FOTOREPORTÁŽ: Pražské letiště v době covidu

Letecká doprava ve své historii čelila několika krizím. V minulém století, kdy ještě nebyla tak rozvinutá, ji poznamenaly zejména globální válečné konflikty. V tom současném pak události jako 11. září 2001 či erupce islandské sopky v roce 2010. Aktuálně probíhající pandemie nemoci covid-19 ji však ochromila ve zcela nebývalých rozměrech.

Na základě dostupných dat bylo v loňském roce na Letišti Václava Havla Praha odbaveno více než 17,8 milionu cestujících a 71 leteckých společností odtamtud provozovalo přímé pravidelné spojení do 165 destinací. Uskutečněno bylo celkem 154 777 vzletů a přistání, což odpovídá v průměru 424 vzletům a přistáním za den, přičemž je nutno zohlednit rozdílnou intenzitu provozu v jednotlivých částech roku. Letos v březnu mělo dojít k otevření nové pravidelné linky Bamboo Airways do Hanoje, na květen pak American Airlines plánovali zahájit lety do Chicaga. Bohužel, jak optimistická čísla, tak nadějné plány na rozvoj nových spojení vzaly prozatím za své a na konci března se na pražském letišti de facto zastavila osobní letecká doprava. O počátečním vývoji situace jsme podrobněji informovali zde.

Během dubna až doposud bylo v Praze možné pravidelně spatřit Boeingy a Embraery společností Belavia a Bulgaria Air obsluhující jediné dvě linky, které zůstaly alespoň sporadicky v provozu, a dále pak řadu strojů především asijských dopravců zajišťujících repatriaci českých občanů a převoz zdravotnického materiálu (psali jsme zde a zde). To ovšem není vše. Ruzyňské letiště se stalo doslova parkovištěm téměř šesti desítek letadel Českých aerolinií, Smartwings, Ryanair Sun a několika dalších společností, které do Prahy létají na revizi.

Na snímcích, které byly pořízeny během přeletu nad ruzyňským letištěm 3. května 2020 je patrné, že naprostá většina letounů je odstavena na nepoužívané dráze 04/22. Jedná se o dva Airbusy A319 ČSA (OK-NEO, OK-REQ) a 28 Boeingů 737 Smartwings (2x B737-700, 7x B737 MAX 8, 17x B737-800, 2x B737-900). Část strojů je zaparkována na vzdálených stojánkách v severním areálu letiště, jedná se opět o dva Airbusy A319 ČSA (OK-NEM, OK-NEP), jedno ATR 72 ČSA (OK-NFU), jedno ATR 72 FedEx (EI-FXH) a pět Boeingů 737-800 Ryanair Sun (SP-RSG, SP-RSL, SP-RSQ, SP-RSS, SP-RSV). Další tři česká ATR 72 (OK-GFQ, OK-GFR, OK-NFV) stojí před hangárem F, respektive na stáních nedaleko od něj, spolu s B737-800 OK-TST, kterému bylo v nedávno době sejmuto zbarvení Českých aerolinií a následně aplikován polep Smartwings, a dvěma B737-800 Transavia (PH-HSC, PH-HXD). Klenot novodobého českého letectví, Airbus A330-300 OK-YBA, je zaparkován před hangárem B. „Nový“ Airbus A320 Českých aerolinií OK-HEU bohužel spatřen nebyl.

Ačkoliv pohled na zcela vylidněné prostory před terminály, prázdné stojánky u nástupních mostů a zakonzervovaná letadla představuje bezesporu naprosto nevšední podívanou, která se už nikdy nemusí opakovat, doufáme, že se provoz nejen na pražském letiště vrátí co nejdříve do normálu a bude tak možné opět zprostředkovávat reportáže o pozitivnějších událostech.

 

 

Přinášíme vám exkluzivní fotoreportáž mapující současnou situaci na pražském letišti:

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture