Trip report: nejen za letadly do Tchaj-peje

Petr Juriš, 26.3.2023

Letecká společnost China Airlines v nedávné době oznámila zahájení nového pravidelného spojení mezi Tchaj-pejí a Prahou. Ke spuštění letů dojde 18.7.2023 (s prvním příletem do Prahy 19.7.2023) a linka bude operována 2x týdně Airbusy A350-900 s průletem v Praze ve středu a neděli v časech 7:10-11:05. Dvě „třistapadesátky“ nesou speciální zbarvení, konkrétně se jedná o stroje registrací B-18908 (Taiwan Blue Magpie livery) a B-18918 (Carbon Fibre livery). Jelikož je Tchaj-wan velice zajímavou obchodní i turistickou destinací a jeho metropole Tchaj-pej často vyhledávaným cílem příznivců letectví, podělím se v tomto článku o své zkušenosti z mé nedávné cesty na tento ostrov.

Na Tchaj-wan jsem zavítal v listopadu 2022 v rámci svého studijního pobytu v Jižní Koreji. Plánoval jsem ho navštívit už před třemi lety, ale výlet jsem nakonec neuskutečnil, a to kvůli nevlídnému počasí. To je na tomto ostrově velmi nepředvídatelné a často se náhle mění, proto všem spotterům doporučuji pečlivě si nastudovat historická data a vybrat ten nejvhodnější termín, neboť nákup letenek na poslední chvíli podle aktuální předpovědi meteorologů by se při letu z Evropy zajisté prodražil. Já měl to štěstí, že spojení Soulu a Tchaj-peje bývá cenově dostupné i při rezervaci pouhých několik dní do odletu, zejména díky relativně velkému počtu operujících dopravců, a tak jsem trpělivě vyčkával na ten nejvhodnější okamžik.

V Čínské republice, jak se Tchaj-wan oficiálně označuje, jsem strávil necelé čtyři dny. Není to mnoho, ale kvůli studijním povinnostem jsem si nemohl delší pobyt dovolit. I tak jsem zvládl nafotit většinu provozu na obou tchajpejských letištích i vidět dominantu města – věž Taipei 101.

 

LET SOUL INCHEON – TCHAJ-PEJ TAOYUAN (10.11.2022, BR159)

Při cestě ze Soulu do Tchaj-peje jsem využil služeb letecké společnosti EVA Air, jež nabízela pro daný termín nejvýhodnější letenku a spoj operovala v pro mě přijatelný čas. Cestoval jsem z letiště Incheon (ICN) na letiště Tayouan (TPE) – to jen pro upřesnění, neboť uvedený dopravce totiž spojuje i městská letiště Gimpo (GMP) a Songshan (TSA). Mezi oběmi metropolemi dále provozují lety společnosti Asiana Airlines (ICN-TPE), China Airlines (ICN-TPE, GMP-TSA), Jeju Air (ICN-TPE), Jin Air (ICN-TPE), Korean Air (ICN-TPE), Scoot (ICN-TPE), Tigerair Taiwan (ICN-TPE) a T´way Air (GMP-TSA).

Odbavení

Odletový východ

Na linku BR159 byl nasazen Boeing 787-10 registrace B-17801, přičemž se jednalo o vůbec první letoun tohoto typu dodaný těmto aerolinkám. Obsazenost dosahovala nízkých hodnot, a tak jsem si let o to víc užil, neboť v mém blízkém okolí nikdo neseděl. Cesta trvala 2 hodiny 6 minut. Potěšilo mě teplé jídlo v ceně letenky v economy clas, které bylo navíc i chutné. Připomínalo rizoto. Naopak mě zklamal dezert, jenž sestával z trojice hroznů vína v želé. EVA Air disponují na rozdíl od většiny jiných leteckých dopravců rozsáhlou nabídkou modelů letadel v palubním prodeji a na svém e-shopu. Zakoupit si lze snad jakýkoliv typ z flotily, a to včetně speciálních zbarvení s motivy Hello Kitty.

Po skončení boardingu posádka cestujícím rozdávala vlhčené kapesníčky a sluchátka

Sedačky v ekonomické třídě. Rozteč činí 31″ až 32″

Pohled na zadní část kabiny Boeingu 787-10 EVA Air. Ekonomická třída čítá 308 míst, business třída (Royal Laurel Class) 34 míst.

Večeře

Záznam trasy letu BR159 dne 10.11.2022. Zdroj: Flightradar24.com

Po přistání každý cestující obdržel sadu čtyř antigenních testů na přítomnost onemocnění COVID-19. Nutno podotknout, že v době mé cesty byl Tchaj-wan otevřen pro turisty ani ne měsíc. Jelikož samotestování (alespoň co je mi známo) nebylo povinné, ponechal jsem si celé balení jako suvenýr, jenž jsem s radostí uplatnil doma o několik měsíců později. Dále příslušní zaměstnanci bezprostředně po výstupu z letadla ještě před imigrační kontrolou vybírali celní deklaraci a rentgenovali příruční zavazadla. Po zakoupení lokální SIM karty a výběru hotovosti jsem zamířil do nedalekého ubytovacího zařízení Backpackers´ Hostel objednaného pro první noc. Jak už samotný název napovídá, na jedno přespání stačilo, ale více nocí bych zde strávit opravdu nechtěl.

 

SPOTTING NA LETIŠTI TAOYUAN (TPE)

Druhý den jsem měl na programu celodenní spotting na letišti Taoyuan. Příprava nebyla v porovnání s jinými destinacemi nikterak náročná, neboť si lze vystačit s dvojicí vyhlídkových teras na Terminálu 2. V ranních a dopoledních hodinách se s ohledem na světelné podmínky fotí ze severní terasy (křídlo D), odkud je výhled na stojánky využívané především China Airlines a na ranvej 05L/23R, která je preferována pro letadla parkující v přilehlé části terminálu (již zmíněné China Airlines a dále například Asiana Airlines, Korean Air, Singapore Airlines či Xiamen Air a cargo dopravce). Okolo poledne je nutné přesunout se na jižní terasu, odkud jsou vidět stojánky používané zejména EVA Air a runway 05R/23L, kam přistávají a odkud startují lety EVA Air, Scoot, Thai VietJet a ve většině případů i Starlux a Tigerair Taiwan, stejně jako stroje mířící do servisní zóny. Záběry v určitých místech negativně ovlivňuje tetelení vzduchu v důsledku zapnutých APU letadel parkujících pod terasami, stejně jako například na letištích v Tokiu.

Severní vyhlídková terasa

Jižní vyhlídková terasa. Nutno dodat, že před vstupem na obě terasy je nutné absolvovat bezpečnostní prohlídku zavazadel

Na leteckém provozu byl v době mé návštěvy stále patrný propad způsobený pandemií. Zhruba 80 % pohybů představovaly lety místních dopravců. To však nemusí být nutně na škodu, protože mou prioritou bylo především zkompletování sbírky veškerých tchajwanských logojetů, což se mi až na pár výjimek podařilo. Lákadlem byl i nově dodaný Airbus A350-900 pro Starlux, jenž zrovna vykonával testovací lety do Kaohsiungu na jihu ostrova a do Macaa. Spotterům, kteří by chtěli na letišti Taoyuan strávit více dní, pak doporučuji prostudovat si webové stránky Spotterguide.net a vyzkoušet i jiné fotopozice, které jsou ovšem bez auta hůře dostupné. S orientací však zpravidla pomohou místní letečtí nadšenci, s nimiž je snadné se zkontaktovat například prostřednictvím Instagramu.

 

VÝBĚR Z FOTEK ZE SPOTTINGU NA LETIŠTI TAOYUAN (TPE)

EVA Air, A330-302, B-16335

China Airlines, A330-302, B-18306

Starlux, A321-252NX, B-58208

EVA Air Cargo, B777-F, B-16787

China Airlines Cargo, B777-F, B-18772

Xiamen Air, B787-9 Dreamliner, B-7836

SF Airlines, B757-223(PCF), B-1378

SF Airlines, B737-31B(SF), B-2924

China Airlines (Carbon Fibre livery), A350-941, B-18918

Starlux, A350-941, B-58501

China Airlines (SkyTeam livery), A330-302, B-18311

EVA Air, B787-10 Dreamliner, B-17805

EVA Air, A330-203, B-16311

China Airlines, A321-271NX, B-18108

EVA Air, B787-9 Dreamliner, B-17883

EVA Air (Bad Badtz-Maru livery), A330-302, B-16331

Tigerair Taiwan (Year of the Tiger livery), A320-232, B-50015

Starlux, A330-941, B-58301

Scoot, B787-9 Dreamliner, 9V-OJG

Austrian Airlines (60 Years livery), B777-2Q8(ER), OE-LPF

Tigerair Taiwan, A320-271N, B-50023

EVA Air (Star Alliance livery), B777-35E(ER), B-16715

Thai VietJet Air (Amazing Thailand livery), A320-214, HS-VKB

EVA Air (Hello Kitty – Shining Star livery), B777-36N(ER), B-16722

 

Ve večerních hodinách jsem zamířil do centra Tchaj-peje, kde jsem strávil druhou noc. Jízda přímým vlakem trvá asi hodinu. Systém městské hromadné dopravy v tchajwanské metropoli mi přijde celkově jednodušší oproti Soulu. Je to dáno i velikostí města, neboť počet obyvatel čítá jen 2,5 milionu.

Až si budete v automatu kupovat jízdenku, nečekejte žádný papírový lístek. Vypadne vám totiž plastový žeton. Tchaj-wan je zkrátka eco-friendly 🙂

Stanice metra Zhongxiao Fuxing

Kromě podzemního metra mají v Tchaj-peji i nadzemní dráhu

Cestou jsem se stavil v concept storu letecké společnosti Starlux, nacházejícím se v jedné z poboček 7-Eleven v centru metropole. K mé smůle byl ovšem sortiment značně omezený a nebylo možné zakoupit ani model letadla, pouze několik propagačních předmětů, například přívěsky. Mnohem větší flagship store byl vpodvečer již zavřený.

Concept store Starluxu v 7-Eleven. Adresa (pro zájemce) zde

Takřka na každém rohu v centru metropole prodávali vánoční dekorace

K večeři jsem si dal ve čtvrti Datong District nudle v masovou směsí. Byly výborné!

 

SPOTTING NA LETIŠTI SONGSHAN (TSA)

Mé útočiště pro třetí den představovalo městské letiště Songshan, jež do roku 1979 sloužilo jako hlavní tchajpejské letiště. V současné době je bází pro vnitrostátní lety směřující do Taitungu, na Peskadorské ostrovy a souostroví Ťin-men a Ma-cu při východním pobřeží Číny, operované povětšinou turbopropy ATR 72 společností Mandarin Airlines a UNI Air. Výjimkou nejsou ale ani mezinárodní lety, jež obstarávají kromě tradičních místních dopravců také ANA, Japan Airlines, Shanghai Airlines, T´way Air či Xiamen Air. V případě dostatečné dávky štěstí zde lze spatřit i vládní, vojenské či soukromé letouny.

Zrána jsem fotil z okna pokoje mého hotelu, neboť se jednalo o patrně jediné dostupné místo, odkud bylo možné vzhledem ke světelným podmínkám pozorovat pojezdy a line-upy na RWY 10, konkrétně pak odlet tehdy zbrusu nového Pikachu Jetu v podání Airbusu A321neo China Airlines (B-18101). Případným budoucím cestovatelům Attic Hotel rozhodně doporučuji, avšak je zapotřebí vyžádat si při check-inu pokoj v nejvyšším patře. Fotografovat lze bohužel pouze přes sklo, jež bývá zejména vně špinavé. Pokémonový speciál jsem nicméně o necelý měsíc později přefotil o poznání lépe v Tokiu.

Ilustrační foto zmíněného logojetu z letiště Tokio Haneda: China Airlines (Pikachu Jet livery), A321-271NX, B-18101 

 

Následovalo setkání s mým tchajwanským kamarádem Hardym, s nímž jsem byl v kontaktu už zhruba rok prostřednictvím Instagramu. V průběhu dopoledne mi ukázal některé ze známých fotopozic na tomto letišti. Jednalo se Binjiang Market neboli trh se zemědělskými produkty, z jehož nejvyššího patra lze fotit přílety na RWY 10, a Binjiang Street, místní komunikaci, ze které se dokumentují polední a odpolední line-upy a přistání na tutéž ranvej s typickou architekturou v pozadí. Řízení letového provozu nicméně brzy změnilo dráhu na RWY 28. Přemístili jsme se proto na letištní vyhlídkovou terasu. I přes focení přes sklo představovalo toto místo nejlepší volbu pro parné odpoledne.

Binjiang Market

Binjiang Street. Sledujete-li známý instagramový účet jal_kana, pak vám budou tyto scenérie určitě povědomé

Vyhlídková terasa

 

Nakonec jsme se stavili ve známém obchůdku AirShop s modely letadel a jinými leteckými předměty, situovaném rovněž v budově terminálu, a Hardy mi ukázal alternativní fotopozici pro focení příletů na RWY 28 a odletů z RWY 10, a sice parkovací dům. Měli jsme velké štěstí, protože zrovna okolo pojížděl tchajwanský vládní B737-800. Na různých místech letiště jsou dále zaparkované stroje McDonnell Douglas MD-82 v roce 2019 zkrachovalých aerolinek Far Eastern Air Transport (FAT).

AirShop včetně části jeho bohatého sortimentu. Nakonec jsem zde sehnal i model A321neo Starlux – měli poslední kus!

Střecha parkovacího domu, odkud se rovněž dají pozorovat a fotit letadla

Pohled na terminál letiště Songshan

VÝBĚR Z FOTEK ZE SPOTTINGU NA LETIŠTI SONGSHAN (TSA)

EVA Air, A321-211, B-16211

UNI Air, ATR 72-600, B-17003

ANA, A320-271N, JA222A

Taiwan Air Force, AC-130A Hercules, 1307

Mandarin Airlines, ATR 72-600, B-16858

Xiamen Air, B737-85C, B-1915

Taiwan Air Force, B737-8AR(WL), 3701

 

TAIPEI 101

Poslední den se zpočátku nesl v duchu pošmourného počasí, a tak jsem se rozhodl vyrazit do města, abych nafotil i jiné věci, než jen celou flotilu China Airlines a EVA Air. Cíl byl jasný – ikonická budova Taipei 101 a její blízké okolí. Jedná se o nejvyšší stavbu na Tchaj-wanu a mezi léty 2004, kdy byla dokončena, a 2009, kdy v Dubaji otevřeli Burj Khalífu, šlo dokonce o nejvyšší budovu světa. V nižších podlažích se nacházejí obchody, ve vyšších kanceláře a v těch nejvyšší vyhlídky na město (vnitřní i venkovní). Výtah zvládne jízdu z 5. do 89. patra za 37 sekund a kdysi za ni držel světový rekord. Jelikož se počasí během dopoledne zlepšilo, měl jsem možnost pěkně zdokumentovat Tchaj-pej z ptačí perspektivy.

Taipei 101

Mezi firmy, které zde mají své kanceláře, patří i letecká společnost Air China

Nákupní centrum. Jsou zde zastoupeny především obchody luxusních světových značek

Výhled na severní část města. V pozadí letiště Songshan

Výhled na západní část města.

Výhled na východní část města

 

Pak následovala cesta vlakem na letiště Taoyuan, kterou jsem si tentokrát díky dennímu světlu užil o něco více než v pátek a mohl tak spatřit město i okolní krajinu. Odpoledne jsem věnoval opětovně spottingu, kdy hlavním target představoval přílet logojetu Hello Kitty na Boeingu 777-300ER EVA Air (B-16722), jenž doposud chyběl v mé galerii.

Interiér vlaku spojujícího letiště Taoyuan s centrem města

Náhodné pohledy z vlaku

 

LET TCHAJ-PEJ TAOYUAN – SOUL INCHEON (13.11.2022, TR896)

Zpět do Soulu jsem letěl se Scootem. Tento singapurský low-cost využívá Tchaj-pej pro mezipřistání na trasách z/do některých destinací v Japonsku a Jižní Koreji (například lety do Tokia a Soulu operuje 2x denně, z toho jednou přímo a jednou přes Tchaj-pej). Cenově jde o jedno z nejdostupnějších spojení. Na linku TR896 byl nasazen Boeing 787-9 registrace 9V-OJD. Na check-inu se mi podařilo získat místo v přední, prakticky neobsazené, částí kabiny, zatímco ta zadní praskala ve švech. Let zpět byl pro mě proto velice pohodlný stejně jako při cestě tam. V palubním prodeji jsem si zakoupil nachos s chedarovým dipem.

Odbavení

Odletový východ

Rozteč sedadel byla podobná jako v případě ekonomické třídy EVA Air. Nevýhodu spatřuji v absenci palubního zábavního systému (je dostupný pouze ve vlastních mobilních zařízeních)

Nabídka občerstvení na letech Scootu

Záznam trasy letu TR896 dne 13.11.2022. Zdroj: Flightradar24.com

 

Můj výlet na Tchaj-wan celkově hodnotím velmi pozitivně a návštěvu doporučuji jak spotterům, tak běžným turistům. Na rozdíl od Koreje jsem si mnohem více pochutnal na místní kuchyni, které dominují nudle. Příště bych se rád podíval i do dalších měst, eventuálně na některé z přilehlých souostroví. Jedinou nevýhodu spatřuji v již zmíněném nepředvídatelném počasí, které se navzdory předpovědi rychle mění.

 

Líbí se vám mé letecké fotografie? Sledujte mě na Instragramu a Flickru.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture