KLM Business Class v době covidu, Praha – Lisabon

Flight: KL 1350, Date: DEC 16th, 2020, Plane: Embraer E190 (PH-EZL), Seat: 02A (window seat), Flight time: 1 hrs 12 min

Flight: KL 1695, Date: DEC 16th, 2020, Plane: Boeing 737-800 (PH-BCG), Seat: 02K (window seat), Flight time: 2 hrs 44 min

 

TRASA/ITINERÁŘ

Létání v době koronavirové je náročná disciplína. Omezené množství spojů neumožňuje cestovat tak, jak bylo dříve zvykem a lety, které bylo možné absolvovat napřímo, dnes mohou trvat klidně i celý den. Nejvíce možností jak rychle, pravidelně a jednoduše cestovat z Prahy po Evropě nabízejí v souhrnu pouze dvě aerolinky. Tou první je KLM Royal Dutch Airlines, která má domovské letiště v Amsterdamu a s Lufthansou je možné cestovat přes Frankfurt. Obě aerolinie nabízejí také rozsáhlou síť dálkové dopravy mimo EU. Moje cesta vedla do Lisabonu a lepší variantou pro mě byly lety KLM KL 1350 + KL 1695.

PRAHA – AMSTERDAM

Flight: KL 1350, Date: DEC 16th, 2020, Plane: Embraer E190 (PH-EZL), Seat: 02A (window seat), Flight time: 1 hrs 12 min

Brzký ranní odlet z Prahy má své klady i zápory. Když letíte úplně prvním ranním letem z letiště, tak je jisté, že vás nikde nečekají fronty na bezpečnostní kontrole, ale na druhou stranu vše je zavřené a jediné co můžete využít, je automat na nápoje a malý snack. Problémem během dnů covidu bývá už samotná doprava na letiště. Dostat se pomocí MHD je Terminál 1 nebo 2 ze Zličína je téměř nereálný úkol. První autobus ze Zličína (číslo 100) jede v 5:20 a letadlo odlétá v 6:10. Čas boarding u linky KL1350 je 5:40-5:55. V případě zpoždění autobusu o pět minut už bych měl trochu strach, abych letadlo stihnul. O moc lepší to není i pokud se člověk spoléhá na UBER. Ráno mezi 5-6 hodinou není moc z čeho vybírat a tak není neobvyklé, že na auto může člověk čekat 20 minut.

Letím z terminálu 2, Gate C3

Dnes to po delší době bude Embraer E190 (PH-EZL)

Business class jídlo v podobě designové papírové krabice

Pro KLM vytvořil Marcel Wanders

Člověk sice dostane menu, ale ono je to všechno uvnitř v boxu. Jediné co si můžete objednat je pití (čaj, káva)

Všechno se na první pohled zdálo čerstvé

Pro mě podobný styl snídaně úplně není, ale věřím, že u ostatních to má úspěch

Kafe nepiju

Vlastní design mají i příbory

To oranžový je asi na míchání nebo ne?

Panoramata po ránu sice nic moc, ale let byl klidný a rychlý

Palubní zábava je v podobě časopisu. Již je aktualizovaná i flotila KLM

Něco o ekologii, ale tomu já podle komentářů na Youtube nerozumím 🙂

Síť destinací Sky Teamu

Úsvit nad Amsterdamem

Pro někoho netradiční boarding, pro mě asi ta nejlepší varianta, jak se člověk dostane z/do letadla.

PH-EZL na gatu B16

 

KLM Crown Lounge

K business letence u KLM patří i možnost strávit čas v salonku. Navazující let jsem měl až po obědě a jelikož byla na spotting ještě tma a do toho navíc i mlha, tak jsem vyrazil hned po příletu hledat pořádnou snídani do KLM Crown Lounge. V salonku bylo dost prostoru pro všechny, ale dokážu si představit, že za normálních okolností, tam bude asi dost plno a najít vhodné místo pro práci nebo odpočinek, musí být náročné. Všeobecně jsem byl velice mile překvapen rozmanitostí celého prostoru. Klasický jídelní koutek je samozřejmost, co ale úplně nebývá, tak to jsou prostory, kde můžete v klidu pracovat. Velice jednoduše, ale při tom stylově vyvedené office boxy jsou opatřeny zásuvkami a také tiskárnou. Nechybí ani barová varianta sezení a spousty dalších zajímavých kombinací. Celkem jsem tam strávil cca 2 hodiny, ale už se zlepšilo počasí, tak jsem šel na spotting.

 


 

AMSTERDAM – LISBON

Flight: KL 1695, Date: DEC 16th, 2020, Plane: Boeing 737-800 (PH-BCG), Seat: 02K (window seat), Flight time: 2 hrs 44 min

Linka Amsterdam – Lisabon odlétá ze Schiphol v 12:35 a přílet do Portugalska je ve 14:35 (local time). Po příletu je ovšem třeba odečíst časový posun. Let tedy netrvá dvě hodiny, ale téměř tři. Jakožto cestující v business class máte už při boardingu několik výhod. Nastupovat mezi prvními já osobně beru jako obrovskou výhodu. Nestává se vám potom, že čekáte někde v uličce, než si ta osoba co stojí před vámi laskavě sundá kabát, uklidí zavazadlo a uhne, ale jdete si skrz prázdné letadlo v klidu na svoje místo. Palubní servis během letu je opět skrytý v kouzelné krabici, ale je potřeba dodat, že ani u obědového menu nebylo možné vybírat a tak jsem se musel spokojit se salátem Caesar. Jakožto člověk, který nejí sýry a vajíčka je pro mě holandská kuchyně stejně užitečná jako knížka pro slepce. Náladu mi ovšem radikálně zvedl výhled z okna nad Portugalskem. Nechápu, že si dnes stále někdo vybere sedačku do uličky, když je venku tak krásný svět.

 

PH-BCG

Boeing 737-800 měl novější interiér a sedačky

Business class na 737 je v konfiguraci 2-2 a ekonomická třída 3-3

Nechybělo ani USB

Posledních pár kufrů a letíme

Dnes bude k obědu Caesar salát

Hádejte, kdo nemá rád sýry a nejí vejce…

Ale ten dezert, tak to by asi šlo…

Kdyby náhodou někdo nevěděl, tak toto je sůl a pepř (vzal jsem si ho sebou na památku)

Když jsem viděl Portugalsko a po delší době i sluníčko, tak byl svět hned veselejší

Jedním z důvodů, proč mám létání tak rád, jsou takovéto výhledy…

 

 

Video z přistání v Lisabonu

Na zemi je i v Lisabonu spousta strojů, které čekají na své cestujícíNa zemi je i v Lisabonu spousta strojů, které čekají na své cestující

Vedle na stojánce stál úplně nový Airbus A320NEO, tak to jsem musel vyfotit, i když na skle byla tečkovaná fólie…

 

Já mám lety s KLM rád a když je to navíc v business class, tak to si pak člověk nemůže opravdu na nic stěžovat. Budu se těšit zase příště, ale doufám, že by to v roce 2021 mohlo být zase trochu dál než jen po Evropě. Těším se na vás příště u dalšího reportu.

 

Rosťa

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture