PETR LETÍ DO KOREJE 2

autor: | Říj 10, 2022

DÍL PRVNÍ – ZÁŘÍ

976 dní. Za tuto dobu jsem úspěšně dokončil bakalářské studium, absolvoval čtyři semestry navazujícího magisterského studia, realizoval dvacet letů a nafotil tisíce fotek letadel. Dvacet letů za téměř tři roky a pouze jedna cesta mimo evropský kontinent – do Kanady – není příliš, neboť celé toto období naše životy komplikovala koronavirová pandemie. Loni mi zmařila plánovaný semestrální výjezd do Tchaj-peje, ale na druhou stranu jsem se díky této politováníhodné skutečnosti mohl nyní vrátit zpět do Soulu.

Jmenuji se Petr Juriš. Vítám vás na webu Flyrosta.com u volného pokračování mého cestovatelského blogu Petr letí do Koreje. Studuji na Fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze a jsem vášnivý letecký nadšenec a spotter v jedné osobě. Zmíněné studium přináší řadu častokrát nelehkých výzev, avšak některé z nich jsou velice příjemné a obohacující, jako například právě povinnost strávit jeden až dva semestry na zahraniční univerzitě. A proč jsem si i napodruhé vybral Soul? Nebudu tvrdit, že na pomyslné vině nebyly uvolněnější podmínky pro přicestování, ale zároveň mě při mém minulém pobytu nadmíru oslovily faktory zahrnující zdejší ekonomickou vyspělost, přátelské chování místních obyvatel, a především široké možnosti pro volnočasové aktivity včetně spottingu.

 

CESTA Z PRAHY DO SOULU

EMIRATES   ⁄   EK140 (PRG-DXB, 22.8.2022)   ⁄   B777-31H(ER) (A6-EGS)

Pro svou cestu do Jižní Koreje jsem využil služeb Emirates, a to nejen kvůli mým osobním sympatiím k těmto aeroliniím, nýbrž také z toho důvodu, že pro cesty na Dálný východ preferuji přestupy v zemích Perského zálivu. Výhodou oproti přímým letům (které mimochodem mezi Prahou a Soulem prozatím nebyly obnoveny) a tranzitům v rámci Evropy je skutečnost, že oba segmenty jsou zhruba stejně dlouhé (6, respektive 8 hodin) a úsek do cílové destinace tak trvá kratší dobu. To je pro cestující v economy class vcelku přívětivé a snesitelné. Kromě Emirates létají do Soulu z tohoto regionu dále Qatar Airways a Etihad Airways.

 

Odbavení na letišti v Praze

 

Na linku EK140 byl nasazen Boeing 777-300ER registrace A6-EGS. Doba letu z Prahy do Dubaje činila 5 hodin 27 minut. Obsazenost se pohybovala okolo sta procent, přičemž vedle mě seděli dva mladí muži původem ze SAE. Během letu byla servírována chutná teplá večeře, jež sestávala z těstovinového salátu (předkrm), masových kuliček s křenovým přelivem a vařenými bramborami (hlavní chod) a brownie s čokoládovou pěnou (dezert). Palubní zábavní systém ICE nabízel vedle celé řady zahraničních titulů taktéž trojici českých komedií z let 2019 a 2020 – 3Bobule, Bourák a Ženská na vrcholu – a stejný počet českých pohádek.

 

Start z RWY 06. Foto: Pavel Herega

Při nástupu na palubu každý cestující obdržel roušku a dezinfekci na ruce

Večeře

Dramaticky vyhlížející bouřková oblačnost nad Tureckem

Neodmyslitelná součást mého každého letu s Emirates – fotka z polaroidu na památku

Záznam trasy letu EK140 dne 22.8.2022. Zdroj: Flightradar24

 

Po přistání na letišti v Dubaji, kde letoun parkoval na vzdálené stojánce, následovaly zhruba půlhodinový přesun autobusem do terminálu a poté tříhodinové čekání na návazný let, jež mi zkrátila návštěva Emirates Official Store.

