Emirates, Praha – Dubaj, Boeing 777-300ER, Economy

Flight:EK140, Date:FEB 03 2021, Plane:Boeing 777-300ER(A6-ECQ),economy class,Seat:17K(window seat), Flight time:5hrs 14min, LKPR:GATE B8,RWY24, DXB:RWY30L

 

 

TRASA/ITINERÁŘ

První let v roce 2021 směřoval do už pro mě typické destinace a to do Dubaje. Začátkem února mě tam čekalo hned několik letů během kterých jsem měl navštívit UAE, Bahrain, Turecko a Velkou Británii. To všechno bylo naplánováno na týden od 3.-10.2. a celkem to mělo být 7 letů (včetně návratu do Prahy). S Emirates jsem měl naplánován pouze úsek Praha-Dubaj a jelikož je cestování během čínského sajrajtu dost komplikované, tak jsem to musel zmapovat.

 

LETIŠTĚ V PRAZE

Ruzyňské letiště je jedno z nejpostiženějších ve střední a východní Evropě a to nejen kvůli covidové situaci. Bohužel v Praze aktuálně chybí silný dopravce, který by dokázal pokrýt Evropu a to jinak, než kopírováním linek konkurence do Frankfurtu nebo Amsterdamu. Pro cestující se tak stává nejdostupnější volbou k vycestování spojení Prahy s Dubají, Doha nebo také Istanbulem, kde mají pasažéři možnost přestupu do široké sítě destinací bez nutnosti extrémních opatření, jaké zavedla nizozemská nebo německá vláda. Na letišti tak i na jaře vládne poněkud divná atmosféra, kde je možné pozorovat otevřené duty free zóny v kombinaci se zavřenými klasickými obchody a odstavenými letadly Finnair na ploše. Emirates je dlouhodobě odbavováno na stejné stojánce a ve stejném gatu B8. Kromě kontroly negativního PCR testu na check-inu cestující nepozná při odbavení žádný rozdíl a nepodstupuje žádné další extra kontroly.

Na výběr začátkem února 2021 moc nebylo

Boeing 777-300ER, A6-ECQ

 

EK140 PRAHA – DUBAJ

Boeing 777-300ER je aktuálně vlajkovým letadlem u Emirates, kterým operují v únoru 2021 více jak 90% všech destinací. Airbus A380 je nasazován pouze na lety do Caira, Jeddah a Moskvy. Tripl sedmička létá do Prahy v konfiguraci třech tříd. First Class se nachází v přední části (celkem 8 sedadel, 1-2-1), Business Class (42 sedadel, 2-3-2) a Economy (304 nebo 310 sedadel, 3-4-3). Odlet linky EK140 z Prahy je plánován během platnosti zimního letového řádu v 15:30 (local time).

Řada 17 je umístěna hned za business class

Podhlavníky s původním datem konání EXPO 2020

Řade 17 je od businessu oddělena přepážkou

Výhled z této řady je jedinou možností, jak hezky pozorovat motory

Každý cestující dostal Travel Hygiene Kit

Obsah balení: dvě roušky, rukavice, dezinfekční gel a utěrky

Vzlet na LKPR z dráhy 24 za deštivého počasí

Počasí sice nic moc, ale i tak je to nejlepší výhled v Economy class

Boeing 777-300ER má dvě kamery, které je možné sledovat v IFE (nebo spíše v ICE)

Jelikož je to první řada za business class, tak je zde stolek a monitor vestavěný v sedačce a nelze tak sklopit opěrky

Aktuálně na obrázku GoPro 7, ale budu muset brzy upgradovat na novější verzi

Celá řada sedaček byla jen pro mě

A přesně pro tyto výhledy jsem chtěl řadu 17

Teplý servis na palubě není v únoru 2021 kvůli covidu standardem, tady ovšem nechybě

Na výběr bylo chicken or beef. Já jsem zvolil beef

ICE má jednu z nejobsáhleších nabídek zábavy na palubách letadel vůbec

Mezi taháky patří Hollywood, Disney, Marvel

V ICE jsou i české filmy.

Tentokrát bylo možné si vybrat mezi “The Pack”, “Můj Příběh” a “Ženy v běhu”

Noční obloha na palubě

Baghdad v mlze napravo pod námi

Možnosti nákupu internetu na palubě. Už to není to co to bývávalo…

S větrem naše rychlost vůči zemi dohromady dělá 1 063 km/h

Přílet linky EK140 do Dubaje je vždy v nočních hodinách

Odstavené A380ky na letišti DXB čekající na zázrak

 

PŘÍLET DO DUBAJE

Jako každá země na světě má i UAE a Dubaj specifické podmínky pro vstup. Pro příletové cestující se na rozdíl od jiných zemí dělá maximální servis a to hlavně v podobě bezplatného PCR testu, na který jsou pasažéři nasměrováni ještě před pasovou kontrolou. Před testem vám pouze naskenují pas a zeptají se na vaše telefonní číslo (pokud neovládáte angličtinu, tak číslo napište na papírek nebo ukažte na displeji telefonu). Výsledky přichází většinou do 24 hodin. Dubaj má i vlastní aplikaci, ale je veřejně známé, že není úplně funkční a to především z toho důvodu, že appka nelze ověřit přes zahraniční čísla. Měl jsem to štěstí, že jsem byl v Dubaji v době, kdy nebyla provozní špička a tak celý průchod letištěm trval cca 20-30 minut než jsem nasedl do taxi směr hotel. Na průchod letištěm se můžete podívat v závěrečné části reportáže, která je na Youtube (odkaz ZDE: https://youtu.be/z2GyvQWT2T4)

Před vaší cestou do Dubaje nebo všeobecně kamkoliv doporučuji si ověřit informace o aktuálním stavu v dané zemi. Vše se velice rychle mění a není možné garantovat téměř nic. Velice doporučuji si zařídit kvalitní cestovní pojištění a to hlavně pro případ, že by vám byl zjištěn po příletu nebo před odletem COVID. Veškeré náklady za ubytování a stravu bude nutné hradit.

Testovací centrum, které je relativně dobře organizované. Připravte si pas a vaše telefonní číslo.

 

Šťastnou cestu a zase někdy příště u dalšího leteckého dobrodružství

Rosťa

1 komentář

  1. REnata

    Je prosím ještě jiná řada kterou doporučíš, kde je pěkný výhled (tak aby nám nevadilo křídlo)? A co dvojsedadla, stojí to za to ? Letíme v září přes cestovku a máme možnost si zdarma týden před odletem vybrat místa, tak chceme vybrat dobře 🙂

    Odpovìdìt

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture