Létání s ČSA v roce 2021, Praha- Kyjev, Airbus A319

Flight:OK918 PRG-KBP,Date:JUN 16 2021,Plane:Airbus A319(OK-REQ),economy class,Seat:6A/C(window/aisle),Flight time:1hrs 52min,LKPR:GATE B7,RWY12,KBP:RWY36R

 

Let OK918

Jedna z mála tratí, kde ČSA pravidelně nasazuje jedno ze dvou posledních letadel ve flotile, je let Praha – Kyjev. Jedná se o linku létající na kyjevské letiště Boryspil, které je východně od hlavního ukrajinského města. Na městské letiště Zhuliany létá například linka WizzAir z Pardubic. Let je naplánován na 2 hodiny, ale většinou se linka stíhá o něco rychleji. V posledních letech bylo na tuto trasu nasazeno i menší a pomalejší turbovrtulové letadlo ATR. Po vyřazení těchto letadel z flotily ČSA na jaře 2021, už tato varianta nehrozí.

 

Upgrade do Business Class za 350 Kč?

ČSA již delší dobu na svých letech po Evropě nenabízí žádný servis v základní ceně letenky v ekonomické třídě. Letecká společnost ovšem nabízí i v roce 2021 službu GOURMET MENU, ve které si můžete zakoupit vybraná jídla na váš let za ceny od 12 EUR (MENU na stránkách ČSA). Součástí jídla jsou i tři nápoje (nealkoholický, alkoholický a teplý nápoj). Náš výběr padnul na teplé menu s kuřecím masem – cena 14 EUR a teplé menu s telecím masem – cena 14 EUR.

Business class v letadlech ČSA oproti ekonomické třídě se v roce 2021 moc neliší. Letadlo je v konfiguraci sedadel 3-3 po celé palubě. Business od ekonomické se liší pouze tím, že prostřední sedačka na “trojce” je blokována a business cestující má v ceně letenky zmíněný servis/jídlo. Upgrade na cestování s jídlem nás stálo cca 350 Kč/osoba. Sedačky minimálně v přední části mají stejnou vychytávku jako sedačky v businessu a dají se rozšířit o opěrku ruky. Pokud cestujete ve dvou a máte vedle sebe dost místa, tak si opěrku můžete samozřejmě zvednout.

 

Odlet z Prahy

Ukrajina není v Schengenském prostoru a lety se tím pádem odbavují na terminálu 1. Letu byl přiřazen gate B7, který se nachází na konci prstu B v sousedství s gatem, který se využívá pro odbavení letů Emirates a Airbusu A380. Na linku byl nasazen Airbus A319 OK-REQ, který je posledním letadlem, které ČSA v roce 2021 vlastní. Letadlo před naším letem obsluhovalo linku do/z Paříže. Po nástupu na palubu se vedle nás objevilo druhé letadlo ČSA, které právě dorazilo z Ruska. Vyskytla se tak ojedinělá možnost dostat celou flotilu Českých aerolinií do jednoho záběru. Airbus A320 OK-HEU přiletěl z Moskvy a náš let čekal na několik cestujících, kteří přestupovali na naší linku do Kyjeva. Jelikož byla hlavní dráha 06/24 na Ruzyni v době našeho odletu v opravě, tak jsme pro vzlet využili dráhu 12 směrem na Prahu.

Airbus A319 OK-REQ

Seating 3-3

Airbus A320 OK-HEU po příletu z Moskvy

Po příletu z Paříže nebylo letadlo důkladně vyčištěno

Na několika místech byly vidět svkrny od rozlitých nápojů a to vše v době covidu

Buy on board menu

SWISS začal pravidelně létat do Prahy s Airbus A220

Odlet z dráhy 12 směrem na Prahu

 

GOURMET MENU

V letadle jsme byli jediní, kdo si z Gourmet menu objednal a tak servírování teplého jídla probíhalo již kolem Pardubic. Obě dvě jídla vypadala velice dobře a to včetně příloh. Zvláštní byl ovšem dezert, který na první pohled vypadal jako klasická trubička se sladkou náplní. Samotná trubička nešla rozlomit ani vidličkou a ani nožem a byla velice tvrdá a nedala se konzumovat jinak než rukou. Navíc to byl cukr obalený v cukru s cukrem jako náplní…

Pardubice v dohledu

 

Teplé menu s kuřecím masem – cena 14 EUR*

Kuřecí steak s tymiánem, liškovým ragú, karlovarským knedlíkem a restovanou kapustou s mrkví, dezert, salát, čerstvé pečivo, máslo a tři nápoje.

 

Teplé menu s telecím masem – cena 14 EUR*

Telecí líčka s houbovou omáčkou, bramborovým ragú s pórkem, restovaným hráškem na másle a mrkví, dezert, salát, čerstvé pečivo, máslo a tři nápoje.

Zvolili jsme 2x Coca Cola Zero + červené víno Znovín Znojmo + pivo Pilsner Urquel + káva

Do Kyjeva sebou převážíme květinu od bývalé letušky ČSA

Je to naše “emotional support”

 

Přílet do Kyjeva

Ke Kyjevu jsme se přiblížili ještě před západem slunce a tak jsme stihli i pohled na rozvodněný Dněpr, i když je na A319 OK-REQ znát, že okénka už mají něco za sebou a byla dost opotřebovaná. Fotky a videa už bohužel nejsou tak kvalitní jako dřív. Přistání na Boryspil proběhlo na dráhu 36R, která nás vyvedla hned k terminálům na klasický gate. Zajímavostí bylo naše parkování, jelikož jsme zastavili vedle Airbusu A320neo Flynas. Jedná se o leteckou společnost ze Saudské Arábie, která do Kyjeva začala pravidelně létat od 11. června 2021. Na rozloučenou s letem OK918 jsem si ještě vyfotil piloty v kokpitu, ale na víc bohužel čas nebyl.

Přistání na dráhu 36R v Boryspilu

Flynas Airbus A320neo ze Saudské Arábie

Naši piloti z letu OK918

 

Pokud si koupíte letenku u ČSA a letíte s letadlem a posádkou ČSA, tak i v roce 2021 můžete mít hezký zážitek. Bohužel jak už je to zvykem, tak nikdy nevíte, zda tento let nebyl vaším posledním letem s ČSA.

Emotional support cestu přežil 🙂

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Hide picture