Praha – Ostrava s RegioJet

O výletu do Ostravy jsem původně nechtěl nic psát. Co by tak mohlo být zajímavé na krátké cestě vlakem mezi Prahou a Ostravou? Na trati, která je nejvytíženější dorpavní tepnou v ČR a panuje na ní velká konkurence? No asi jsem to trochu podcenil… Nicméně jsem cestu mapoval na Instastories (24 hodinové příběhy v mobilní aplikace Instagram) a tak bylo z čeho brát. Předem se omlouvám, že je hodně fotek na výšku, důvodem je právě Instagram, kde fotky a videa na výšku frčí.

Úplně na úvod bych chtěl říci, že vlakem v ČR jsem naposledy jel před dvěvma lety s Honzou Tvrdíkem do Čáslavi, kde jsem natáčel pořad “V KOKPITU”. Veškeré mé zkušenosti s vlaky po naší vlasti se jinak datují minimálně 10 let zpátky… Nejsem člověk, který tuto přepravu vyhledává, ale když byla ta možnost, tak proč ne. Mimo ČR jsem vlakovou dopravu zažil v Kazachstánu nebo třeba Indonésii.

Příběh z Kazachstánu (cesta z Almaty do Astany)

Do Ostravy a zpět jsme jeli s dopravcem RegioJet na oslavu našich přátel a tak jsme si dopředu zakoupili jízdenky v té nejnižší třídě, což u tohoto dopravce je “Low cost”. Očekávání od služeb bylo nulové a tak jsme si říklai, že můžeme být jenom příjemně překvapeni.

Vyjížděli jsme z Hlavního Nádraží na lince RJ 1004 ve 13:42. Low cost třída byla umístěna ve voze číslo 1. Ten byl připojen do soupravy až na konci.

Low cost třída byla přesně dle očekávání, nic co by člověk neznal z mládí akorát s novými potahy a okny co nejdou otevřít.

Sedačky byly dle mého názoru až zbytečně velkorysé. Jak se bojuje v letecké přepravě za každý centimetr místa, tak jsem si říkal, že do lowcost vlaku by se dalo nastrkat klidně 2x tolik lidí za ty samé peníze. Tolik místa na nohy se v letadle řadí do kategorie business class.

Bohužel ta okna, která nejdou otevřít se stávají kamenem úrazu. Cca po 20 minutách jízdy začíná stoupat teplota vzduchu ve vlaku. Aby bylo všechno jasné, tak musím upřesnit, že jsme jeli začátkem srpna, kdy ČR zasáhli extrémní teploty pohybující se kolem 35°C ve stínu. Po 30 minutách již někteří cestující vyhledávají personál společnosti Regio Jet.  V našem voze je to ale nemožné, jelikož tato třída je “Bez servisu”.

Přeci jen se podařilo nalézt zaměstnance společnosti, který uvedl, že klimatizaci právě teď zapnul a že postupně nabíhá. Lidé ve vlaku ale začínají pociťovat značný diskomfort.

Takže o 20 minut pozdějí stojíme uprotřed polí a nikde nic nebo spíše nikdo nikde… klimatizace stále nefunguje, okna nejdou otevřít. Abych byl přesný, tak vlak disponuje mikro okny (cca 3 na vagón), které dle mého pohledu slouží pro nouzové situace, aby se cestující neudusil v případě poruchy nebo závady na ventilačním systému vlaku.

Po dalších 20 minutách se rozjíždíme a microokny aspoň trochu fouká čerstvý vzduch. Cestující včetně Jiřiny opět urgují personál, aby s tím něco udělal.

Dojeli jsme do Pardubic, teplota ve vagónu stejná jak ve skleníku…

Několik kilometrů za Pardubicemi dostáváme zásadní informací od personálu ve vlaku… nechci něco zkreslovat a tak přikládám audio nahrávku od zaměstnance.

 


AUTENTICKÝ ZÁZNAM ZVUKU Z VLAKU


 

Řešení celé situace…

  • vlak je starý, ale klimatizace (ne)funguje
  • České Dráhy a Leo Express mají úplně stejnou (ne)funkční klimatizaci
  • existuje 30% šance, že u této společnosti pojedete vlakem, kde nebude fungovat základní systém vlaku (ventilace, klimatizace)
  • požádejte si o vrácení peněz
  • pokud se vám to nelíbí, tak si můžete na další stanici vystoupit a nebo můžete další 2 hodiny stát ve vedlejším vagónu.
  • Samozřejmě napište panu řediteli na reditel@regiojet.cz

 


S Jiřinou a Péťou jsme se vydali na “tour de vlak” a na pár minut jsme se zastavili v jednom z předních vozů na ochlazení. My to bereme s nadhledem, ale nejsem si jistý jestli to tak berou i cestující, kterým stojíme nad hlavami.

Po několika minutách se samozřejmě začali projevovat problémy s klimatizací i v ostatních “prémiových” vozech a cestující žádali také klimatizci. Tento okamžik mi potvrdil, že připlácet si za komfort u této společnosti je spíše o loterii, jelikož nikdy nevíte do jak starého vlaku nastoupíte.

Nevím kdy a kde, ale někde po Olomouci se ve vedlejším vagónu uvolnila místa a tak se naše skupina přesunula do vagónu, kde bylo možné zbytek cesty přežít.

Aby toho nebylo málo, tak bylo zajímavé pozorovat, jak vlak, který má konečnou stanici ve městě Havířov, začne ještě před Ostravou ukazovat destinace, které jsou z další linky. Vy tak vlastně nikdy nedojedete do Ostravy a natož do Havířova. Být turista (což jsem vlastně byl), tak jsem ještě před Ostravou vyděšen, že jsem zapomněl vystoupit a že do další stanice to bude trvat další 3 hodiny.

Závěrem bych chtěl předem reagovat na komentář typu “LOW COST, co asi tak chceš…?” Jak jsem psal hned na začátku, věděli jsme, že jedeme “Low Cost” třidou za málo peněz. Tato služba nicméně musí splňovat alespoň základní komfort pro cestující a z mého pohledu je to třeba sedadlo na které si člověk může sednout, místo pro případné zavazadlo a nebo jako v našem případě klimatizace nebo ventilace ve vagónu, aby člověk tu cestu přežil. Dopravce vypravil vlak s vagóny u kterých jednoznačně tento standard nedodržel. Navíc dle informací cestuících se podobná situace stala “včera” a “minulý týden”. Každý se tak může sám zamyslet nad tím, jestli to byla jen náhoda nebo se tak děje s vědomím dopravce častěji.

Kdyby nám někdo v Praze oznámil “Omlouváme se, ale klimatizace ve vagónu číslo 1 nefunguje… využijte dalšího spoje nebo vám vrátíme peníze”, tak to beru jako fér jednání.

Zcela jednoznačně mohu potvrdit, že tato společnost je pro mě v tuto chvíli na osobním blacklistu, jelikož i kdybych si připlatil prémiovou třídu, tak je 30%, že se v jejich vlaku upeču, usmažim a v zimě dost možná i umrznu.

1 komentář

  1. Martin

    Žlutý vlak regiojet má nový vagon krásný

    Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture