Inaugurační let LOT Polish Airlines Ostrava-Praha

Ve čtvrtek 5. 11. 2020 oznámila společnost LOT Polish Airlines zahájení nového vnitrostátního spoje mezi Ostravou a Prahou v rámci sloučení svých dosavadních rotací mezi Varšavou a Ostravou a Varšavou a Prahou kvůli snížené poptávce po letecké dopravě v důsledku koronaviru. První let se měl konat o týden později, nakonec se však uskutečnil již ve středu 11. 11. 2020.

 

Základní fakta o lince

Přímé letecké spojení obou měst se vrací přesně po 22měsíční pauze; České aerolinie tuto linku provozovaly 83 let do 11. 1. 2019. Prozatím je naplánováno do 10. 12. 2020, poté by rotace měla být opět rozdělena na dvě samostatné, jako tomu bylo doposud. V případě, že o spoj bude zájem, nebo bude-li nadále ekonomicky nevýhodné operovat úseky separátně, je dopravce dle svých slov připraven zvážit ponechání tohoto přepravního modelu. Pro připomenutí, LOT Polish Airlines zahájili pravidelné lety do Ostravy po půlročním odkladu 25. 10. 2020 (více informací zde).

Tato v současné době jediná linka LOT Polish Airlines směřující do České republiky je operována pětkrát týdně. Z Varšavy létá vždy v pondělí, čtvrtek a sobotu v odpoledních hodinách (LO1521) a ve středu a v pátek v ranních hodinách (LO1527). První část úseku trvá 60 minut, mezipřistání v Ostravě 30 minut a druhá část úseku 55 minut. V opačném směru, tedy z Prahy, létá v pondělí a čtvrtek ve večerních hodinách (LO1522) a ve středu, pátek a neděli v dopoledních hodinách (LO1528). Úsek mezi Ostravou a Varšavou trvá o 5 minut déle, ostatní časy jsou stejné. Původně plánovaným typem byl Embraer 170 pro 76 cestujících, společnost však v některé dny nasazuje i turbovrtulový De Havilland Canada Dash 8-400 se 78 místy. Na vnitrostátní lince si lze zakoupit letenku pouze do economy class. Nejnižší cena za jeden směr k datu vydání článku činí 1154 Kč, v některých dnech se však pohybuje i nad pěti tisíci. Mezi Varšavou a Prahou, respektive naopak, jsou v nabídce dále economy premium a business class.

 

Na palubě inauguračního letu

Inaugurační let nové vnitrostátní linky byl patrně jednou z nejvýznamnějších událostí letošního roku v oblasti českého civilního letectví, a proto se jí zúčastnila celá redakce serveru FlyRosta.com.

Ostravské letiště pro první cestující přichystalo malý doprovodný program. Přítomni byli i jeho zástupci, pan Stanislav Bujnovský, obchodní ředitel, a paní Kateřina Pustějovská, marketingová specialistka. V odletovém východu obdržel každý pasažér welcome drink v podobě dvou decilitrové lahve sektu s příhodným přívěskem “remove before flight” a hashtagem #flytoostrava. A pokud se nestyděl promluvit na kameru a říct, proč je super létat z Ostravy, mohl si vybrat i malý propagační předmět s letištním logem.

Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Check-in linky LO1527 do Prahy

Odletová a příletová tabule ostravského letiště

Letadlo z Varšavy přiletělo v 8:49. Linku operoval sedm let starý Dash registrace SP-EQK ve speciálním zbarvením připomínajícím 100. výročí založení Polského aeroklubu. Po přistání následovalo slavnostní uvítání na ploše a focení s cedulí s nápaditým heslem „Já dnes odLOTam z Letiště Ostrava. Kdy poLOTíš ty?“ z jedné strany a textem „OSTRAVA – PRAHA 5x týdně od 11. 11. 2020“ ze strany druhé.

Pojíždění letadla SP-EQK na stojánku č. 4

Zástupci ostravského letiště

Stylový welcome drink jako pozornost pro cestující

Propagační předměty ostravského letiště …

… pro každého, kdo poskytl krátký rozhovor

V 9:15 nastal boarding time. Na zdejším letišti se chodí k letadlům pěšky, neboť parkují v bezprostřední blízkosti terminálu. Toho většina cestujících náležitě využila a proběhla tak další foto session. Cestující z Varšavy ovšem příliš nadšení nebyli, neboť spěchali do Prahy a už tak měli časovou prodlevu díky v době nákupu letenky ještě nejspíš neočekávanému mezipřistání. Přesně v 9:30 se zavřely dveře našeho turbovrtulového stroje. Jeho kapitánem byl Jacek Widziszowski, mladý sympatický muž, který na kameru přiznal, že svou pilotní licenci získal ještě dříve než řidičský průkaz, druhým pilotem pak Michał Trześniowski. Na palubě cestovalo celkem 21 lidí, z nichž valnou většinu tvořili letečtí nadšenci; pasažérů z polské metropole letělo zhruba 5; posádku kromě pilotů tvořily 2 stevardky.

Boarding

První cestující. Foto: Ostrava Airport – Aviation Photography

Piloti inauguračního letu

Samotný let do Prahy trval 38 minut, letová výška činila 22 tisíc stop, cestovní rychlost 650 km/h. Po startu z RWY 22 ostravského letiště letadlo zamířilo jihozápadním směrem okolo Nového Jičína ke Kroměříži, kde provedlo pravotočivou zatáčku na západ, aby následně pokračovalo na Brno. Nad Velkou Bíteší změnilo kurz na severozápad a přes Vysočinu kopírujíc dálnici D1 se přiblížilo Praze, kde po opětovném překonání inverzní oblačnosti v 10:19 dosedlo na RWY 24. V průběhu letu se žádná speciální akce ze strany aerolinií nekonala. Proběhl však standardní servis, který sestával z nabídky vody a občerstvení v podobě závinu (jablečného či špenátového) a čokoládové oplatky. Vzhledem k relativně nízké obsazenosti naše redakce vyzkoušela hned několik míst k sezení, včetně premium economy a business class. Zdejší sedačky však mají prakticky stejné rozteče jako v economy class a jedinou výhodou je tak fakt, že jedna z dvojice bývá vždy vyblokovaná (neobsazená), což zajišťuje větší komfort. Místa na křídle v oblasti motorů cestujícím nedoporučujeme, neboť poskytují omezený výhled z okénka, který zároveň může vyvolat dojem stísněného prostoru.

Sedačky v economy class

Pohledy z letadla nejen na inverzní oblačnost panující v těchto dnech na téměř celém území Česka

Catering

Bezpečnostní instrukce

Kabina letadla. Obsazenost činila necelých 30 %

Záznam trasy letu. Zdroj: Flightradar24

Na pražském letišti novou linku přivítala skupinka zaměstnanců opět s cedulí, tentokrát s nápisem „PRAHA – OSTRAVA“ a hashtagem #letimedal. V odletovém východu se žádné oslavy nekonaly. Na zpáteční let se vydali 2 cestující do Ostravy a 16 do Varšavy.

Uvítání nové linky v Praze

Lince společnosti LOT Polish Airlines mezi Varšavou, Ostravou a Prahou přejeme hodně úspěchů a pevně doufáme, že zájem o ní jen a jen poroste, a to nejen ze strany leteckých fanoušků!

 

Video z akce

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture