Val v Kněževsi, unikátní vyhlídka pro pozorování letadel.

30. 12. 2019 Update – Rok po otevření

Rok po otevření pozorovacího valu jsme zpět na místě činu… Během návštěvy na nás čekalo hned několik překvapení, ale nechceme je úlně hodnotit i když na některé úpravy máme vlastní názor.

 

 1. Původní plot byl odstraněn – Velice nás potěšila skutečnost, že je možné pořizovat snímky bez zbytečných překážek.
 2. Návštěvní řád, který je platný od 1. 1. 2019, upravuje přítomnost maximálně 25 osob na valu a přestože je zakázáno zapalování vonných tyčinek, tak kouření je povoleno.
 3. V novém plotě zatím nejsou otvory pro fotografy.
 4. Na přední straně valu je nově k viděný keřový záhon. My jen připomínáme osud plachty na bývalém valu.
 5. Val je pokrytý plachtou o které nic nevíme, ale pokud se nejedná o dočasné řešení, tak do léta taky nevydrží.
 6. Kryty odpadkových košů opravdu slouží jako popelníky.

Původní plot je již minulostí

Návštěvní řád

Nový plot s betonovou podezdívkou je prozatím bez oken pro focení

Plot je cca o metr vyšší než byl původní

Nový záhon na přední straně valu

Plachta nebo co to vlastně je…

Vyhlídková plošina je skvělá příležitost, jak by se dalo pracovat s ne/leteckou komunitou a bude záležet zda provozovatel tento potenciál bude chtít někdy využít. My jsme rádi, že val existuje, jelikož nám slouží jako skvělá kulisa pro unikátní fotografie. Během roku jsem já osobně (Rosťa) byl na valu natáčet tak 3-4x a z toho jednou na mě zaměstnanec bezpečnostní agentury najatý leteckou společností El Al zavolal Policii, protože jsem si s ním nechtěl povídat, takže není důvod k potlesku a to nejen za technickou realizaci, ale také za neomluvitelné a šikanózní chování těchto lidí, kteří se každý den kolem tohoto místa pohybují a obtěžují návštěvníky.

 

14. 8. 2019 Update – Nový plot

Nový plot u valu v Kněževsi je hotový. Plot je odhadem o cca metr vyšší, než byl ten předchozí. Zejména je to způsobeno masivní podezdívkou, která má určitě sloužit k zastavení podlézání drobné zvěře. K plotu se již můžete dostat, nicméně očekávejte, že budete potřebovat o něco vyšší štafle než doposud. Původní ohrazení stále stojí a nejsou známé informace o dalším postupu. V tuto chvíli neočekávejte okna v plotu pro focení, jelikož stejně nemají význam. Nový plot je velice hustý a focení skrz je téměř nemožné.

Plot s vysokou podezdívkou

Plot je již hotový a přístupný po celé délce

Ne všechno se úplně povedlo…

Plot je velice hustý a pro objektivy nepropustný

Původní plot

Okolí valu je téměř vyčištěno a hlína rozvezena

video
play-rounded-fill

Pořídit fotografii nebo video letadla bez plotu mimo vyhlídkový val, je nyní velice obtížné. Výška nového plotu mě také trochu překvapila a bílá barva je samozřejme mnohem více rušivá než barva plotu původního.

21. 7. 2019 Update – Stavba plotu

Stavba plotu je v plném proudu a bude to bohužel špatná zpráva pro všechny spottery…

Nová komunikace je již hotová, osazení plotu pletivem je už jen otázka času

Val v době příletu Airbusu A380

Výhled z valu, ještě bez nového plotu

Val je velice populární

 

9. 1. 2019 se na letišti v Praze otevřela nová vyhlídka určená k pozorování letadel.

Předchozí val v Kněževsi, který byl vybudován v roce 2012 a uzavřen na jaře 2018, nastavil pozorovací a spotterskou laťku vysoko. Všichni tak netrpělivě očekávali, jak se letiště popere s novou slíbenou vyhlídkou. Nejdříve si řekneme fakta… nová hromada hlíny s trochou betonu a trubek se nachází o 51 m dále, než byl původní val. Vyhlídka je vysoká 4,5m (což je cca dvojnásobek oproti původnímu valu) a umožuje tak i přes větší vzdálenost krásný výhled na runway a plochu letiště. Kapacita valu zůstala dle odhadu beze změny. Celou oficiální tiskovou zprávu od Letiště Praha o změnách na valu si můžete přečíst ZDE 

„Opětovné otevření valu je bezpochyby pozitivní zprávou pro milovníky letadel i rodiny s dětmi, které jsou jeho častými návštěvníky. Do budoucna plánujeme vylepšení o dětské hrací prvky, aby malí návštěvníci měli vedle pozorování letadel možnost další zábavy. Tento krok je v souladu s dlouhodobou koncepcí letiště neustále hledat další možná zlepšení poskytovaných služeb. Letectví je atraktivní obor a pozorování letadel při vzletu či přistání budí stále u mnohých obdiv.“ 

Jiří Kraus, místopředseda představenstva Letiště Praha

 

Největší nápor lidí je očekáván vždy v sobotu a neděli na přílet a odlet Airbusu A380 od Emirates mezi 12-16 hodinou.

 

Jak se tam dostat?

 

AUTEM – Navigaci nastavit na obec KNĚŽEVES a následně pokračovat za zvuky leteckých motorů (nelze přehlédnout ani přeslechnout). Parkovat můžete od hospody až téměř k valu po straně silnice. V případě příletu zajímavého typu letadla AN225, AN124, vojenské nebo vládní speciály, očekávejte velký nápor lidí a vyrazte na pozorování dříve. Neparkujte za značkou zákaz vjezdu!

AUTOBUSEM – Na vyhlídku se můžete dostat taky autobusem. Vedou sem linky přímo z letiště 319 a 323 zastávka “Kněževes, Skladový Areál” nebo “Kněževes,Stará hospoda”. (více info najete na www.dpp.cz)

Vyhlídkový val je od zákazu vjezdu vzdálen cca 100m

 

Vybavenost valu

 

V jednoduchosti je síla a tímto směrem se nese vše, co můžete na valu nalézt. Konstrukce je robustní a připravená pro velkou zátěž, které bude jistě brzy čelit. Na horní plošině jsou umístěny 2 odpadkové koše, které dle mého názoru zabírají dost místa. Určitě by stálo k zamyšlení přesun alespoň jednoho odpadkového koše do spodní části valu. Když půjdete třeba jen kolem plotu, tak kvůli obalu od tatranky málokterý ohleduplný spoluobčan poleze nahoru. Odpadkové koše mají horní kryty, které určitě budou svádět k popelníkovému využití. Asi by mě to hned nenapadalo, ale když jsem přišel, tak na tom “popelníku” již byl nedopalek od cigarety. Za mě bych ocenil nápis “ZÁKAZ KOUŘENÍ” i s ohledem na to, že na val často chodí rodiny s dětmi.

Betonová zábrana v přední části pak bude sloužit asi jako pojistka proti nechtěnému propadnutí malých ukázněných dětí mezi zábradlím… přeci jen se to “nechtěně” dělo již dříve dost často, tady by jen ta cesta dolu byla poněkud delší a nebezpečnější. Všeobecně u podobné stavby platí, že méně je více a tak jsem spokojen.

 

PLOT BUDE PO DOKONČENÍ STAVEBNÍCH PRACÍ POSUNUT SMĚREM K VALU. FOTOGRAFIE A VIDEA TAK BUDETE MÍT JIŽ BRZY I BEZ PLOTU!

 

Kolem valu stále probíhají stavební práce, tak buďte opatrní!


 

Pro koho je vyhlídka určena?

 

Nekonečné téma… Pro koho je val určený? Já osobně nejsem klasický spotter, ale snažím se hledat možnosti a příležitosti, jak vytvořit kreativní a hezký obsah, který se bude líbit a inspirovat ostatní. Častěji využívám kameru a k té potřebuji stativ, takže pro mě je val nepostradatelný pomocník, který mi umožní podívat se přes plot a přitom mít hezký stabilní záběr. Pro spottery, kteří fotí delší dobu, je val spíše zpestření, kam se jednou nebo dvakrát zajdou podívat. Všichni asi víme, že spotteři budou spíše u plotu na štaflích, kde budou pokračovat v nekonečném ničení závěrky při čekání na světlo.

Na valu se stejně jako dříve bude vyskytovat hlavně skupina lidí, která bude složena z lidí čekajících na přílet/odlet příbuzných, jednorázových návštěvníků z Horní Dolní a pak nadšenců, kteří mají rádi letadla a prostě si je užívají po svém ve společnosti svých mobilních telefonů. A tak to má přesně být! Nesmím zapomenou na páry, které do Kněževsi budou chodit na rande. Slečny jsou z toho vždy velice nadšené, když se mohou jít koukat na letadla při prvním rande.

 

 

A co si můžete teda vyfotit…?

 

Bohužel musím začít zklamáním. Nebude už možné fotit a natáčet “line up” letadel na dráhu 24, tak jak to bylo možné dříve. Nyní brání ve výhledu anténa a systém ILS. U všech fotografií v tomto odstavci uvádím ohniskovou vzdálenost objektivu. Fotoaparát Canon 5D Mark III + Canon L100-400mm a rybí oko Samyang 8mm.

400 mm – Airbus A321 Turkish Airlines

400 mm – Airbus A320-200 Lufthansa

Airbus A380 Emirates v livery Real Madrid na pražském letišti

Dnešní přílet Airbusu A380 v livery Real Madrid C.F. na Prague Airport – Letiště PrahaVideo: @FlyRosta Kopecky

Zveřejnil(a) Emirates Prague – Fan page dne Pátek 28. prosince 2018

 


Další fotografie jsou popsané (ohnisková vzdálenost v mm a případně crop).

180 mm – ATR 72 Czech Airlines + Airbus A321 Turkish Airlines

400 mm – ATR 72 Czech Airlines

210 mm – ATR 72 Czech Airlines

180 mm – Airbus A320-200 Lufthansa

400 mm + CROP – Airbus A321 Turkish Airlines

400 mm original – Airbus A321 Turkish Airlines

400 mm – Airbus A319 British Airways

400 mm + CROP – Airbus A320-200 Lufthansa

400 mm original – Airbus A320-200 Lufthansa

400 mm – Piaggio

400 mm – Piaggio

400 mm – Piaggio

400 mm + CROP – Boeing 737 Smartwings

400 mm original – Boeing 737 Smartwings

400 mm – Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways

400 mm + CROP – Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways

400 mm original – Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways

180 mm + CROP – Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways

180 mm original – Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways

100 mm – Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways

330 mm + CROP – Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways

330 mm original – Boeing 787-8 Dreamliner Qatar Airways

 

Závěrem bych chtěl poděkovat letišti za nový val a popřát všem leteckým nadšencům a spotterům hodně povedených záběrů a zážitků.

 


 

Follow me on INSTAGRAM: https://www.instagram.com/flyrosta/

 

(c) 2019 www.flyrosta.com

8 komentáøù

 1. Aleš

  Ještě sem tam nebyl, ale už první fotky mě usvědčily z tušení, že neznalý úředníček si udělá plus u nadřízených a zaslepí naivní spottery, neřku-li ty, co kdyby kritizovali, tak si u ČSA nějakou reportáží ani neškrtnou a jak jinak, stalo se!! Co je mi platný vyšší val, když je do výhledu fotografů/filmařů přidán plot, silnice a jak jinak, ponechán původní plot, sice ve spodní části téměř nezasahující do snímků, ale je tam a ještě světlý, když je val posunutý dál o padesát metrů, což je na focení dost i při tele zoom objektivu. No budiž, posunuli plot, posunuli val, nějaká bezpečná vzdálenost je potřeba a taky nebuďme nevděčníci, když jsme to neplatili (ale platili, z letenek!!), ale ty antény, to fakt patří do snímku letadla, to je úřednický hnus!! (viz zdejší snímky!!). Druhá kritika je val o velikosti bobku, kam se má vejít 25 ks “foto dobytka” (název vysvětlím dále) a co ti ostatní, když se přes tento hustý plot nedá fotit a počítat, že tam udělají foto okna, když je vepředu další plot, to fakt je autor slepý? Takže je malý, peníze v tom nejsou problémem, problém je onen úředník, co nechal naivky oblbnout. A na závěr kritika na spottery, tedy “foto dobytky”, jednak na kuřáky, co ani vajgl nedokážou ovládat, aby ho odhodili do koše a pak sem viděl snímek s bordelem pod valem, tedy důvod val pro nevhodné chování uzavřít!!

  Odpovìdìt
 2. Iva

  Velké zklamání. Plot bude posunut , takže zase o půl km dál od letadel. :-(((( Pošlete nás do p..le rovnou.

  Odpovìdìt
  • Pavel

   Klid, Ivo. Je to cca 60m dál, takže docela OK. Jen ta anténa tam kapku překáží, ale zase nás to nestálo ani korunu, takže za mě dobrý. Tajně jsem doufal ve val poněkud delší, ale jak říkám já to neplatil.

   Odpovìdìt
  • Rostislav Kopecký

   Existuje spousta letiště, kde je vybavenost pro spotery nulová. Prahu bych tak označil za průměr, kde je možné solidně pozorovat a fotit letadla. 🙂

   Odpovìdìt
 3. Michal

  Ta antena nejde presunout? Dyk to je ostuda. Takova velka slava, ze se otevre novy “lepsi” val a nakonec to je zhorseni ve vsech ohledech.

  Odpovìdìt
  • Rostislav Kopecký

   Anténa je určena k navigaci letadel na přistání tzv ILS. Posunutí technologie je bohužel nereálná záležitost Michale.

   Odpovìdìt
 4. Martin Šabatka

  Zdravím.
  Tím cropem, co uvádíte, myslite jen výřez (což by se nemuselo uvádět) nebo crop fotoaparátu?

  Odpovìdìt
  • Rostislav Kopecký

   Jedná se pouze o oříznutou fotografii, která je vyfocena na FULL FRAME fotoaparát CANON 5D Mark III

   Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture