Ti z nás, kdo se pravidelně pohybují ve světě letenek, jistě ví, že TAP Air Portugal jsou nepsanými experty na takzvané errory. V praxi se jedná o chybně naceněné tarify v rezervačním systému. Na jeden takový jsem na základě upozornění od kamaráda náhodou narazil zjara. Tehdy byla v nabídce zpáteční letenka z Vídně do Lisabonu za v přepočtu asi 500 Kč. Dlouho jsem neváhal a zakoupil ji s tím, že buď vše klapne, nebo mi vrátí peníze. Často se totiž stává, že aerolinie chybu zpětně odhalí, proto se vždy vyplatí nějakou dobu vyčkat s nákupy návazných spojů či ubytování. TAP na error tentokrát bohužel přišel, ale uznal mi alespoň jeden úsek, a sice z Lisabonu do Vídně, za stejnou částku. Cesta i tak vyšla levněji než s nízkonákladovými dopravci, byť se jednalo o nejlevnější tarif Discount pouze s příručním zavazadlem.
Epidemiologická situace se vyvíjela příznivým směrem a když začalo být patrné, že výlet, který se měl konat předposlední červnový týden, bude možné uskutečnit, začal jsem se připravovat na odlet. Díky tomu, že TAP tehdy umožňoval jednu bezplatnou změnu rezervace více než 30 dní do odletu, přemýšlel jsem o změně data, abych mohl vyzkoušet jiný typ letadla nežli Airbus A320neo, z jehož paluby jsem fotoreportáž přinesl již loni. V některé dny byl totiž na linku plánován větší Airbus A321neo. Nakonec jsem však letenku nijak neměnil a ponechal původní schéma se dvěma volnými dny v Lisabonu. Tam jsem letěl s Ryanairem, jehož let byl jako většina ostatních z Vídně operován dceřinou společností Lauda Europe.
Týden do odletu došlo ke změně plánovaného typu letadla, ve kterou jsem ani nedoufal. Ve správě rezervace se náhle objevil širokotrupý Airbus A330-900 (A330neo), vlajková loď dálkové flotily. Portugalský národní dopravce má ve své flotile aktuálně celkem 19 těchto strojů a stal se jejich vůbec prvním provozovatelem na světě. Dodávány jsou od konce roku 2018 a nyní již zcela nahradily starší Airbusy A330 verzí 200 a 300 a Airbusy A340-300.
Infografika o Airbusu A330neo. Zdroj: Airbus.
Během svého spotterského pobytu na lisabonském letišti jsem část flotily A330neo TAPu zdokumentoval. Na fotkách jsou zachycena letadla registrací CS-TUL, CS-TUF, CS-TUD (Up for another 75 years livery), CS-TUK (Star Alliance livery), CS-TUB (First to fly A330neo livery), CS-TUH a CS-TUM.
Dohledal jsem, že se mělo jednat o premiérové nasazení Airbusu A330neo na linku TAP Air Portugal mezi Lisabonem a Vídní. Důvodů pro změnu typu se nabízelo hned několik. Vzhledem k tomu, že aplikace sloužící k monitoringu obsazenosti letů hlásila dostatečnou kapacitu volných míst ještě v době, kdy bylo plánováno menší letadlo, overbooking nepřipadal v úvahu, což později potvrdil i odhadem dvoutřetinový load factor. Mnohem pravděpodobnější se jevila připomínka 10 let od znovuzavedení pravidelných letů mezi portugalskou a rakouskou metropolí, která připadala na 27. květen 2021. TAP však spojení po covidové pauze obnovil až od června, tudíž by datum mé cesty, 27. červen, symbolické oslavě odpovídalo. Bohužel se ale žádná akce nekonala, proto nejpravděpodobnější příčinou pro poslání widebody letadla byly jiné blíže neznámé provozní důvody, například přeprava carga.
Common check-in pro lety TAP Air Portugal na Terminálu 1 letiště Humberta Delgada v Lisabonu.
Autobusový gate S18 určený pro linku TP1272.
Boarding probíhal na vzdálené stojánce na ploše.
Během odbavení jsem si připlatil za sedadlo ve třídě Economy Xtra, u jiných aerolinek známé spíše jako premium economy. Nachází se v prostřední části letadla, kterou společnost na svém webu prezentuje jako nejtišší, a čítá 12 řad v konfiguraci 2-4-2, dohromady tedy 96 míst. Výhodami jsou větší prostor pro nohy (34‘‘ na místo 31‘‘ ve standardní economy), možnost sklopit sedačku až o 7‘‘ (na místo 5‘‘ ve standardní economy) a USB porty. Cestující zde také mají nárok na jídlo či spíše občerstvení v ceně. Na palubě A330neo je k dispozici Wi-Fi a 3G/4G internetové připojení. Kromě placených služeb by mělo být možné i bezplatné chatování přes sociální sítě, to se mi však bohužel nepodařilo aktivovat.
Interiér Airbusu A330neo TAP Air Portugal, jehož konfiguraci je C34/W96/Y168. Sedadla ve třídě Economy Xtra (W) jsou označena červenou barvou. Celá kabina je vybavena v designu Airspace by Airbus, který poskytuje mimo jiné působivé osvětlení přizpůsobující se jednotlivým částem letu či prostornější biny na zavazadla.
Moje místo 11K (u okna). Vedle naštěstí nikdo neseděl.
Uvítací obrazovka palubního zábavního systému a porty na USB a sluchátka. I přes širokou nabídku hudby a filmů jsem si vystačil s interaktivní mapou.
Na můj let TP1274 byl nasazen dva roky starý Airbus A330-941 registrace CS-TUH. Cesta trvala 2 hodiny a 56 minut. Po startu z RWY 03 lisabonského letiště vedla přes Madrid, Barcelonu, Marseille, Milán a rakouské Alpy až k Vídni, kde letoun na minutu přesně dosedl na RWY 16.
Start a pohled na ikonický nejdelší evropský most Vasco da Gama.
Airbusy A330neo jsou vybaveny motory Rolls-Royce Trent 7000. Spalují až o 17 % méně paliva na sedačku oproti předchozí generaci. A jsou velmi tiché.
Snack pro cestující v Economy Xtra v podobě sendviče se šunkou a sýrem, sušenky, čtverečku čokolády a nealko nápoje dle vlastního výběru.
Bezpečnostní instrukce.
Plocha křídla, které je zakončeno Sharkletem k úspoře paliva, činí 162,8 metrů čtverečních.
Klesání nad jihovýchodním Rakouskem.
Přelet Dunaje nedaleko letiště Schwechat.
Přistání ve Vídni. Foto: Chris Jilli, JetPhotos.com.
Záznam trasy letu TP1274 dne 27. 6. 2021. Zdroj: Flightradar24.com.
Let hodnotím pěti hvězdičkami z pěti. Díky skvělému servisu, zábavnímu systému i celkovému pohodlí umocněnému nízkou obsazeností třídy Economy Xtra utekl jako voda. Pokud byste se Airbusem A330neo TAP Air Portugal chtěli proletět i vy, máte možnost se s ním setkat na dálkových letech do destinací zejména v bývalých portugalských kolonií v Africe a Latinské Americe.
0 komentáøù