Přežije ČSA a Smartwings?

Tento článek vychází z dat a informací, které poskytují ostatní dopravci. Jedná se o analýzu, která je založená na základě zkušeností ostatních aerolinek a interpretuje model, kterým si prochází.

Bude aktuální situace, která neumožňuje vycestovat občanům České republiky a zároveň vstup cizinců na naše území od 16. 3. 2020, znamenat ohrožení a existenci českých dopravců ČSA a Smartwings? Smartwings Group na tento krok reagovala přerušením veškerého provozu od 16. 3. Co to bude pro skupinu znamenat? Trend poklesu poptávky po letecké přepravě, který začal již před několika týdny, musí letecké společnosti ve skupině SW ekonomicky pociťovat již dnes. Co se teda ne/stane?

 

1. Zaměstnanci

Jedním z prvních kroků všech dopravců bylo uvolnění zaměstnanců, pilotů a letušek na nucenou dovolenou nebo ukončení pracovního poměru. Nedá se předpokládat jiný krok, než že skupina využije stejný model. SW group zaměstnává přes 2 300 lidí (údaj: zdopravy.cz)

 

2. Uzemněná letadla

V tomto kroku je jasné, že několik týdnů budou letadla ČSA a Smartwings odstavena. Po uzemnění Boeingu 737 MAX 8 bude pravděpodobně na bývalé dráze 22 ruzyňského letiště plněji než u samotných “gejtů”. Pronájem letounů třetím stranám asi nepřichází v úvahu, jelikož se jedná o globální krizi. Aerolinky jako Lufthansa, Korean Air nebo Emiartes odstavují v první řadě největší stroje Airbusy A380 a to ve velkém.

 

3. Finanční situace

Aerolinky, které nejsou dlouhodobě v dobré finanční kondici, jsou díky koronaviru COVID-19 v ještě hlubší ekonomické krizi. Korean Air nebo American Airlines jsou velké letecké společnosti, které přiznávají zásadní problém. Flybe dokonce ukončila provoz ještě dříve, než byl evropský trh plně zasažen. Podobně je na tom čínská letecká společnost Hainan Airlines. Přestože nejsou známá přesná čísla a finanční situace Smartwings Group, tak zátěž, které společnost musela čelit v minulém roce a finanční náklady za nákup Boeingu 737 MAX 8, musí být vysoká. Finanční propad nebude společnost pociťovat pouze v době, kdy budou letadla na zemi, ale ještě několik měsíců poté co odezní nákaza koronaviru. Náběh poptávky po letecké přepravě po krizi bude dle předpovědí specializovaných serverů (jako je například anna.aero) velice pozvolný. Dle odhadů bude pro skupinu SW zásadní a klíčové období letní sezóna 2020. Jelikož se společnost již několik let na dotazy novinářů často ohání frází “Jsme soukromá společnost, takže tyto informace nemusíme poskytovat”, tak bude záležet pouze na investorech, zda v nouzi pomohou nebo ne…

 

4. Oživení

Bude vůbec co oživovat nebo scénu zaplní někdo silnější…? ČSA přežilo fašisty i komunisty, ale zda bude i něco dál, si nejsem úplně jistý… jen čas ukáže.

Pro nejaktuálnější info sledujte náš Twitter: https://twitter.com/flyrosta

nebo Instagram: https://www.instagram.com/flyrosta/

 

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture