Na palubě zážitkového letu Českých aerolinií okolo Prahy

České aerolinie se po dvou letech opět rozhodly vypravit sérií zážitkových letů okolo Prahy, letos v rámci připomínky 97. výročí jejich založení a zároveň jako doprovodný program akce Runway Park, kterou pořádá Letiště Praha. První dva lety proběhly o druhém červencovém víkendu, další se budou konat o tom následujícím a je možné, že pro velký zájem společnost uvolní do prodeje ještě více termínů. V neděli 12. července byl na palubě přítomen i člen naší redakce Petr Juriš a z této nevšední události nyní přináší unikátní reportáž.

Prodej letenek byl zahájen 7. července v ranních hodinách. Společnost o akci na svých sociálních sítích informovala s pětidenním předstihem, avšak s ohledem k očekávané vysoké poptávce nespecifikovala přesný čas, odkdy bude možné rezervace provádět, aby tím alespoň částečně zamezila přetížení rezervačního systému. I přesto však k jeho výpadkům došlo, letenky byly vyprodány během několika desítek minut a na spoustu zájemců se tak nedostalo, jak ostatně vyplývá i z diskusí na facebookovém profilu ČSA. Tentokrát bylo možné zvolit si bezprostředně po nákupu zdarma libovolnou sedačku.

Odbavení na Terminálu 3

Palubní vstupenka. Let “papírově” směřoval do Kunovic (UHE)

Boarding

Na linku se symbolickým označením OK97 byl nasazen letoun ATR 72-500 registrace OK-NFU, který u Českých aerolinií létá od roku 2017. Odlet se uskutečnil netradičně z Terminálu 3. Doba letu byla naplánována na 30 až 40 minut. Po nástupu obdržel každý cestující amenity kit a vodu. Schéma letu a záznam jeho skutečné trasy z aplikace Flightradar24 jsou zachyceny na níže uvedených obrázcích.

Schéma trasy letu (zdroj: České aerolinie)

Záznam trasy letu (zdroj: Flightradar24)

Po startu z RWY 24 jihozápadním směrem letadlo zamířilo k hradu Křivoklát, kde piloti udělali okruh, a následně změnilo kurz na jihovýchod směrem k hradu Točník. Odtud se letadlo vydalo na severovýchod obletět Karlštejn, přičemž byly dále k vidění lomy Velká a Malá Amerika a město Beroun. Pokračovalo se podél řeky Berounky kolem vysílače Cukrák k vodní nádrži Slapy, která je součástí Vltavské kaskády, a pak okolo Týnce nad Sázavou k zámku Konopiště. U Benešova se letoun stočil na sever a po pravé straně minul hrad Český Šternberk, Čerčany, sázavský klášter či hvězdárnu v Ondřejově. Následoval oblet Prahy kolem Kostelce nad Černými lesy, Českého Brodu, Čelákovic, Brandýsa nad Labem, Neratovic a Kralup nad Vltavou, přiblížení a konečně přistání znovu na RWY 24. Díky dobré viditelnosti bylo možné v dáli spatřit kopce Velký a Malý Bezděz, Krkonoše a České středohoří. Let byl uskutečněn ve výšce zhruba 800 metrů nad terénem, což odpovídá spodní hranici řízeného vzdušného prostoru.

Lánské lesy

Křivoklát

Slapy

Lom v Klecanech

Na závěr obdržel každý cestující certifikát o absolvování tohoto speciálního letu.

Certifikát pro účastníky letu

Amenity kit (modrá varianta)

Pokud se člověku podaří překonat nápor na rezervační systém a úspěšně tak zakoupit letenku, rozhodně nemá zcela vyhráno. Celkový zážitek z letu do velké míry závisí na volbě místa, přičemž „ta správná“ strana je dána aktuálně používanou ranvejí pro vzlety a přistání, a tedy směrem, jímž je Praha oblétávána. Z osobní zkušenosti mohu konstatovat, že v případě provozu RWY 24 jsou zhruba dvě třetiny zajímavých míst viditelné zleva a zbylá jedna třetina pak zprava. Zatímco při sobotním letu byl hrad Karlštejn obkroužen tak, aby se jím mohli z výšky pokochat všichni cestující, v neděli tu šanci měla pouhá polovina z nich. Nutno dodat, že v prodeji jsou jak místa u okna, tak v uličce. Z těchto důvodů doporučuji výroční lety Českých aerolinií zejména pro zážitek, jak jsou ostatně i oficiálně prezentovány. Nejpozději za tři roky na viděnou na palubě OK100!

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture