Ilyushin Il-62MGr Rada Airlines v Ostravě

(V článku jsou použita data z Airframes.org, Avherald.com a Rada.aero.) 

Ostravské letiště v polovině dubna 2021 hostilo vzácnou návštěvu v podobě letounu Ilyushin Il-62MGr běloruské společnosti Rada Airlines, a to dokonce třikrát. Přepravu neznámého nákladu měl podle původního plánu obstarat Boeing 747. Do Ostravy přiletěl Il62MGr nejprve 11. 4. z Mogilevu, aby se následujícího dne vydal do Abuji. Poté mezi moravskoslezskou a nigérijskou metropolí operoval další dva lety.

11. 4. 2021 RDA6070 MOGILEV (MVQ) – OSTRAVA (OSR)

12. 4. 2021 RDA6071 OSTRAVA (OSR) – ABUJA (ABV)

13. 4. 2021 RDA6072 ABUJA (ABV) – OSTRAVA (OSR)

14. 4. 2021 RDA6073 OSTRAVA (OSR) – ABUJA (ABV)

15. 4. 2021 RDA6074 ABUJA (ABV) – OSTRAVA (OSR)

18. 4. 2021 RDA6075 OSTRAVA (OSR) – ABUJA (ABV)

Ilyushin Il-62 je sovětský úzkotrupý letoun středního až dlouhého doletu, vyráběný v letech 1963-1995. Aktuálně jej v běžném provozu již prakticky není možné spatřit, kromě běloruského cargo dopravce létá ještě u ruské vládní letky a u severokorejských Air Koryo. V minulosti sehrál klíčovou roli ve flotile Československých aerolinií, kde tvořil v 70. a 80. letech páteř flotily.

Rada Airlines provozují 2 letadla typu Il-62MGr, přičemž Gr představuje označení používané pro nákladní verzi. První z nich (EW-450TR) dopravce převzal při svém vzniku v roce 2015, druhý (EW-505TR) pak loni. Do Ostravy zavítal stroj registrace EW-450TR. Vyroben byl v roce 1985 pro německý Interflug (DDR-SET, resp. D-AOAK). V letech 1991-1992 stroj provozoval Aeroflot (CCCP-86576) a následně až do roku 2007 Panafrican Airways a Uzbekistan Airways (UK-86576). Poté letoun prošel konverzí a až do svého dodání Rada Airlines létal pro Kapo Aviacompania (RA-86576). Několikrát navštívil Ostravu a Bratislavu. Před třemi lety stroj utrpěl incident, kdy v súdánském Chartúmu během přistání vyjel z dráhy. Nedošlo k žádným větším škodám. Technická specifikace letadla je k dispozici na webových stránkách dopravce. Maximální payload činí 40 000 kg a dolet při této hmotnosti je 5 500 km. Prázdný letoun pak dokáže překonat trasu o délce až 10 500 km.

1985 Interflug DDR-SET 🇩🇪

1990 Interflug D-AOAK 🇩🇪

1991 Aeroflot CCCP-86576 USSR

1992 Uzbekistan Airways/Panafrican Airways UK86576 🇺🇿

2007 KAPO Gorbunov RA-86576 🇷🇺

2015 Rada Airlines EW-450TR 🇧🇾

 

ČTVRTEK 15. 4. – PŘÍLET DO OSTRAVY

Ve čtvrtek 15. 4. krátce po 16:15 Ilyushin po šestihodinovém letu z Afriky dosedl na RWY 22 mošnovského letiště. Navzdory nevlídnému počasí se mu jako obvykle dostalo uvítání spottery a leteckými nadšenci. Stroj pokračoval po pojezdové dráze echo na cargo stojánku v jižní části letiště.

Záznam trasy letu RDA6074 ABV-OSR 15.4.2021 (zdroj: ADS-B Exchange)

Letadlo působí spíše zachovalým dojmem, ač zub času je místy zřejmý. Jeden z dominantních prvků představují čtyři proudové motory Solovjov D-30KU umístěné pod směrovkou. Za povšimnutí stojí dodatečná podvozková noha v zadní části trupu, plnící stabilizační funkci. Vysouvá se pouze po dobu stání na stojánce, letadlo s ní tedy nepojíždí. Hlavní podvozek tvoří dvě nohy, každá o čtyřech kolech. Stroj má zesílená křídla uzpůsobená pro provoz při vyšších hmotnostech. Nákladní dveře jsou umístěny na levé straně vpředu, stejně jako je tomu například u Boeingu 757. Pozornost v neposlední řadě upoutají netradičně umístěné malé dveře vedoucí do cargo prostoru v podpalubí, situované na samém konci trupu.

Přiblížení a přistání na RWY 22

Příjezd na cargo stojánku v jižní části letiště

Motory Solovjov D-30KU

Hmotnost jednoho motoru je téměř 3 tuny

Motory D-30 se používaly v různých verzích i na letouny Tu-134/154, Il-76 a Mig-25/31

Průměr kompresoru je téměř 1,5 metru

Čtvrtý podvozek

Cedulka na přední podvozkové noze

Zaslepená okénka jako důkaz, že se původně jednalo o klasický dopravní letoun pro cestující

Nákladové dveře

Nákladový prostor je i v ocasní části letadla

Po nezbytných popříletových formalitách devítičlenná posádka naší redakci umožnila prohlídku interiéru kabiny. Kapitán konstatoval, že je na podobný zájem ze strany leteckých nadšenců, stejně jako na davy přihlížejících spotterů, zvyklý.

Kokpit Ilyushinu je uzpůsoben pro 2 piloty, letového inženýra, radistu a navigátora. Za kokpitem následuje přední galley a hned za ní zázemí zbytku posádky čítající 6 původních sedaček v uspořádání 3-3. Na první pohled zaujme vybavení zahrnující toaletní papír, osvěžovač vzduchu, polštáře, deky, hrnky, čajové sáčky, svinovací metr a celou řadu různých dokumentů. Prostor pro posádku je od nákladní paluby oddělen uzavíratelnou přepážkou.

Kokpit Il-62MGr

Příliš změn se od roku 1985 v kokpitu neprovedlo

Upgrade proběhl pouze v podobě nové navigace a rádia, které musí splňovat mezinárodní standardy

Za kokpitem se nachází prostor pro posádku

Horní paluba. V pravé části jsou vidět nákladní dveře

Letadlo v Ostravě nocovalo do neděle 18. 4.

 

NEDĚLE 18. 4. – ODLET Z OSTRAVY

Letadlo v Ostravě pobylo 3 dny. Nedělní ranní odlet znovu doprovázelo pochmurné mlhavé počasí. Letový plán byl podán s odletem v 9:00 (local time). Impozantní Ilyushin Il-62MGr se rozloučil nejprve pojezdem po celé délce RWY 04 a následně tradičně dlouhým startem za využití plné délky RWY 22. Aneb jedno staré pořekadlo říká “We paid for a whole runway. We used a whole runway.”.

Záznam trasy letu RDA6075 OSR-ABV 18.4.2021 (zdroj: ADS-B Exchange)

Letoun byl již z předchozích dnů natankován, naložen a připraven k odletu

Na stojánku jsme dorazili dříve než posádka

“Dlouhý” odlet z RWY 22 mošnovského letiště

Děkujeme Letišti Ostrava za možnost natáčení a focení.

text a foto: Petr Juriš, Rosťa Kopecký

6 komentáøù

 1. Milan Harmáček

  Děkuji za skvělé informace / zajímavosti o letectví. V IL – 62 jsem letěl jedinkrát v životě, začátkem prosince 1986 z New Yorku do Prahy, ČSA. Moc mne mrzelo, že neletím v královně nebes – B 747 Jumbo, ale s odstupem času mohu říci, že v B 747 jsem pak letěl mnohokrát a že let v IL 62 přes Atlantik byl z dnešního hlediska unikátní. Nezapomenu na kvalitní obsluhu/jídlo, letušky rozlévaly Prazdroj z 0,5 l skleněných lahví a když jsem prohlásil, že jsem Prazdroj dlouho nepil, tak mi daly celou láhev a pak ještě jednu.

  Odpovìdìt
 2. Jan Starý

  Dobrý den,
  co důchodce nespavec rád sleduji Vaše velmi pěkné podcasty, kde vedete rozhovory se zajímavými lidmi, velmi citlivým a inteligentním způsobem, což je k ocenění, neb většina televizních moderátorů je chytrejch jak radio a drzejch jak stado vopic a někdy se divím že nedostanou od hosta facku. Perfektní až dokonalý se mi jeví Daniel Stach . Zaznamenal jsem i reakce některých znalců na některé nepřesnosti v technických otázkách u Vás a myslím, že si tím zbytečně kazíte renomé, i když u něktarých vybraných neobstojí ani archanděl Gabriel s Rudým právem dohromady. Než, nezbývá se mi taky malinko vyjádřiti :
  Rozebíráte IL 62, což pro mě byl život na Technice letadel ČSA, na palubě co borťák, než nás nahradily bedýnky plné křemíkových čipů. Stejným postupem na B727 jsem se nakonec vrátil na Tech.úsek Techniku letadel avioniku ČSA a přes A310,320,330 a B737 CL a NG jsem se nakonec se dostal zpátky na ČM Vysočinu ke kořenům, k větroňům a Zlínům, kde jsem v roce 1968 opatrně a nesměle začal. Ale zpět k věci..
  Původní IL 62 tj. OK-YBA, YBB, ZBC, ABD, DBE, DBF(tragická) byly tzv. starky s motory NK-8-4
  jistý mezityp byla GBH sice s původními motory, ale s kokpitem už M a jistými změnami v konfiguraci SAU (autopilota- systěma avtomatičeskovo upravleníja).
  Další kusy JBI, JBJ, KBK, OBL, PBM teprve byly IL 62 M (modificírovanyj) s motory D-30 KU II. a III. serie což při jejich namíchání v provozu na témže letadle byl docela binec. I když každý motor měl na vzletovém režimu trochu jiné parametry jak postupně stárnul, tak tady byly ty změny větší a zejména byla jiná časová prodleva akcelerace při reverzu, při energickém použití to skoro vyhodilo mašinku z dráhy- musel to řešit pilot rychle směrovkou.
  Jinak samozřejmě se modifikační stav všech letadel průběžně mění, jak stíhá bulletiny vydávat výrobce a zejména realizátor – provozovatel, co na ně nemá peníze a prostoje a lidi a chuť je páchat.
  Zbývá ještě FBF což byla starka, po odlétání do první GO přepuštěná z LO FMV do ČSA, protože vládní představitelé směli létat je v letadlech tzv. první kategorie tj. nových bez GO.
  No to jsem nějak nabral epickou šíři…
  Tak jen tak na okraj, teď se to přefouknutéa nabubřelé, ale krásné letectví teď usty po betoně, bude asi vraceno možná do dimenzí kam patří.- kacířská řeč, ale asi je to realita. Nechápu příliš ten bezbřehý rozvoj jak z hlediska ekologie tak ekonomické nereality. Ale asi jsem stará struktůra.
  S pozdravem Letu Zdar viru zmar
  j.st. nyní LKPI

  Odpovìdìt
  • Tomáš

   Krásné počtení, krásný příspěvek.

   Odpovìdìt
 3. Luděk

  Hezké video i foto, vrátilo mě to o 40 let zpátky, když jsem tam dva roky sloužil povinnou službu vlasti. Jiná letadla ani nelétala.
  Přeji Rosťo hodně zdaru a pokračuj, je to fakt dobrý. L.

  Odpovìdìt
 4. PC

  dovolím si poznámku : ruská vládní letka stále provozuje tento typ takže 3 různí operátoři jsou ne 2.

  Petr

  Odpovìdìt
  • Petr Juriš

   Děkuji za upozornění Petře, opraveno.

   Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture