in the database of the pilots students of our university, the same for an other source of the association of pilots Alumni AGEPAC https://www.linkedin.com/company/agepac/about/
 • Mr. André Turcat was not pilot instructor at ENAC. We can’t be 100% sure that what he said is not really true (about the Concorde), but we have honestly many doubts about it.

Do redakce zaslala: Sabrine Chibane, Chargée de communication – Ecole Nationale de l’Aviation Civile

 

Zjištění naší redakce a vyjádření

Po porovnání dřívějších mediálních výstupů na toto téma, jsme vypozorovali vážné rozdíly i mezi zmíněnými fakty, které pan Obendrauf uváděl v různých rozhovorech v průběhu času, například počet startů a přistání s letadlem Concorde. V jednom článku (CNN Prima News, 29.10.2020) je dokonce zmíněn start a přistání s Airbusem A380, což samo o sobě vyvolává velké pochybnosti v souladu s předchozí ukončenou údajnou kariérou profesionálního pilota a typech letounů na kterých, jak on tvrdí, létal.

Ze strany Ing. Mgr. Lubora Obendraufa nám bohužel nebyl doložen jediný důkaz, který by prokazoval jeho kariéru profesionálního pilota a okolnosti s ní spojené (pobyt ve Francii, studium na škole ENAC, zaměstnání u Air Inter). Veškeré důkazy ze strany pana Obendraufa jsou novinové články a fotografie pocházející z kokpitu Airbus A310 ČSA pořízené před hangárem F na ruzyňském letišti a kokpitu Concorde z leteckého muzea Technik Museum Sinsheim. Bylo zjištěno, že některé z těchto fotografií byly doupravované (např. zamazání možné identifikace Airbusu A310). Dle vyjádření Ing. Mgr. Obendraufa tyto úpravy neudělal on.

Po tomto zjištění nemůžeme potvrdit pravost příběhu Ing. Mgr. Lubora Obendraufa jakožto jediného českého pilota nadzvukového letounu Concorde. Tímto chceme upozornit na případné další mediální výstupy a informace, které pan Obendrauf poskytne se svým příběhem pilota Concorde.

Po dlouhém zvažování jsme se rozhodli podcast s tímto hostem nechat dostupný, aby diváci mohli sami posoudit pravdivost příběhu a vytvořit si na celou věc vlastní názor. Již nadále ovšem video nebude vedeno pod tímto názvem a divák bude upozorněn na naše zjištěné skutečnosti.

Věříme, že pan Lubor Obendrauf má nesporně obdivuhodné znalosti v oblasti letecké dopravy a že letectví je jeho obrovským koníčkem. Jeho nadšení a láska k letectví však nemůžou ospravedlnit šíření příběhu v této podobě, kdy se fakta rozcházejí a není možné je doložit.

Pokud by se v budoucnosti objevily další důkazy, které by přinesly nové informace do celého příběhu, budeme na ně zcela jistě reagovat.

za redakci flyRosta.com – Rosťa Kopecký

1 komentář

 1. Zdeněk lapka

  Dobrý den. Byl jsem rovněž podezříván, po uveřejnění mojich článků na Planes, že si vymýšlím. Jednalo se o létání s letouny pod US registrací , a výcviku v USA. Byl jsem ale schopen uveřejnit všechy záznamy o výcvicích v USA, FAA licenci se zapsanými typovkami ,FAA medicaly i zápisníky letů. Nebylo to nakonec třeba, neboť se ozvali v diskuzi kolegové, kteří veškeré pochybnosti vyvrátili. Takže poučení do budoucna- vše ověřovat.
  S pozdravem Zdeněk Lapka

  Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture