ČSA I 80 let linky Praha – Paříž

ENGLISH VERSION

Flight facts:

let: OK 766/767 – Czech Airlines

datum: 4. května 2018

letoun: Airbus A330-300 (OK-YBA)

sedadlo: 0A – v kokpitu

provoz: Denní linka / výroční let

4. 5. 2018 proběhl výroční let Českých Aeroliní na oslavu osmdesáti let provozu linky Praha – Paříž. První let společnosti ČSA do města lásky a módy byl uskutečněn 2. 5. 1938 a měl navíc mezipřistání ve Štrasburku. Ve stejném roce spustilo ČSA také linky do Říma nebo Budapešti. O 80 let později čekal pro cestující a posádku na letišti v Praze dort a největší letadlo z flotily Českých Aerolinií. Airbus A330-300 standartně obsluhuje linku mezi Prahou a Soulem, v letních měsících je ale nasazován i na lety po Evropě.

https://www.facebook.com/CzechAirlinesCZ/videos/2040313839316923/

 

Video z výročního letu které jsem přirpavil přímo pro ČSA.

Tradiční focení s dortem, který připravilo Letiště Praha.

V gate byla připravena i speciální výroční grafika na obrazovkách “Paris Anniversary Flight”.

Cestující měli možnost vyfotit si posádku ještě před nástupem do letadla.

Tradiční letištní raut… kromě dortu měli cestující možnost ochutnat drobné občerstvení a zákusky od místních kulinářů.

A330-300 OK-YBA již na dohled.

Chlapci se již nemohou dočkat…

 

Pro mě to byl opravdu speciální let, jelikož jsem poprvé usedl do kokpitu A330ky. Po několika letech v kokpitu na strojích ATR42/72, Airbus A319 nebo Boeing 737 to byla další obrovská zkušenost, která je pro mě osobně i velkým milníkem, jelikož se u nás už více dokázat nedá. Zároveň to také byla výzva, každé letadlo je uvnitř jinak stavěné a kamery je potřeba vždy umístit tak, jak jen to místo dovoluje. Předhozí lety si můžete prohlédnout na odkazech níže:

Airbus A319 (PRG – Keflavik)

ATR 72 (PRG – Aarhus)

 

Pre-flight check with FO

 

Airbus A330-323 (OK-YBA) Watch LIVE

Rozpětí: 60.30 m

Kapacita: 24 business class I 252 economy class

Maximální rychlost: 913 km/h (413 kt)

Dolet: 10 186 km

 

Rampák David… nevím jak to dělá, ale vždy když točím na letišti, tak nám odbavuje letadlo 😀 Znát ho můžete ze seriálu České Televize “Život ve vzduchu” 

Na levou sedačku usedl jako kapitán Michal Šašinka a prvním důstojníkem byl Miroslav Trubač. Vedoucí kabiny pak byla úžasná Patricie. Posádka byla během celého letu neskutečně ochotná podstupovat moje výmysly a to že dokážu být otravný… a to i ve chvíli, kdy jsme přímo v Paříži fotili společné momentky ještě před nástupem pasažéru na zpátečný let (foto naleznete níže). Tímto bych jim chtěl ještě jednou velice poděkovat!

Silný provoz před námi (Airbus A319 ČSA s výroční nálepkou “95”)

video

Vzlet z dráhy 06

Po vzletu z dráhy 06 ruzyňského letiště točíme levou zatáčku a stoupáme do letové hladiny FL360. Celou cestu letíme směr na západ a tak nám slunce svítí dost nepříjemně přímo proti kamerám a objektivům.

 

TECHNICKÉ OKÉNKO

Na palubě jsem měl umístěno hned několik kamer. Osobně využívám jen GoPro kamery. Mám je vyzkoušené a sedí mi na práci asi nejvíce ze všech co jsem měl kdy v ruce. Nejzásadnější parametry, které jsou pro mě důležité při použití v letectví jsou spolehlivost, výdrž baterií, kvalita záznamu a velikost samotných kamer. Někdy je potřeba umístit kameru na hůře dostupná místa a tak potřebuji i dostupný externí náhled přes mobil, jinak se to v kokpitu prostě nastavit nedá a bylo by to spíše pokus omyl a to v takových situacích nepříchází v úvahu.

Kamery jsme vybírali v roce 2016 pro projekt “V Kokpitu”, který běžel na stanici Prima ZOOM a věnoval se právě letectví v ČR. GoPro kamery jsme používali do letadel a dokonce jsme je umisťovali i na křídla, podvozky a různá další místa.

Více o pořadu se dozvíte zde: V KOKPITU (Prima ZOOM)

 

Nikdy nemám tolik kamer, abych jich nemohl mít ještě víc… (moje moudro :D)

Během cesty se potkáváme se silným provozem a dokonce míjíme i let ČSA mířící do Prahy z Frankfurtu.

Příprava před přistáním v Paříži.

video

Sestřih z celého letu PRG – CDG

video

Přistání na dráhu 09L – Charles de Gaulle Airport Paris

video

Pojíždění ke stojánce 22D

Ikonická Paříž nás přivítala bohužel až krátce po západu slunce. Na letišti Charles de Gaulle Airport Paris jsme dosedli na dráhu 09L a po několika minutách vyčkávání na gate, jak už to v Paříži bývá, jsme dorazili na stojánku D22.

Během mezipřistání v Paříži bylo možné nahlédnout přímo na palubu a to jak do Business, tak i do Economy třídy. Business paluba je rozdělena na sedadla formou 2-2-2 a Economy následně 2-4-2 jak je zvykem u většiny leteckých společností provozující dálkové A330ky.

Od června 2018 mají sedadla v Economy stejné tmavě modré potahy na sedačkách jako má Business class.

Na dráze těsně před startem v Paříži.

Návrat na domovské letiště byl již veden pod kódem letu OK 767. Noční atmosféru v kokpitu si vždy pořádně užívám, sice se nedá moc natáčet, ale o to větší je to výzva pro focení. V tu chvíli snad neexistuje jiné místo na světě, na kterém bych byl raději než právě sedadlo 0A (tak jsem si ho pojmenoval já sám, v rezervačním systému nehledejte :D).

video

Návrat na domovské letiště v Praze v krátkém časosběru z paluby A330.

Jsem rád že jsem dostal příležitost účastnit se této výjimečné události a chtěl bych tímto poděkovat zástupcům ČSA za skvělou spolupráci!

See you on board Czech Airlines!!!

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture