Baikonur 2018, Mission MS-09

 

MULTIMEDIA BAIKONUR TRAVEL GUIDE by flyRosta.com


6. 6. 2018 odstartovala z kosmodromu Bajkonur raketa Soyuz FG (mise MS-09) se členy expedice 56-57 na mezinárodní vesmírnou stanici. Jako první agentura z ČR (RB Production) jsme se dokázali oficiálně akreditovat mezi štáby z celého světa. Měli jsme tak možnost podívat se blíže na ruský vesmírný program. Za agenturu i osobně jsme rád, že jsem mohl zažít unikátní atmosféru, kterou Bajkonur nabízí. Jelikož se blíží konec pilotovaných letů z kazašského kosmodromu, tak o to více si cením pořízeného materiálu a zkušeností, které jsem si z této akce přivezl.

RB Production crew na tiskové konference v hotelu Kosmonaut

 

ROLL OUT

VARTIKALIZACE

ŽEHNÁNÍ RAKETĚ

TISKOVÁ KONFERENCE

VYPROVÁZENÍ KOSMONAUTŮ

ZKOUŠENÍ SKAFANDRŮ

HLÁŠENÍ O PŘIPRAVENOSTI

START RAKETY


Bajkonur není jen kosmodrom, ale také město, které bylo založeno v roce 1955. V den, kdy jsme do města dorazili, se zrovna slavilo 63. výročí od jeho založení. Na akci vystupovala řada místních umělců, zpěváků a tanečníků. Historie města a kosmodromu není tématem reportu. Více o historii najdete například na wiki. Naše cesta na Bajkonur vedla po trase Praha – Minsk – Astana (Belavia) následně Astana – Kyzylorda (BEK Air) a zbytek cesty bylo dopředu domluveným autem (cca 3 hod) až do města.

Panoramatický záběr na město Bajkonur (pro velké rozlišení klikněte na obrázek)

video
play-rounded-fill

Město z ptačí perspektivy (DJI Mavic Pro)

Město Bajkonur poskytuje novinářům zázemí. Nacházejí se zde jak hotely, tak restaurace a obchody všeho druhu. Do města není jednoduché se dostat, jelikož se jedná o ruský prostor na území Kazachstánu. Pro vstup je potřeba povolení, které lze získat pouze několika způsoby. Jedním z nich je novinářská akreditace. Náš štáb prošel několikaměsíčním akreditačním procesem přes vesmírnou agenturu Roscosmos (obdoba agentury NASA). Během akce jsme se na místě setkali nejen s klasickými štáby z USA, ale díky Alexu Gerstovi také s početným zastoupením německých novinářů. Za zmínku určitě také stojí Finské Rádio a minulý rok byl na místě i filmový štáb z Nového Zélandu. Report z minulé návštěvy (Baikonur MS-06) naleznete ZDE.

Hotel Studentskaja

Ubytování jsme si jako štáb zařizovali sami. Všechno jsme řešili přes hotel “Centralnaja”, kde jsme původně měli bydlet. Po příjezdu jsme však byli posláni do sesterského holetu “Studenskaja”, který je sice mimo hlavní třídu, ale kvalitou služeb a vybavením pokojů jsou tyto ubytovny velice podobné. Pro novináře středoevropana, který není zvyklý na východní styl, by to byl pravděpodobně šok. Pokoj jsme si museli trochu upravit, aby vyhovoval našim potřebám. Důležitou informací je, že bez razítka zde nedostanete téměř nic… dokonce i hotel jsme museli objednávat s razítkem RB Production na hlavičkovém papíře.

video
play-rounded-fill

Přestavba pokoje na malé studio

Další důležitou součástí, kterou potřebujeme nejen pro práci… internet! Všeobecně není internet po městě rozšířen, většinou se setkáte s lidmi, kteří mají maximálně chytrý telefon se SIMkou a daty. Restaurace až na výjimku “Hvězdné nebe” jsou v režimu offline. Hotely jsou na tom úplně stejně, bez možnosti připojit se přes wifi. Jediné řešení jak být online na Bajkonuru, je nákup místní SIM karty a vytvoření hotspotu. My jsme pořídili datovou SIM kartu 8 + 8 GB cca za 250 CZK, data nám vystačila bez problému po celou dobu. Signál operátora je po městě kvalitní, ale na kosmodromu je jen pár míst kde lze signál chytit a to ještě velice slabě. Koupili jsme si kartu od kazašského operátora BEELINE.KZ v místní prodejně.

  Životu ve městě se budu věnovat v dalším článku, který vyjde brzy.

 

 

Time to launch: 60 Hours


ROLL OUT – Soyuz FG

Location: Site 112 (MAP)

 

Úplně poprvé dostávají novináři a turisté možnost spatřit plně smontovanou a připravenou raketu Soyuz FG  při vytažení z hangáru. Raketu vytahuje lokomotiva TEM2 YM-201, ke které je zapřaženo hned několik doprovodných vozů. Jako hlavní je ovšem zvedací “vertikalizační” systém, na kterém je přímo umístěna 50 metrů dlouhá raketa. Tradičně se roll-out provádí v brzkých ranních hodinách při východu slunce. Na celý konvoj pak dohlíží komando strážců z nichž někteří jsou ozbrojeni a jiní pouze dohlíží na přítomné turisty a novináře. Další lokomotivou, která je také použita je TEM2 179.

video
play-rounded-fill

Sestřih z roll out rakty Soyuz FG (MS-09). Zváštností je umístění loga fotbalového mistrovství světa přímo na raketě.

 

 

SITE 112 – Soyuz Assembly & Test Facility


Hangár, kde se raketa montuje má označení “Site 112” (Soyuz Assembly & Test Facility). Dříve byl objekt využíván pro montáž a testování projektu Energija-Buran. Bohužel se 12. května 2002 projevila zanedbávaná údržba a pod tíhou sněhu se propadl strop. Nehoda si vyžádala životy osmi pracovníků, kteří na místě pracovali. Během incidentu se uvnitř nacházel raketoplán Buran namontovaný na nosné raketě Energija v horizontální poloze. Jednalo se o jediný dokončený a funkční exemplář, který byl tímto způsobem symbolicky pohřben, stejně jako celý projekt. Propadlá střecha je k vidění dodnes i na satelitních snímcích.

Umístění budovy 112 na kosmodromu Bajkonur ve které se raketa montuje a následně přetahuje na odpaliště.

Jedním z pozůstatků projektu Buran je monstrózní transportní systém, který sloužil k přesunu rakety s raketoplánem na startovací rampu, stejně tak jak se dnes využívá vlak na převoz raket Soyuz. Pro přesun bylo potřeba vícekolejové tratě a několik silných lokomotiv. Systém byl zároveň určen ke zvedání neboli vertikalizaci.

 

Soyuz-FG (Soyuz Rocket Family)


Raketa Soyuz FG je složena z několika modulů, které mají různé funkce. Některé z nich jsou čistě akcelerační moduly, jiné zase obsahují moduly s kosmonauty a nechybí ani “Launch Abort System” neboli katapult, který je zde pro případ kdyby došlo k neočekávanému průběhu při startu. Ten je možné využít až od výšky 850 metrů a až do doby 157 sekund letu. Následné nouzové postupy pro návrat se liší dle závažnosti případné poruchy.

Části označené jako “STAGE I, II, III” postupně během letu od rakety odpadají a na oběžnou dráhu se tak dostává pouze horní bílá část rakety, ve které je umístěna vesmírná loď Soyuz. Plavidlo, které je vyneseno do vesmíru se skládá ze tří částí. Orbitální modul (Orbital module), sestupový modul (Descent module) a servisní modul (Instrumantation and Service module). Celá loď váží 6 800 kg a s roztaženými solárními panely má šířku 10,6 m, délku 7,2 m a průměr modulů je v rozpětí od 2,2 do 2,7 m.

Posádky využívají pro návrat na Zem pouze sestupový modul, ostatní části vesmírného plavidla zůstavají ve vesmíru nebo shoří v atmosféře. Z celé téměř 50 metrů dlouhé rakety se vrací modul o velikosti cca 2×2 metry, ve které je místo až pro 3 kosmonauty. Přistání probíhá pomocí padákového systému nedaleko od kosmodromu.

