Qsuite, Nejlepší business class, Qatar Airways

 

Kde se Qsuite nachází

Qatar Airways definoval nový standard pro business class produkt na palubách letadel. Qsuite představuje nejvyšší míru komfortu a soukromí a často se vyrovnává nebo dokonce překonává první třídu. Aerolinka z Dauhá aktuálně nabízí několik verzí byznys třídy a to v návaznosti na typ letadla. Qsuite ja aktuálně umístěna na palubách všech Airbusů A350-1000. Další verze letadel jsou kombinované a Qsuite naleznete jen v některém z A350-900, Boeingu 777-300ER a Boeingu 777-200LR. Vždy je ovšem ve stejné konfiguraci 1-2-1. “Nižší” verze business class je pak ve všech letadlech Boeing 787-8 Dreamliner, který létá pravidelně i na lince do/z Prahy a je v konfiguraci 1-2-1. Airbus A320 nabízí tuto třídu v konfiguraci 2-2. Pokud chcete naplánovat cestu v Qsuite, tak vám může pomoci přímo web Qatar Airways, kde se dozvíte o linkách, na kterých je Qsuite dostupný (https://www.qatarairways.com/cs-cz/onboard/qsuite.html).

Qsuite – Boeing 777-300ER

Business Class – Boeing 787-8 Dreamliner

Airbus A320 – Business Class

 

Moje cesta

Do nejlepší business třídy mě zavedlo natáčení, které probíhalo na letišti v Kyjevě (Boryspil) a v Doha. Mapoval jsem společně se Samem Chui převoz lvů z Kyjeva do Jihoafrické republiky. Akce byla pod záštitou iniciativy Qatar Airways – WeQare. Letecká společnost umožnila převoz lvů zcela zdarma a to včetně přepravy týmu, který se o ně po celou dobu staral. Zvířata byla zachráněna z cirkusu a soukromých sbírek chovatelů na Ukrajině. Novým domovem se všem zvířecím pasažérům staly rezervace v JAR. Video, které jsme natočili naleznete na Youtube kanálu Sam Chui.

Do Kyjeva bylo pro nás a pro lvy posláno letadlo Boeing 777-300ER (A7-BAF), které ten den letělo jako preighter (pasažérské letadlo za účelem přepravy cargo nákladu) trať DOH-MXP-KBP-DOH. Náš úsek letu byl naplánován na 4:30 minut s odletem v 9:00 (UTC). Kapacita letadla je 42 Qsuites a 312 sedaček v economy class. O tom, že na palubě se nachází přímo Qsuite jsem se dozvěděl až při nástupu na palubu. Původně jsme totiž očekávali jiný stroj z flotily Qatar Airways.

zdroj: Flightradar 24

Dorazil Boeing 777-300ER, A7-BAF ve One World livery

Celkem se přepravovalo sedm lvů. Všichni cestovali v podpalubí na paletách.

Qsuite v přední kabině má celkem 24 sedaček (1-2-1).

V druhé kabině je 18 sedaček (1-2-1).

V zadních kabinách se pak dohromady nachází 312 sedadel economy class

Kapacita letadla je 42 Qsuites a 312 sedaček v economy class.

Čtyřsedadlová konfigurace, kterou jsme později také využili pro oběd a briefing s týmem.

 

Můj Qsuite

Jelikož jsme měli letadlo jen pro sebe, celkem nás bylo na palubě 6 pasažérů, tak jsem měl možnost si vybrat libovolnou sedačku. Moje volba padla na 8K a to především z důvodů, že se jedná o sedačku, ze které je krásný výhled z okna na motory a zároveň je to tzv “rear facing seat”, tedy sedačka, která je otočena proti směru letu. Pro výhled ven na motor tak není potřeba už ani otáčet hlavou. Sedačka je umístěna přímo u okna a nese označení 8K, další sedačka přede mnou (9J) je sice také s oknem, ale už je blíže do uličky a k oknu to má dále.

Součástí Qsuite je všechno, co patří do nejvyššího standardu. I když jsem letěl v době covidu, tak omezení nebo snížený standard již na palubě nebyl. Suita je plně uzavíratelná, sedačka plně polohovatelná, obrazovka dotyková, ale i s dálkovým ovládáním, USB, zásuvka, spousta úložného prostoru. Na sedadle jsem měl připravený polštář a deku. Sluchátka pro připojení k IFE byly pak umístěny v úložném prostoru vedle sedačky.

Před startem jsem si mohl dát welcome drink, bohužel jsem neměl čas a tak jsem stihl pouze vodu.

Díky “rear facing seat” vidíte celou dobu takto na motor.

Součástí je samozřejmě amenity kit a v době covidu, také Protective Kit (rukavice, rouška, dezinfekce).

Qsuite mají navíc bezpečnostní kartu s informacemi, jak otevřít dveře v případě nouze a kde je záchranná vesta.

Dálkové ovládání obrazovky je s dotykovým displejem. Lze použít i jako ovladač na hry v IFE.

Ovládání sedačky a konektory pro připojení  různých zařízení (110V, sluchátka, USB, HDMI).

Měřím +/- 185cm a neměl jsem žádný problém s prostorem.

Na stolečku je spousta prostoru. Já jsem krátkou chvíli využil také na editaci fotek (15 palcový MacBook).

Jelikož B777 nemá kameru, tak moje oblíbená kombinace byla motor + animace výhledu z kokpitu.

 

OBĚD

Na půl cesty jsme si se Samem udělali takový malý team building/piknik uprostřed letadla. Normálně se jedná o čtyřsedačkový sektor, který je ideální buď pro rodiny nebo skupinu více lidí, kteří se během letu nechtějí koukat na filmy, ale více se bavit společně. Ze sedaček, které jsou umístěny uprostřed kabiny hned vedle sebe, je možné udělat navíc i postel. Přestože jsme byli na palubě celkem v šesti lidech, tak na letu bylo i klasické menu s výběrem. Bohužel jsem zaváhal a jedl jsem až jako poslední, takže místo kuřete jsem si dal rybu, ale zpětně jsem rád, že jsem toto jídlo zkusil. Bylo totiž vynikající.

Odsunutím přepážky oddělující řady vznikne prostor pro čtyři cestující, kteří sedí proti sobě.

Uprostřed pak vznikne něco jako stolek pro všechny.

Konkrétně se jedná o sedačky 9E, 9F a 10D, 10G

Sedačky E a F se dají proměnit v postel.

foto: Qatar Airways

Posádka byla na nás plně připravena.

 

INTERNET

Na palubách dálkové flotily u Qatar Airways je standardem i internetové připojení. Pokrytí signálem ovšem není po celé planetě a tak se vám může stát, že v některých případech nebude služba dostupná. První hodina na wi-fi je zdarma. Cena za připojení po celý let se odvíjí od délky letu. Cena je standardně od 10 USD do 20 USD. Pro let Kyjev – Doha to byla cena 10 dolarů.

 

KOKPIT

Jelikož se nejednalo o klasický let, tak bylo možné navštívit i kokpit. My to děláme i z důvodu natáčení rozhovorů během letu nebo nastavení kamer před startem či přistáním. Každá aerolinka má jiná pravidla v rámci pobytu v kokpitu. Pro mě to bylo poprvé, kdy jsem mohl na chvíli pozorovat práci v kokpitu Boeingu 777-300ER. Musí se uznat, že kokpit tripl sedmičky není přeci jen tak prostorný, jako je například kokpit A350 nebo A380. Tentokrát se jednalo opravdu o krátkou návštěvu, ale už teď se těším, až někdy zažiju celý let včetně startu a přistání.

 

312 pasažérů

Celková kapacita letadla je 354 cestujících a z toho 312 je vyhrazeno pro ekonomickou třídu. Kapacita je rozdělena do tří samostatných kabin a v převážné většině v konfiguraci 3-4-3. Jsou zde ale výjimky a to v prvních řadách nalezneme uprostřed pouze 3 sedačky a stejně tak z důvodů zužování trupu se konfigurace mění až na 3-3-3. Poslední řady u oken jsou pak pouze po dvou sedadlech. Více o seatingu se dozvíte na seatguru ZDE

Všechny sedačky jsou vybaveny palubním zábavním systémem.

Všechny sedačky mají také výškově nastavitelné opěrky hlavy.

Design potahů v economy class je střídavě “katarsky” rudý a šedivý.

Výhledy z oken v economy class – pravá strana

Výhledy z oken v economy class – levá strana

 

Hamad International DOHA

Po čtyřech hodinách jsme začali klesat na letiště Hamad International. Očekávali jsme přiblížení na dráhu 16L a minimální provoz. Přílet od severu byl tak ideální pro piloty i pro naše zvířecí kamarády, kteří nemuseli zažívat zbytečnou zátěž v případě holdování u letiště z důvodů silného provozu nebo špatného počasí. Čas letu se tak podařilo zkrátit na minimum. V Kataru na nás čekalo krásné slunné počasí a přes 30°C.

Výhled ze sedačky 9B.

Trasa našeho letu vedla přes Turecko a Irák.

Za okny je v dálce vidět Doha.

Blížíme se na finále dráhy 16L.

Landing in Doha, Boeing 777-300ER

Smooth afternoon landing at Hamad International Airport, Qatar Airways Boeing 777-300ER. The view from a rear facing Qsuite 8K.

Zveřejnil(a) FlyRosta.com dne Středa 12. května 2021

 

Vedle nás už byl připravený Airbus A350, kterým lvi později pokračovali do Afriky.

Naše letadlo zastavilo hned před cargo terminálem a bez čekání začala vykládka koček.

Zamyšlení

Co definoval Qatar Airways zavedením Qsuite, který bez debat nese hodnocení The Best Business Class by Skytrax? Konec první třídy se v tuto chvíli zdá jako celkem logický vývoj. Cestující v business class dostávají vysokou úroveň soukromí a služby na úrovni první třídy. S koncem Airbusu A380 a Boeingu 747 postupně ubývá “zbytečného” prostoru pro luxus v podobě vlastní rezidence nebo sprchy. Zcela jistě několik těchto produktů přežije (Singapore Airlines, Emirates). Novým velkým trendem je ovšem Premium Economy, kde cestující dostávají pár centimetrů navíc k vlastnímu pohodlí a vylepšený servis za cenu, která je pro pravidelné byznys cestující ještě přijatelná.

Já musím říci, že Qsuite je více než business class, více než komfort, pohodlí a soukromí během cesty. Je to zážitek, za který si spousta lidí ráda připlatí k dovolené nebo si cíleně Qsuite vybere jako primární cíl. Výhody pro business cestující jsou pak nesporné a jen těžko lze v tuto chvíli hledat konkuranci na trhu. Pro letecké nadšence a geeky je to MUST HAVE produkt, který si dříve nebo později většina z nás připíše na seznam splněných přání. Trať z Kyjeva do Doha není úplně ideální let, kde Qsuite vyzkoušet naplno. Doufám, že až přijde někdy v budoucnu možnost si tento zážitek zopakovat, tak že to bude na trochu delší lince.

Rosťa

1 komentář

  1. jakub

    super, len tak dalej 😉

    Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture