Německá Lufthansa je aktuálně největším operátorem Boeingu 747 na světě. Provozuje jak 747-8i, tak i stále starší verzi 747-400. Při mém návratu z oblasti Pacifiku jsem měl možnost poprvé vyzkoušet ekonomickou třídu Lufthansy na dálkové lince. Trase letu vedla z Los Angeles přes Frankfurt do cílové destinace Prahy. Na můj let LH457 byl nasazen letoun 747-8i registrace D-ABYO (msn 37841, vyroben 2014). Konkrétně tento stroj dříve létal s upraveným logo jetem “FANHANSA”. Již delší dobu se hovoří o úpadku německého vlajkového dopravce. Do nedávna se Lufthansa pyšnila dokonce pěti hvězdami v hodnocení Skytrax. Toto ocenění ovšem již delší dobu čelí kritice odborné veřejnosti a důvěryhodnost oceňování je dlouhodobě zpochybňována a obávám se, že po právu.
Moje zkušenost?
Rád bych se ohlédl za pozitivy mého letu, ale když pominu to, co je úplný základ, tedy dostat se bezpečně z bodu A do bodu B, tak toho moc nevymyslím. Jako letecký nadšenec určitě ocením let s Jumbo Jetem a dvě okénka, která jsem měl v ekonomické třídě jen pro sebe.
Nedostatků pak bylo bohužel o poznání více. Začnu prostorem v ekonomické třídě. Standardem ekonomické kabiny v 747-8 je seating 3-4-3 a bohužel ve chvíli, kdy si před vámi cestující sklopí sedačku, tak nebylo možné už ani polohovat stoleček tak, aby si člověk na něj mohl cokoliv odložit, o místě pro nohy lepší ani nemluvit. Jídlo… přibližně hodinu po startu začala posádka připravovat večeři a když ani po hodině crew nedorazila do zadní kabiny, tak jsem si odskočil na toaletu. Cestou jsem si ještě natočil pár záběrů západu slunce a cca po 10 minutách jsem se vrátil na místo. Nevím jak, ale na stole jsem v tu chvíli měl naservírovanou večeři v podobě těstovin s něčím. Zda byl možný výběr netuším, ale to co jsem tam měl, bych si nikdy sám nevybral. Jídlo hodnotit nemůžu, jelikož jsem ho nejedl. Později jsem zjistil, že nic jiného než pasta na palubě už není. Snídaně pak dorazila v podobě misky s plněným sendvičem a trochou ovoce. Tento styl stravování bohužel není pro mě a tak jsem na 11 hodinovém letu snědl pouze dezert a sušenku. Palubní zábavní systém (IFE) byl velkým zklamáním. Systém na této palubě byl nepřehledný a navíc téměř nereagoval na dotyky. Několikrát se systém zcela zasekl a trvalo několik minut, než se restartoval. Systém tohoto typu musel být zastaralý už ve chvíli, kdy byl umisťován na palubu.
Diet Pepsi za $6
Náš let byl z gate 150
Prohlídka okolních stojánek
Japan Airlines Boeing 777
ITA, Airbus A350
Air China, Boeing 777
Air New Zealand, Boeing 777
Boarding probíhá přes automatizovanou kontrolu palubních vstupenek
Přání hezkého letu pouze pro Business a First class pasažéry
Business Class v prostřední kabině v konfiguraci 2-2-2
Premium Economy seating 2-4-2
Ekonomická třída. Bohužel pod sedačkami je stále systém pro IFE a blokuje hodně místa.
Každý cestující dostal deku
V nabídce byl i Airbus A380, tou dobou vyřazen z flotily
Retro IFE
China Airlines, Boeing 777 v Boeing livery
Hlavní řídící věž LAX
Vzlet z dráhy 24L
Vzdušný vír kolem křídel během stoupání po vzletu
Los Alamitos ARMY base
Návštěva toalet
Zbylo pouze péčko
IFE bylo nepřehledné a téměř nereagovalo na doteky, dlouhá odezva
Snídaně v korýtku
Sendvič jsem vzal Jiřině
Přiblížení na letiště FRA
Přistání na dráhu 25L
Pro pořízení fotky letadla musí člověk do kuřárny
Spousta oken je zablokováno podobnými obchody, kde se prodávají brambůrky, oblečení, cigarety a pivo
Vždy se ale najde místo, odkud je vidět na plochu
Nástup na let do Prahy
Pokračování je Airbusem A320
Lufthansa plánuje v horizontu několik let obnovu interiérů. To by aerolinku mohlo opět přiblížit konkurenci. S tímto produktem se LH řadí mezi podprůměr a oproti Střednímu východu a Asii zaostává víc, než si Němci sami připouštějí. Až poletím příště, tak bych si zvolil jinou alternativu. Především v poměru cena/výkon cestující dokáže najít lepší možnosti.
Mohu se zeptat co znamená “tento styl servírování není pro mě?” Co byste očekával? Díky za odpověď