Závěr přistávacího manévru poblíž kosmodromu Bajkonur (zdroj: Roscosmos)

 

Z hangáru (Site 112) je raketa přetahována přímo na startovací rampu. V případě misí Soyuz MS se vždy jedná o hlavní odpaliště pod označením Gagarin’s pad nebo také “Site 1”. Během přetahu je vlak několikrát zastavován a přepojován z důvodu neexistence přímé kolejové tratě. Také je nutné mít raketu na odpališti již správně otočenou, tedy motory směrem ke startovací rampě a bez lokomotivy vpředu. Během cesty se celá souprava přesouvá velice pomalou rychlostí (cca 5km/h). Vlak také překonává několik přejezdů, které jsou velice vděčnou kulisou pro fotografy a kameramany. Celou dobu jsou také připraveni hasiči a zásahová jednotka v případě kdyby došlo k narušení “perimetru” nebo by zahořela vyprahlá kazašská step.


Time to launch: 58 Hours


VERTICALIZATION

Location: Site 1 – Gagarin’s Pad (MAP)

 

Vertikalizace rakety probíhá přímo na odpališti. V tomto případě se jednalo o Gagarin’s Pad, který je také znám pod označením “Site 1”. Vlak, který přiváží raketu na startovací rampu, zastavuje těsně před plošinou. Soyuz je už v hangáru připevněn na zvedací systém, se kterým vlak přijíždí. Samotné zvednutí rakety pak probíhá v několika krocích.

video
play-rounded-fill

Umístění Gagarin’s Padu na kosmodromu Bajkonur

Po převozu rakety je nejdříve potřeba všechno zkontrolovat, než se přistoupí ke zvednutí. Tento krok trvá několik desítek minut a až poté je vertikalizační systém připraven. Během pěti minut proběhne zvednutí rakety do vertikální polohy a dále se pak ukotvuje pomocí svorek ve spodní části Soyuzu. Dalším krokem je odpojení od zvedacího mechanismu vlaku, které probíhá opět několik desítek minut. Úplně nakonec se k raketě zvedají dvě pracovní rampy, které slouží k následné servisní obsluze rakety a nástupu kosmonautů za pomocí výtahu.

video
play-rounded-fill

Sestřih z celé vertikalizace (MS-09)

U ROLL-OUTu a VERTIKALIZACE se nacházejí mimo novinářů také turisté, kteří si zakoupili ty nejdražší zájezdy. Cena takového zájezdu se blíží k 5 000 EUR. Pravděpodobně díky vysoké poptávce a omezené kapacitě cestovek cena na několik posledních startů ještě poroste. Projekt Soyuz je v této podobě (Soyuz FG) plánován už pouze do mise MS-13, která by měla být realizována v květnu 2019. Pokračování programu by mělo být s novou nosnou raketou Soyuz 2.1a, která se bude postupně přesouvat na ruský kosmodromu Vostočnyj. Na Bajkonuru se dále plánuje provoz cargo letů a investice do cestovního ruchu. Můžeme tak doufat, že v budoucnu bude možnost nahlédnout do starých hangárů nebo na dnes opuštěné odpaliště Energija-Buran.


Informace o dalších plánovaných letech naleznete

ve speciální a často aktualizované podobě ZDE


 

video
play-rounded-fill


Time to launch: 30 Hours


POŽEHNÁNÍ RAKETĚ

Location: Site 1 – Gagarin’s Pad (MAP)

 

Už od doby, kdy leťel Gagarin jako první člověk do vesmíru, je celý program opřen o víru a ceremoniály různého druhu. Jedním z nich je i žehnání raketě. Akt při kterém se na startovací rampu dostaví místní pravoslavný kněz a společně s doprovodem a svěcenou vodou provedou obřad, při kterém dají raketě požehnání.

video
play-rounded-fill

video
play-rounded-fill

Na své si přijdou i novináři, kteří jsou při této příležitosti také pokropeni svěcenou vodou. Oficiálně se tento akt provádí jako poděkování každému, kdo o programu informuje a podporuje tak rozvoj vědy nejen v Rusku. Neoficiálně je to příležitost, jak vytvořit netradiční a hezké fotky pro agenturní fotografy… prostě se na to hezky kouká.


Time to launch: 20 Hours


PRESS CONFERENCE

Location: Hotel Cosmonaut (Map)

 

Mediální obraz byl, je a vždy bude velice důležitou součástí vesmírného programu. K čemu by byl úspěch astronautů Neila Armstronga a Buzze Aldrina, kdyby první kroky na měsíci nemohli diváci sledovat živě po celém světě..? Určitě by Američanům nikdo ani nevěřil že tam vůbec byli a to dodnes existují lidé, kteří přes všechny důkazy zpochybňují tento obrovský úspěch celého lidstva. Vědu a techniku je neustále potřeba popularizovat, lidi kolem inspirovat a motivovat, aby dokázali navázat na předchozí úspěchy.

 

“V době sociálních sítí je zde nová výzva a zároveň obrovská příležitost,

jak přitáhnout novou generaci k objevování vesmíru a jeho tajemství.”

 

video
play-rounded-fill

Tisková konference pohledem fotografa

Hotel Kosmonaut – Bajkonur (město)

Jedním z klasických nástrojů medializace je tisková konference s kosmonauty a jejich náhradníky. Vstup na tiskovku mají povolen akreditovaní novináři, pozvaní hosté a členové rodin kosmonautů. Celou akci hostí legendární hotel Kosmonaut ve městě Bajkonur, který leží cca 20 km jižně od kosmodromu. V hotelu je speciálně upravená místnost, která těmto účelům dlouhodobě slouží. Specialitou je oddělení novinářských štábů a rodin od posádky za pomocí skla.

Sociální sítě se staly samozřejmostí v každodenní komunikaci s veřejností již před lety, do vesmíru pronikají naplno teprve až dnes. Vynechám teď z celého myšlení agenturu NASA, která má na Instagramu k dnešnímu dni přes 33 mil. sledujících a to hned z několika důvodů… 1. NASA  je primárně zaměřena na korporátní způsob komunikace a popularizace (fotky z vesmíru, většinou bez emocí, bez příběhu, předává fakta) 2. Pro většinu lidí je to spíše brand, se kterým se chtějí spojit (Nike, Red Bull, Boeing)

Alexander Gerst fotí na tiskové konferenci

Dnes ale nově přichází personifikace a v plné kráse ji ukázal kosmonaut Alex Gerst (@astro_alex_esa). Tento německý národní hrdina se dlouhodobě pohybuje ve světě sociálních sítí a tak samozřejmě využil šanci a snaží se ukazovat jinou stránku vesmírného programu. Alex se zapojil i do několika aktivit a vůbec bych se nedivil kdyby se ukázalo, že to všechno byly jeho nápady. Za zmínku stojí focení na tiskové konferenci nebo natáčení zkoušky skafandrů a celý přesun až do kabiny rakety Soyuz. Kameru měl zajímavě uchycenou přímo na zdroji obsluhující oblek, který si kosmonauti nesou v ruce. Bylo vidět, že i v těch nej chvílích před startem se Alex snažil myslet na diváky a kameru měl vždy natočenou tak, aby něco zajímavého natáčela. Jelikož to byl jeho druhý start z Bajkonuru, měl určitou výhodu před svými kolegy, neboť už dopředu věděl, co ho čeká a jak to bude probíhat.

 

“Vesmír nikdy dříve nebyl lidem blíž!

 

L-22 Stunden. Wow.

Zveřejnil(a) Alexander Gerst dne Úterý 5. června 2018

Výsledek na Facebookové stránce Alexe Gersta

Aexander Gerst natáčí během zkoušky skafandrů

Natáčení během přesunu k raketě

Do tiskové konference jsme se se štábem zapojili právě dotazem na sociální sítě a odpověď si můžete přehrát na videu. Naše otázka byla směrována hlavně na Alexe, ale oslovili jsme i Serenu. Kapitán v tento moment mohl jen přihlížet naší konverzaci, jelikož na sociálních sítích nefiguroval. Píšu v minulém čase, protože několik dní po odletu si založil účet (@propokyev_iss) a dnes již patří mezi aktivní uživatele. Za zmínku určitě stojí i typy sociálních sítí, které se v programech využívají. Zatímco u astronautů z NASA je základem Twitter a Instagram, tak v Rusku je hojně využívána síť “V Kontaktě”. Dalo by se říci, že Alexander Gerst je v tomto pohledu novodobým průkopníkem ve světě kosmonautiky a pokud jednou nebude létat, tak věřím, že bude připravovat právě ostatní kosmonauty na nové komunikační sítě. K dnešnímu dni (15. 7. 2018) má na Facebooku: 325 000 fans, na Instagramu: 103 000 followers a na Twittru 1,17 mil. followers

Nesmím opomenout ani ruskou vesmírnou agenturu ROSCOSMOS, která se čím dál více věnuje dění na sociálních sítí a je velice aktivní snad na všech existujících kanálech. Agentura má dokonale zvládnuté pokrytí všech akcí a téměř každý den je možné vidět jak jejich popularita roste. Před dvěma lety jsem osobně vůbec nevěděl že existuje něco jako agentura Roscosmos. Sledováním jejich sociálních sítí jsem dnes přeci jen o něco chytřejší a čerpám tímto způsobem spoustu informací, ke kterým se člověk jen těžko jinak dostane.

video
play-rounded-fill


Time to launch: 6 Hours


VYPROVÁZENÍ KOSMONAUTŮ

Location: Hotel Cosmonaut (Map)

 

V den odletu je absolutně všechno “on time”. Na rozpise, který visí na nástěnce hotelu Kosmonaut, jsou vyhrazeny dokonce i přesné časy, kdy si kosmonauti mají dojít na záchod a pokud to nestihnou, tak pak už jedině do skafandru. Originální rozpis je na fotografii níže.

Překlad: 9:00 Nástup, 9:00 – 9:30 Rozcvička a toaleta, 9:15 – 9:45 Lékařská prohlídka, 10:00 – 10:30 Snídaně OG (operační skupina), 10:20 – 10:50 Snídaně hlavní posádka, 11:25 odjezd posádky a OG (operační skupina) na 254 (Autobusy 1,2), 12:25 odjezd rodin, 13:05 odjezd OG (operační skupina) na 254 (autobus 3), 12:10 – 17:12 Příprava ke startu TPK 09, 17:30 odjezd na místo 17, 18:10-18:40 večeře, 19:00 – odjezd OG (operační skupina) na letiště

video
play-rounded-fill

Vyprovázení kosmonautů

Stejné místo, na kterém se konala tisková konference (hotel Kosmonaut), pouze jsme zde o několik hodin později. Takzvané vyprovázení kosmonautů je jedna z tradic, které se mohou účastnit i turisté a všichni kdo mají zájem. Posádka vychází za doprovodu dobové hudby a předstupuje před přistavený “Hvězdný” autobus. Po krátkém mávání všichni nastupují a vyrážejí na cca 45 minut dlouhou cestu do budovy 254, která se již nachází v komplexu kosmodromu nedaleko odpaliště. Za hlavní posádkou následuje i ta záložní, která má připraven svůj vlastní autobus a taktéž se přesouvá na kosmodrom. Během vyprovázení hraje vždy stejná hudba, která je často označována jako “hymna kosmonautů”.

 


Hudba z vyprovázení (ВИА Земляне – Трава у дома)

 

 

video
play-rounded-fill

Sestřih z příprav kolem vyprovázení a čekání na kosmonauty

Zvláštnost celé akce spočívá v tom, že hodinu a půl čekáte na 30 vteřin, které jako člen štábu musíte za každou cenu natočit nebo vyfotit. Nikde zde neexistuje prostor pro novináře, fotografy nebo kameramany a tak je pouze na každém jak “ostré” má lokty. My osobně jsme dostali typ od jednoho agenturního fotografa, že si máme přisunout jednu opodál ležící lavičku a normálně si na ní stoupnout. Tímto bychom mu chtěli poděkovat za geniální námět… Přesto jsme před ním byli stále o level níž, on si na svojí lavičku dal ještě malé štafle.

video
play-rounded-fill

Vyprovázení pohledem fotografa

Úplně ale nevím, co si z této akce odnese člověk, který si jako turista zaplatí opravdu velké peníze a přijde na tuto událost po novinářích… nikdo nic nemůže přes tolik lidí vidět a tak se každý snaží aspoň co nejvíce natáhnout ruce nad sebe a na slepo zkouší štěstí svého kompaktu nebo telefonu. Paradoxně jsou všichni nadšeni, že viděli autobus jak odjíždí s kosmonauty… každý asi není tak náročný jako my.


Time to launch: 4 Hours


ZKOUŠENÍ SKAFANDRŮ

Location: Site 254 (MAP)

 

Chvíli poté, co kosmonauti opouští hotel, tak vyráží i autobus s novináři směr “Site 254“. To je místo, kde se kosmonauti oblékají do skafandrů a kde se naposledy vidí face to face s rodinou. Na stejném místě probíhá později i oficiální report před odjezdem k raketě. Ovšem samotná cesta na kosmodrom je také velice fascinující záležitost, která ukazuje pravou tvář kosmodromu.

Umístění budovy 254 na kosmodromu Bajonur

video
play-rounded-fill

Sestřih ze zkoušení skafandrů

Rozloha celého kosmodromu je více jak 6 700 km2, což odpovídá kraji Vysočina nebo 13x velikosti Prahy… za vjezdovou bránou je všude jen pustina s cestou vedoucí do nekonečna a ještě dál… Postupně se ale objevují různé objekty, které jsou někdy pozůstatkem původního sovětského kosmického projektu a jindy zase funkční budovou nebo továrnou. Na první pohled člověk vidí v jaké kondici kosmodrom je. Jestli se ze všech původních objektů dnes využívá 1/4 tak to bude asi moc.

video
play-rounded-fill

Video z cesty po kosmodromu

Podél silniční cesty vede také vlaková trať, která je hlavním spojením města Bajkonur s kosmodromem. Velká část lidí žijících ve městě pracuje právě na kosmodromu a tak je tento dopravní prostředek ideální pro přepravu. Je také potřeba si uvědomit, že město i kosmodrom je zde pod ruskou správou a pokaždé, když vyjedete z města překračujete hranice mezi Ruskem a Kazachstánem. Proto je i tato hromadná přeprava ideální ke kontrole pohybu lidí z/do města.

Místo 254, ve kterém se kosmonauti převlékají, bylo vybudováno mezi lety 1970-1980 a původně bylo určeno pro předletovou přípravu k projektu raketoplánu Buran. Budova byla projektována dokonce tak, aby bylo možné v jeden okamžik připravovat pro let 3 raketoplány najednou. Odpovídají tomu i rozměry samotné haly šířka 132 m, délka 222 m a výška 34 m. Po krachu projektu Buran byl objekt zrekonstruován a dnes slouží jako hlavní budova pro pilotované mise do vesmíru.

video
play-rounded-fill

Zákulisí v budově 254

V jedné z částí objektu 254 se nachází podobná místnost, jako je sál pro tiskovou konferenci v hotelu Kosmonaut, je ale o poznání menší a při vstupu dovnitř cítíte, že jste někde, kde se ten vesmír tak nějak dělá… Stejné je zde oddělení veřejné části a části s kosmonauty. Do těchto míst už nevstupují všichni novináři, ale vždy jen jeden zástupce z daného média (kameraman, fotograf). K vidění je zde proces zkoušení těsnosti skafandrů. Každý kosmonaut si přijde již ve skafandru sednout do speciálního křesla, které je podobné tomu v raketě. Pracovníci jim nasazují rukavice, helmu a všechno co je potřeba vyzkoušet pro správnou funkci obleku. Po zkoušce si kosmonauti mohou ještě chvíli povídat přes sklo s rodinou a hosty, kteří jako jediní mají přístup do této místnosti. Dokonce je zde i chvíle, kdy jsou novináři již vykázáni ven a kterou mohou využít rodiny jen pro sebe.

video
play-rounded-fill


Time to launch: 3 Hours


REPORT O PŘIPRAVENOSTI

Location: Site 254 (MAP)

 

Nejemotivnější okamžik na Bajkonuru… Z útrob budovy 254 vychází plně připravení kosmonauti, kteří za pár okamžiků nasednou do rakety Soyuz a opustí domovskou planetu. Chvíle, kdy se spouště fotoaparátů nezastaví ani na vteřinu, kdy kosmonauti naposledy před nástupem pociťují sílu gravitace a kdy se lidem tají dech. Okamžik nepopsatelného charakteru, který ve videu vypadá úplně jinak, než jaký je ve skutečnosti.

video
play-rounded-fill

Záznam z hlášení o připravenosti posádky

Oficiálně se jedná o hlášení, kdy všichni členové mise předstoupí před vedení agentury Roscosmos a kapitán letu informuje o tom, že je posádka připravena k odletu. Celý prostor kolem objektu má namalované čáry, určující směr chůze, jak je známe ze silnic. Dokonce i zástupci agentury Roscosmos mají přesně dané pozice, na kterých musejí stát stejně tak jako kosmonauti. Samozřejmě je zde i prostor pro fotografy, kameramany a rodinné příslušníky přesně vyznačen a není tak možné si jen tak vybrat, že bych to dneska chtěl natočit z druhé strany nebo že je zrovna “blbý” světlo. Tak je to tady ale se vším na co tu narazíte.

video
play-rounded-fill

Čekání na ceremoniál je dlouhé, ale za ty 2-3 minuty zážitku to jistě stojí. Po reportu se všichni tři přesouvají do již dobře známého autobusu, který je převeze už přímo k raketě. Během nástupu do autobusu vznikají velice emotivní momenty. Poslední pohledy, poslední mávání, poslední lidé co vidíš na zemi… Fotografie jsou v tomto případě více než tisíce slov…

video
play-rounded-fill

Akce z pohledu fotografa


Time to launch: 2 Hours


ROCKET LAUNCH

Location: Viewing Teracce (MAP)

 

Pozorování startu rakety bych rozdělil do tří kategorií a to podle toho, jak jste se na Bajkonur dostali a jaký skill a reputaci máte v místních kruzích. Asi nejzásadnější informace je, že se raketa pozoruje ze vzdálenosti +/- 1,5 km a letí přesně na čas. Z vlastní zkušenosti, když jsem viděl raketu poprvé, tak jsem si říkal že jsem čekal něco většího. Nebyl to ale jen můj pocit, když jsem mluvil s některými novináři, kteří byli na místě poprvé, tak mi řekli úplně to samé. Musím ale potvrdit, že na následující show to nemá absolutně žádný vliv.

Umístění vyhlídkové terasy na kosmodromu (dvě budovy vedle sebe, které mají modré střechy)

 

Turisté


Jako turista si platíte celou spoustu akcí kolem kosmodromu… například návštěvy muzeí, kosmické školy, památníky apod. Do kontaktu s misí tak člověk přijde pouze ve chvíli, kdy se raketa vytahuje a vertikalizuje (platí pouze u nejdražších zájezdů cca 4 000 – 5 000 EUR) pak následuje vyprovázení kosmonautů a skládání slibu. Jinam se jako turista nedostanete. Program je přesto plný zajímavých míst, jako je “Alej kosmonautů“, kde má každý kosmonaut letící z Bajkonuru do vesmíru zasazen svůj strom. Start rakety pak jako turista pozorujte z různých míst, nevím jak se to dělí, ale když jsme byli na startu mise MS-06 my, tak jsme byli ve stanech nedaleko pozorovacího místa novinářů. U mise MS-09 byli turisté na jiném místě, vždy ale vidíte raketu z podobné vzdálenosti. Zájezdy na pozorování startu se dají koupit již od 1 500 USD.

Míst odkud pozorují start turisté je více.

 

Press


Když máte možnost vidět Bajkonur jako novinář, tak si užíváte mnohem více volnosti. Je čistě na vás, jak si zařídíte plány a na co konkrétně chcete jít. Jediné co vás limituje, jsou hromadné odjezdy od hotelu. Pokud chcete například na vytahování rakety, tak musíte být v 5:30 ráno připraveni v plné polní. V letních měsících je to určitě příjemnější než během zimy, to zde hrozí až -40°C a to je opravdu jen pro ty nejodvážnější. Start rakety je pak se vším komfortem, co si novinář může přát. Vyhlídková terasa je zakrytá a dokonce zde byla dostupná i elektrická zásuvka pro potřeby nabíjení. Vedle pozorovací rampy je malý objekt s improvizovaným press centrem, kde je internet a malý obchod s občerstvením.

video
play-rounded-fill

 

Press PLUS


Existuje skupina lidí, kterou má agentura Roscosmos prověřenou a těmto lidem umožňuje přístup až těsně k raketě, kde si mohou nechat fotoaparát pro zaznamenání okamžiku startu nebo kamery pro natáčení… Vznikají tak velice unikátní záběry, které jinak není možno pořídit. Tato skupina má i volnější výběr místa, odkud následný start fotí. Obrázky a videa opravdu za to stojí. Místo ke kterému mají vyvolení přístup se označuje jako “Bod nula”.

Fotografie z místa označovaného jako “Bod nula”

 

Vyhlídková terasa


Pozorování startu pro nás začalo cca 2 hodiny před odletem. Celý novinářský autobus se přesunul ihned po reportu o připravenosti k vyhlídce. U plošiny byla kromě odpočtu připravena také velká LCD obrazovka, na které běžel LIVE stream vysílaný z Bajkonuru do světa. Bylo tak možné i takto na dálku, pozorovat co se u rakety konkrétně děje. Postupně přijeli i různí hosté a zástupci agentur Roscosmos, NASA i ESA. Na vyhlídce byla také záložní posádka a novináři tak měli možnost s nimi natočit rozhovory a zkrátit si tak čekání.

video
play-rounded-fill

Jako u každé jiné akce tady na Bajkonuru platí “Kdo dřív přijde, ten dřív mele… “Bylo teda opět nutností zaujmout přední místo hned u zábradlí. Během startu se na plošině nacházelo až několik stovek pozorovatelů a tak udělat hezký záběr, aniž by do vás někdo strkal, je téměř nemožné. Schválně jsem nastavil i několik kamer tak, aby natočily veškeré dění na plošině během startu. Důvod byl jednoduchý… celou dobu jsem koukal do hledáčku kamery a tak jsem neměl možnost vnímat okolí. Velice mě to ale zajímalo, jak všichni budou sledovat raketu a švenkovat stejný záběr. Bylo pak pro mě překvapení, když jsem viděl záznam a na něm byla paní “XY” která se snažila zachytit raketu na klasické selfíčko… no moc z toho startu asi neměla, ale to je na každém jak si to zařídí.

video
play-rounded-fill

Pohled na vyhlídkovou terasu během startu

video
play-rounded-fill

Start pohledem fotografa

video
play-rounded-fill

Další pohled na vyhlídkovou terase během startu

 

Time to launch: +15 Minutes


LAUNCH AFTER PARTY

Location: Viewing Teracce (MAP)

 

Po odletu rakety je kolem vyhlídkové terasy velice rušno. Štáby se shromažďují a očekávjíj výstup jednotlivých zástupců (Roscosmos, ESA, NASA) s informacemi o průběhu startu. V tuto chvíli je také možno natočit další rozhovory nebo pořídit fotogfrafie zástupců vesmírných agentur.

Takže děkujeme a těšíme se opět příště!

 

 

 

(C) flyRosta 2018

Děkuji za spolupráci Yirina.net, Věrka a Palo

 

 


Pokud máte zájem o více informací, tak mě kontaktujte na e-mailu kopecky@rbproduction.cz nebo telefonu +420 736 450 853


 

Průběh naší cesty na Bajkonur

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture