ČSA I 80 let linky Praha – Paříž

ENGLISH VERSION

Flight facts:

let: OK 766/767 – Czech Airlines

datum: 4. května 2018

letoun: Airbus A330-300 (OK-YBA)

sedadlo: 0A – v kokpitu

provoz: Denní linka / výroční let

4. 5. 2018 proběhl výroční let Českých Aeroliní na oslavu osmdesáti let provozu linky Praha – Paříž. První let společnosti ČSA do města lásky a módy byl uskutečněn 2. 5. 1938 a měl navíc mezipřistání ve Štrasburku. Ve stejném roce spustilo ČSA také linky do Říma nebo Budapešti. O 80 let později čekal pro cestující a posádku na letišti v Praze dort a největší letadlo z flotily Českých Aerolinií. Airbus A330-300 standartně obsluhuje linku mezi Prahou a Soulem, v letních měsících je ale nasazován i na lety po Evropě.

https://www.facebook.com/CzechAirlinesCZ/videos/2040313839316923/

 

Video z výročního letu které jsem přirpavil přímo pro ČSA.

Tradiční focení s dortem, který připravilo Letiště Praha.

V gate byla připravena i speciální výroční grafika na obrazovkách “Paris Anniversary Flight”.

Cestující měli možnost vyfotit si posádku ještě před nástupem do letadla.

Tradiční letištní raut… kromě dortu měli cestující možnost ochutnat drobné občerstvení a zákusky od místních kulinářů.

A330-300 OK-YBA již na dohled.

Chlapci se již nemohou dočkat…

 

Pro mě to byl opravdu speciální let, jelikož jsem poprvé usedl do kokpitu A330ky. Po několika letech v kokpitu na strojích ATR42/72, Airbus A319 nebo Boeing 737 to byla další obrovská zkušenost, která je pro mě osobně i velkým milníkem, jelikož se u nás už více dokázat nedá. Zároveň to také byla výzva, každé letadlo je uvnitř jinak stavěné a kamery je potřeba vždy umístit tak, jak jen to místo dovoluje. Předhozí lety si můžete prohlédnout na odkazech níže:

Airbus A319 (PRG – Keflavik)

ATR 72 (PRG – Aarhus)

 

Pre-flight check with FO

 

Airbus A330-323 (OK-YBA) Watch LIVE

Rozpětí: 60.30 m

Kapacita: 24 business class I 252 economy class

Maximální rychlost: 913 km/h (413 kt)

Dolet: 10 186 km

 

Rampák David… nevím jak to dělá, ale vždy když točím na letišti, tak nám odbavuje letadlo 😀 Znát ho můžete ze seriálu České Televize “Život ve vzduchu” 

Na levou sedačku usedl jako kapitán Michal Šašinka a prvním důstojníkem byl Miroslav Trubač. Vedoucí kabiny pak byla úžasná Patricie. Posádka byla během celého letu neskutečně ochotná podstupovat moje výmysly a to že dokážu být otravný… a to i ve chvíli, kdy jsme přímo v Paříži fotili společné momentky ještě před nástupem pasažéru na zpátečný let (foto naleznete níže). Tímto bych jim chtěl ještě jednou velice poděkovat!

Silný provoz před námi (Airbus A319 ČSA s výroční nálepkou “95”)

video
play-rounded-fill

Vzlet z dráhy 06

Po vzletu z dráhy 06 ruzyňského letiště točíme levou zatáčku a stoupáme do letové hladiny FL360. Celou cestu letíme směr na západ a tak nám slunce svítí dost nepříjemně přímo proti kamerám a objektivům.

 

TECHNICKÉ OKÉNKO

Na palubě jsem měl umístěno hned několik kamer. Osobně využívám jen GoPro kamery. Mám je vyzkoušené a sedí mi na práci asi nejvíce ze všech co jsem měl kdy v ruce. Nejzásadnější parametry, které jsou pro mě důležité při použití v letectví jsou spolehlivost, výdrž baterií, kvalita záznamu a velikost samotných kamer. Někdy je potřeba umístit kameru na hůře dostupná místa a tak potřebuji i dostupný externí náhled přes mobil, jinak se to v kokpitu prostě nastavit nedá a bylo by to spíše pokus omyl a to v takových situacích nepříchází v úvahu.

Kamery jsme vybírali v roce 2016 pro projekt “V Kokpitu”, který běžel na stanici Prima ZOOM a věnoval se právě letectví v ČR. GoPro kamery jsme používali do letadel a dokonce jsme je umisťovali i na křídla, podvozky a různá další místa.

Více o pořadu se dozvíte zde: V KOKPITU (Prima ZOOM)

 

Nikdy nemám tolik kamer, abych jich nemohl mít ještě víc… (moje moudro :D)

Během cesty se potkáváme se silným provozem a dokonce míjíme i let ČSA mířící do Prahy z Frankfurtu.

Příprava před přistáním v Paříži.

video
play-rounded-fill

Sestřih z celého letu PRG – CDG

video
play-rounded-fill

Přistání na dráhu 09L – Charles de Gaulle Airport Paris

video
play-rounded-fill

Pojíždění ke stojánce 22D

Ikonická Paříž nás přivítala bohužel až krátce po západu slunce. Na letišti Charles de Gaulle Airport Paris jsme dosedli na dráhu 09L a po několika minutách vyčkávání na gate, jak už to v Paříži bývá, jsme dorazili na stojánku D22.

Během mezipřistání v Paříži bylo možné nahlédnout přímo na palubu a to jak do Business, tak i do Economy třídy. Business paluba je rozdělena na sedadla formou 2-2-2 a Economy následně 2-4-2 jak je zvykem u většiny leteckých společností provozující dálkové A330ky.

Od června 2018 mají sedadla v Economy stejné tmavě modré potahy na sedačkách jako má Business class.

Na dráze těsně před startem v Paříži.

Návrat na domovské letiště byl již veden pod kódem letu OK 767. Noční atmosféru v kokpitu si vždy pořádně užívám, sice se nedá moc natáčet, ale o to větší je to výzva pro focení. V tu chvíli snad neexistuje jiné místo na světě, na kterém bych byl raději než právě sedadlo 0A (tak jsem si ho pojmenoval já sám, v rezervačním systému nehledejte :D).

video
play-rounded-fill

Návrat na domovské letiště v Praze v krátkém časosběru z paluby A330.

Jsem rád že jsem dostal příležitost účastnit se této výjimečné události a chtěl bych tímto poděkovat zástupcům ČSA za skvělou spolupráci!

See you on board Czech Airlines!!!

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture