Baikonur 2017, Mission MS-06

V září 2017 jsme se společně s Yirina.net měli možnost dostat na jedno legendární místo. Jednalo se o KOSMODROM – BAJKONUR. V Rusku se dokončuje vše pro přesun kosmického provozu na nový kosmodrom Vostočnyj a my jsme se před ukončením programu vesmírných letů z Kazachstánu museli na Bajkonur dostat.

 

MISE: SOYUZ MS-06

12 Sep 2017, Misurkin, Vande Hei, Acaba (S734, ISS-52S)

Píše se rok 1955 a Sovětský svaz začíná výstavbu tajného vesmírného projektu. Více jak 15 odpališť pro rakety všeho typu, hangáry schopné pojmout největší budované rakety na světě, ale také zázemí pro stotisíc pracovníků, inženýrů a jejich rodin v podobě úplně nového města. V něm se dodnes nachází školy, školky, hotely, rekreační objekty nebo také letiště či železniční nádraží… to vše se po desítky let skrývalo pod několika názvy, na západě označovaný prostor “Tjura-tam”, mezi místními známý jako Zvezdograd nebo později Leninsk. Dnes má oficiální označení Bajkonur.

 

KOSMODROM

Baikonur

4. 10. 1957 byla do vesmíru vypuštěna první umělá družice SPUTNIK. Sonda, která do 3. lenda následujícícho roku putovala kosmickým prostorem kolem země a následně shořela v atmosféře. Před 60ti lety tak sonda zahájila kosmické závody, které byly ze strany Ruska (Sovětského svazu) operovány z kosmodromu Bajkonur. Z místa, které je i dnes veřejnosti relativně nedostupné. Ceny za tour trip do města a na start rakety s anglicky hovořícím průvodcem se pohybují od 3000 USD

TISKOVÁ KONFERENCE

Baikonur

Každá pilotovaná mise mířící do vesmíru má vlastní tiskovou konferenci na které se představuje veřejnosti nejen celá posádka ale i posádka záložní. Celá akce probíhá v objektu naproti hotelu Baikonur ještě ve měste Baikonur. Po skončení konference se celá posádka přesouvá už definitivně směr kosmodrom kde začínájí přímo předletové procesy. Během tiskové konference, která se přenáší do celého světa, mají všichni návštěvníci možnost položit komukoliv z posádky své vlastní dotazy.

 

Aleksandr Misurkin – kapitán – RUS

Mark Vande Hei – USA

Joseph Acaba – USA

 

PŘEDSTARTOVNÍ CEREMONIÁL

Kosmodrom

Každý pilotovaný let do vesmíru (dnes pouze na ISS) má před startem nejen technické, ale i historické ceremoniály, které před nastoupením do rakety musejí proběhnout. Každý kosmonaut letící do vesmíru zasazuje před prvním startem vlastní strom v “Aleji kosmonautů” (má ho tam i Remek) probíhá pití typického kazašského čaje v místním kulturním centru nebo požehnání od místního kněze. Z těch technicky-provozní procedur se jedná o zkoušení skafandrů nebo veřejné předstoupení před vedení kosmodromu těsně před startem.

START SOYUZ MS-06

Kosmodrom

Pilotované lety na nosiči Soyuz probíhají na Gagarin’s padu (odpališti s označením #1). Raketa samotná stojí i několik dní dopředu kvůli technickým procesům které se na raketě provádějí. Plošina, která obklopuje Soyuz se několik minut před zážehem odpojuje a přesouvá se do polohy “ležmo”. Pro návštěvníky byl hned vedle pozorovacího místa postaven vyhřívaný stan s obrazovkami pro pohodlné sledování. Start je naplánovaný na vteřinu přesně a z nedalekých reporoduktorů jsou slyšet i technické pokyny z řídícího střediska.

Připravený stan pro hosty a fanoušky z celého světa hned vedle pozorovacího místa.

Technická rampa se několik minut před startem odklápý.

Raketa připravena ke startu! Nyní je připojen pouze zdroj, který se odpojuje jen několi vteřin před zážehem.

Odpaliště po odletu a velká radost ve stanu.

 

ENĚRGIJA – BURAN (site 250A)

Kosmodrom

V červenci tohto roku byly nově zpřístupněny prostory, ze kterých se před roky řídily lety raketoplánu Buran a raket Eněrgija. Prostor s označením 250A je fakticky jeden velký podzemní bunkr ve kterém se nachází mozek dřívějších operací. Během příprav na zpřístupnění centra bylo zjištěno že většina přístrojů je provozuschopná a funkční! To bylo velké překvapení pro všechny a přemýšlelo se zda tyto prostory vůbec veřejnosti otevřít. Bunkr je v blízkosti samotných odpališť a tak musel být balisticky odolný v případě nehody.

MUZEUM

Kosmodrom

Expozice věnovaná historii a současnosti kosmodromu Bajkonur se nachází nedaleko Gagarin’s padu. Označení na mapách nese “Site #2”. Uvnitř je k vidění opravdu všechno, ale má to malou chybu… drtivá většina je pouze v ruštině a pro západního turistu který nemá se slovanským jazykem žádnou zkušenost se ztratí hned u vchodu. Obrázky jsou dost popisné, ale příběhy které vypráví text jsou přeci jen zajímavé a málo známé. Vedle vnitřní expozice je hned vedle raketoplán Buran (nejedná se o maketu, ale dříve používaný prototyp).

HVĚZDNÉ MĚSTO

Baikonur

V samotném městě, které se nachází jen několik kilometrů jižně od kosmodromu, i dnes žijí desetitisíce lidí. Převážně se stále jedná o zaměstnance podílející se na provozu vesmírného programu. Sláva městu ubývá, ale i přesto je v okolním regionu jediným civilizovaným místem. I když se nachází uprostřed kazašské stepi a každoročně čelí extrémnímu podnebí, nabízí obyvatelům veškeré potřebné služby v podobě dostupné lékařské péče nebo obyčejné pošty. Zajistit si volný pohyb pro městě není vůbec jednoduché a pokud zde nejste jako novinář, tak pro cizince téměř nemožné.

 

MEDIÁLNÍ VÝSTUPY:

iDNES

Technet

Prima ZOOM

Česká Televize

To byl Bajkonur v roce 2017… další návštěvu kosmodromu plánujeme na rok 2018 a to pokud se nám podaří sehnat povolení a finance na všechny projekty které chceme realizovat v rámci naší výpravy.

 

 Intro from Kazakhstan trip

POKRAČUJTE NA DALŠÍ ČLÁNEK Z KAZACHSTÁNU

 

Během září jsem byl s Yirina Net v Kazachstánu. Společně jsme navštívili Expo 2017 Astana International, zažili start rakety Soyuz MS-06 Roscosmos a ještě předtím se setkali s kosmonauty na tiskové konferenci. Taky jsme si zalítali s dronem přes 3500 m n. m. u Almaty. Hodně zážitků, ale všechno mám natočený, takže postupně jak budu po večerech stíhat budu dávat na webovky 🇰🇿 https://flyrosta.com/kazakhstan/

Zveřejnil(a) Rosťa Kopecký dne 22. září 2017

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture