flynas zahájily linku mezi Prahou a Rijádem

Saúdskoarabská letecká společnost flynas dne 29. 4. 2022 zahájila pravidelné spojení mezi Prahou a Rijádem. Nízkonákladový dopravce bude linku XY383/384 operovat třikrát týdně, a sice ve středu, pátek a neděli, přičemž prozatím pouze po dobu letní sezony. Na zeleno-bíle zbarvené Airbusy A320neo se mohou letečtí nadšenci na pražském letišti těšit v časech 10:45 až 11:35. Let ve směru do Evropy potrvá 6 hodin a 20 minut, v opačném směru pak o 25 minut méně. Letouny jsou konfigurovány do dvou cestovních tříd, Premium Class a Economy Class, a pojmou až 170 cestujících. Společnost jich má ve své flotile aktuálně 23, postupně se však očekává nárůst jejich počtu v kombinaci s větším typem A321neo až na 120.

První přílet

Na inaugurační let byl nasazen letoun registrace HZ-NS36 ve speciálním zbarvení propagujícím rok arabské kaligrafie. Podobné livery je spotterům dobře známé také z dvojice Boeingů 787-9 národní společnosti Saudia. Před příletem se v prostorách odletového východu A9 konala slavnostní ceremonie zahrnující symbolické přestřižení pásky a nakrojení dortu, jíž se účastnili zástupci Letiště Praha, flynas či saúdskoarabského velvyslanectví. Letoun přistál s dvanáctiminutovým předstihem na RWY 30. Následně jej na přilehlé TWY G čekala vodní slavobrána realizovaná letištním hasičským záchranným sborem. Na stojánce 4A pak probíhalo společné fotografování účastníků akce. Stroj se zpět do Rijádu vydal s téměř čtyřhodinovým zpožděním, jež nastalo z technických důvodů. Zajímavostí je, že operující posádku tvořila dvojice českých kapitánů.

Praha – Rijád

Linka bude sloužit především pro incomingový cestovní ruch. Její příprava započala již v roce 2019, příslušná jednání však byla v důsledku pandemie přerušena. Dle vyjádření ředitele leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslava Filipa má toto spojení silný potenciál pro další rozvoj a již nyní probíhají jednání s dalšími leteckými dopravci o případném posílení spojení do Saúdské Arábie. Praha získala přímé lety se saúdskoarabskou metropolí znovu po čtyřech letech. Od roku 2016 na téže trasy létaly České aerolinie se svými Airbusy A319. V letech 2004 a 2005 pak provozovala již zmíněná společnost Saudia linku mezi Džiddou a Frankfurtem s mezipřistáním v Rijádu a Praze. Nasazovány na ni byly Boeingy 777-200ER.

Letenky

Ceny zpátečních letenek mezi Prahou a Rijádem v základní cestovní třídě Economy Light pro cesty v měsíci květnu stojí zhruba 500 až 600 eur. Zahrnují pouze přepravu kabinového zavazadla. Letenky v cestovních třídách Economy Value a Economy Plus, kde jsou cestujícím k dispozici dále přeprava zapsaného zavazadla, teplé jídlo či výběr sedačky, jsou v průměru o 100 eur dražší.

Letošní expanze flynas

Společnost flynas, založená v roce 2007 pod názvem Nas Air, doposud představovala v Evropě, s výjimkou její východní části, spíše méně často vídaného dopravce. V rámci letošní expanze kromě Prahy otevírá taktéž linky do Sarajeva, Tirani či Vídně, kam ovšem již v minulosti létala.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture