RYCHLÝ PŘEHLED
- Kam posílat: foto@flyrosta.com (max 1-3 fotky/letadlo)
- Jaký formát: JPG, PNG, RAW formáty
- Rozlišení: minimálně 1024px dlouhá strana
- Co připojit: jméno autora, datum focení, registrace nebo linka (pokud není rozpoznatelné)
CO/KOHO HLEDÁME?
Naším cílem je dlouhodobě mapovat provoz na letištích v ČR (později i SR). Jak nám ukázala koronavirová krize, nikdy nevíte, zda zrovna dnes někde kolem vás nepřistálo letadlo, které už zítra nebude létat. Nechceme tvořit databázi, která by konkurovala serverům typu planes.cz nebo jetphotos.com. My chceme přinášet pravidelné přehledy zajímavých momentů z různých koutů leteckého světa. Kdykoliv tak bude možné brouzdat historií den za dnem a připomínat si, jak rychle se letecký svět měnil. Hledáme tak každého fotografa, kameramana, pilota, letušku, mechanika… prostě nadšence, kteří rádi fotí a natáčí letecký svět a o svoje záběry se chtějí podělit s ostatními.
JAKÉ FOTKY/VIDEA NÁS ZAJÍMAJÍ?
Cokoliv, co může být zajímavé, nicméně za zajímavé se nepovažuje standardní provoz na letištích, který se pravidelně opakuje se stejným typem letadla. Jedině v případě, kdy je na pravidelnou linku nasazeno netypické letadlo nebo letadlo ve speciálním zbarvení (např. Emirates EXPO, Qatar Airways FIFA, Belavia Tankolet apod.). Zajímavostí na pravidelné lince může být i změna letadla na nový typ nebo naopak staré letadlo.
Co nás zajímá úplně nejvíce je nepravidelný provoz, charterové a speciální lety. Nerozlišujeme velikost letadla, destinaci a zda se jedná o dopravní nebo nákladní typ. Může se jednat i o provoz v extrémním počasí, které ovlivňuje provoz (déšť, mlha, sníh, silný vítr ad.) a v neposlední řadě se ne vždy musí jednat o letadla. Někdy můžete na letištích spatřit zajímavý nebo nový dopravní prostředek, speciální techniku apod. Nápadům a námětům se meze nekladou. Z vašeho focení vyberte 1-3 fotografie letadla, které vy sami vyhodnotíte, jako nejlepší a publikovatelné (více jak 3 fotky jednoho letadla prosím neposílejte).
Pro přehled zajímavého provozu můžete využít například tyto stránky: www.planes.cz/expected
KAM MÁM POSÍLAT FOTKY/VIDEA?
V tuto chvíli zasílejte vaše fotografie na e-mail: foto@flyrosta.com
Pokud budete posílat více fotografií, které budou mít velikost přes cca 10 MB, tak můžete použít uložiště uschovna.cz nebo wetransfer.com. Následně nám pak pošlete odkaz ke stažení. Pokud máte video nahrané na Facebooku nebo YouTube, tak stačí když nám zašlete link.
DO PŘEDMĚTU MAILU NAPIŠTE TYTO ZÁKLADNÍ ÚDAJE: FOTO – JMÉNO AUTORA – OBSAH
Vzor: FOTO – PAVEL NOVOTNÝ/@PAVKAVITION – ANTONOV AN225, EMIRATES A380, LOT DASH 8
FOTOGRAFIE PAK POPIŠTE V MAILU
Vzor: 28. 2. 2021, letiště Ostrava Mošnov, Antonov Airlines, AN225, UR-82060, Canon 5D Mark IV, největší letadlo světa přiletělo pro skákací hrad, který si objednala vláda Uzbekistánu
JAK MÁM POSÍLAT FOTKY/VIDEA?
Budeme rádi, když vaše fotografie budou mít rozumnou velikost a rozměr. Ačkoliv rádi zveřejníme i fotografie pořízené mobilem, minimální zaslané rozlišení by mělo být alespoň 1024px u delší strany. Zasláním fotografií v popsaných formátech a velikostech nám ulehčíte zpracování, ale rádi vám pomůžeme i pokud si nebudete vědět rady. Jsme tu totiž pro každého bez ohledu na zkušenost s postprodukcí. Ideální formáty jsou pak následující:
- formát: JPG, PNG i RAW formát přímo z fotoaparátu nebo telefonu
- ideální rozlišení: 2400px, 1920px, 1024px dlouhá strana fotografie (poměr stran je libovolný, preferujeme fotografie “na šířku”)
- ideální velikost souboru: 200 kB – 1 MB
- minimální rozlišení: 1024px dlouhá strana
Aby z vašich záběrů měli čtenáři nebo diváci co největší zážitek, bude potřeba uvést několik údajů, které nám pomohou se zpracováním. V ideálním případě připojte následující informace:
- KDY (např. 28. 2. 2021) a KDE (např. letiště Praha, Brno, Mladá Boleslav) byla fotografie pořízena
- KÝM byla fotografie pořízena, tedy kdo má být označen jako autor (můžete nám zaslat i váš Instagram/Facebook/Twitter účet)
- Typ letadla/registrace/letecká společnost (pokud není jasně čitelné)
Pro čtenáře může být vaše fotografie inspirací, a tak můžete doplnit i následující údaje:
- Čím byly záběry pořízeny (typ kamery/fotoaparátu)
- Při jakém ohnisku byl záběr pořízen (např. 200mm)
- Popisek/příběh (důvod návštěvy jako např. speciální zbarvení, změna typu, divert apod.)
MOHU POSLAT VÍCE LETADEL V JEDNOM MAILU?
Ano můžete. Všechny zaslané fotografie prosím popište v mailu.
AUTORSKÁ PRÁVA?
Fotografie budeme zveřejňovat pouze v přehledu provozu. Pokaždé budete u fotografie uvedeni jako autor. Pokud budete chtít, můžeme vám jakožto jméno zadat váš účet na IG, FB nebo jiné sociální síti. Čtenáři tak budou mít možnost prokliknout přímo na váš profil. Pokud budeme někdy v budoucnu pracovat na článku, kde by se nám hodila vaše fotografie, budeme vás kontaktovat.
KDY BUDOU MOJE FOTKY/VIDEA PUBLIKOVÁNY?
Aktuálně plánujeme zpracovávat fotografie jednou týdně, ale fotografie můžete posílat hned, co je budete mít zpracované. Přehled budeme rozdělovat po měsících. V praxi tak bude jeden měsíc představovat jeden článek na webu flyrosta.com
CO PŘIPRAVUJEME?
Tímto projektem chceme začít podporovat začínající a méně zkušené AV GEEKy. Postupně chceme přinášet tipy a triky, jak se ve focení zlepšovat a jak se dostat hlouběji do leteckého světa. Chceme také vytvořit program, kde bude možné si zapůjčit foto/video techniku zdarma pro ty, kteří nemají tu možnost vlastnit svojí.
Věříme, že se do našeho dlouhodobého projektu zapojí co nejvíce AV GEEKů a společně tak budem zaznamenávat neopakovatelné okamžiky.
KDO JE AV GEEK?
Označení AV GEEK si zaslouží každý, kdo se intenzivně zajímá o letectví. Nemusí se jednat pouze o spottery, ale do této skupiny lidí se počítají i zaměstnanci leteckých společností, handlingových agentur, technici, mechanici a ostatní, pro které jejich zaměstnání je více než jen práce. Častými příznaky této nemoci jsou pohyb se štaflemi kolem letištního plotu, nejpoužívanější aplikací v mobilu je Flightradar24, v letadle vždy místo u okénka či rozpoznání typu letadla na vzdálenost 10 kilometrů podle siluety.
0 komentáøù