 

Emirates Official Store v hale A Terminálu 3 na letišti v Dubaji

Gate A2, odkud probíhal boarding linky do Soulu

 

EMIRATES   ⁄   EK322 (DXB-ICN, 23.8.2022)   ⁄   A380-861 (A6-EEE)

Spoj EK322 operoval Airbus A380 registrace A6-EEE. Bylo pro mě potěšením proletět se po delší době opět na palubě „velryby“, u níž oceňuji především více prostoru v economy class. A byl to mimo jiné důvod, proč jsem zavrhl možnost cesty s Qatar Airways a Etihad Airways, kteří do Soulu nasazují Boeing 777-300ER, resp. Boeing 787-10 Dreamliner. Let trval 7 hodin 56 minut. Ačkoliv téměř celý proběhl za denního světla, s výjimkou úseku mezi Dubají a pákistánským Péšávarem, posádka sluneční paprsky eliminovala zataženými okenními clonami, což umožnilo většinu času prospat. Asi hodinu po startu byla servírována snídaně, která mi bohužel nechutnala, neboť první varianta obsahovala houby, zatímco ta druhá krevety. Pomyslnou záchranu tak představovalo pouze ovoce. Oběd, jenž následoval za tři hodiny, byl o něco lepší. Předkrm tvořil luštěninový salát a jako hlavní chod bylo podáváno hovězí maso se zeleninovou omáčkou a bramborovou kaší, následované šlehačkovými koulemi coby dezertem. Přistání na nově vybudovanou ranvej 16R/34L letiště Incheon doprovázelo krásné počasí, díky němuž bylo možné během přiblížení pozorovat malé ostrovy ve Žlutém moři.

 

Po třech letech opět na palubě Airbusu A380!

Snídaně

Oběd

Před přistáním bylo třeba vyplnit celní deklaraci, zdravotní deklaraci a příletovou kartu

Východní pobřeží Číny

V dálce letiště Incheon

Přistání na RWY 34L. Foto: YoungKyun Shin

Tady sedím já!

Záznam trasy letu EK322 dne 23.8.2022. Zdroj: Flightradar24

 

Rád bych dodal, že mě stran Emirates mile potěšila nedávná zpráva o plánované investici do modernizace interiérů více než stovky letadel ve výši 2 miliard USD. Starší stroje, mezi něž se řadí i 10 let stará dvojice A6-EGS a A6-EEE, se totiž vyznačují již poněkud vybydlenými sedačkami a obrazovkami, jež není snadné ovládat pouhým dotykem, což snižuje zážitek z cesty a v budoucnu může u nejednoho cestujícího vést k přechodu ke konkurenci.

 

Plán renovací. Zdroj: Emirates

 

Pro vstup na území Jižní Koreje bylo ve druhé polovině srpna 2022 zapotřebí vyplnit údaje v rámci aplikace Q-code (v podstatě obdoba příjezdového formuláře) a podstoupit dva PCR testy, jeden alespoň 48 hodin do odletu a druhý nejpozději druhý den po příletu. V současné době již není vyžadován ani jeden z nich. Popříletový test bylo možné absolvovat buď přímo na letišti Incheon, nebo ve zdravotnických centrech ve městě. Jeho cena činila 80 000 KRW (necelých 1 500 CZK). Ti, kdo v zemi pobývali dlouhodobě, jej měli zdarma. Překvapil mě způsob odběru vzorku. Pracovníka odběrového centra a testovanou osobu dělilo plexisklo se zabudovanou dvojicí gumových rukávů, skrze které zdravotník pouze prostrčil ruku. Byl tak eliminován kontakt s případným nakaženým. Na výsledek se běžně čekalo v řádu jednotek hodin a byl doručen jednak SMS, jednak e-mailem. Momentálně nadále zůstává povinnost ochrany dýchacích cest ve vnitřních prostorách budov a ve veřejné dopravě. Většina Korejců tato pravidla velmi striktně dodržuje a roušky nosí i na ulici.

 

Letištní PCR odběrové centrum

 

PRVNÍ DNY V KOREJI

První dvě noci jsem strávil v hotelu poblíž stanice AREX (vlaku spojujícího letiště s centrem města) Unseo. Na vyrovnání se se sedmihodinovým časovým posunem nepřipadlo mnoho času, neboť hned druhý den zrána na letiště Gimpo zavítal speciálně zbarvený Airbus A320 britské společnosti Titan Airways, a to v rámci své cesty kolem světa s trofejí pro vítěze letošního prosincového fotbalového šampionátu FIFA. Ta byla následně vystavena v jednom ze zdejších nákupních center (Hyundai Department Store) a veřejnost se s ní mohla vyfotit.

Na Gimpu jsem se sešel se svým korejským kamarádem-spotterem YoungKyunem. Ten jako nejvhodnější spot zvolil – s ohledem na aktuální světelné podmínky – mně doposud neznámé místo nacházejí se v nejvyšším patře jedné z přilehlých bytovek.

 

Titan Airways (FIFA World Cup Trophy Tour livery), A320-232, G-POWM (GMP)

 

V okolí letiště jsme strávili celé dopoledne, aby mě YoungKyun mohl seznámit se zdejšími novinkami, především pak s novou vyhlídkovou terasou ve vnitrostátním terminálu, jež nahradila původní s výhledem na mezinárodní terminál, a dále s v roce 2020 otevřeným muzeem letecké dopravy (National Aviation Museum of Korea). Své zde naleznou příznivci jak dopravního, tak vojenského letectví. Mně osobně nejvíce zaujal příčný řez trupem Boeingu 747, jenž původně létal u Delty. Kladně hodnotím také výstavu uniforem posádek veškerých korejských aerolinií a sbírku modelů letadel dopravců operujících na zdejších letištích. Jsou v ní zastoupeny i České aerolinie, avšak poněkud překvapivě strojem Jakolev Jak-40.

 

Nová vyhlídková terasa na letišti Gimpo. Focení mírně komplikuje pletivo

Exteriér budovy muzea

Selfie s YoungKyunem před křídlem Boeingu 757

Řez trupem Boeingu 747. V přízemí economy class, v prvním patře business class

Historie Korean Air Lines

Uniformy korejských posádek. První řada zleva: Air Seoul, Jin Air, Asiana Airlines, Korean Air, Jeju Air, T’way Air, Aero K. Druhá řada zleva: Hi Air, Air Busan, Air Premia, Eastar Jet, Fly Gangwon

Jedna z vitrín s modely letadel aerolinek létajících na letiště Incheon. Jak-40 ČSA je umístěn na nejvyšší polici jako třetí zleva

Maketa letiště Gimpo

Vyhlídková terasa na střeše muzea. S ohledem na světelné podmínky je vhodná pro spotting především v ranních a dopoledních hodinách, avšak otevírá se až v 10:00

 

Návštěva Hyundai Department Store ve čtvrti Yeongdeungpo-gu za účelem zhlédnout zmíněnou trofej FIFA byla na programu následujícího odpoledne. Akce vyvolala značný zájem veřejnosti, čemuž odpovídala i čekací doba v délce bezmála tří hodin. Po příchodu do nejvyššího patra nákupního centra, kde se stánek Coca-Coly, partnera šampionátu, nacházel, se totiž museli návštěvníci zaregistrovat do pořadníku. Volný čas jsme s YoungKyunem využili k obhlídce vybraných obchodů s chytrou elektronikou, a především pak k procházce po blízkém okolí. Za zmínku stojí přilehlý Yeouido Park, na jehož místě do roku 1958 stávalo mezinárodní letiště a do roku 1971 pak vojenská základna.

 

Hyundai Department Store

Výstava trofeje. Každý návštěvník obdržel plechovku Coca-Coly a klíčenku jako pozornost

Ve značkové prodejně Samsungu jsem narazil na toto roztomilé pouzdro na sluchátka Galaxy Buds. Že by mě pobyt v Koreji přiměl přejít od Applu ke konkurenci?

Yeouido Park a v něm vystavený druhoválečný transportní vojenský letoun Douglas C-47 Skytrain

 

VÝLET DO YANGYANGU

FLY GANGWON   ⁄   4V512 (GMP-YNY, 29.8.2022)   ⁄   B737-8JP (HL8380)

O možnosti výletu do Yangyangu, letoviska na východním pobřeží Korejského poloostrova, mě informoval kamarád-spotter. Místní nízkonákladová startupová letecká společnost Fly Gangwon s hubem právě ve zmíněné destinaci totiž během letních měsíců nabízela několikrát týdně lety z/do Soulu Gimpa s možností následného bezplatného využití transferu na nedalekou pláž. Z jihokorejské metropole se odlétalo v dopoledních hodinách a nazpět vpodvečer. Letenka zakoupená s předstihem pouhých několik dní stála v přepočtu zhruba 2 000 Kč.

 

Odbavení na letišti Gimpo

 

Na linku z Gimpa do Yangyangu byl nasazen Boeing 737-800 registrace HL8380, který dříve provozoval v Praze dobře známý dopravce Norwegian pod imatrikulacemi LN-NOY a EI-FJA. Let trval 37 minut. Kvůli hornatému povrchu v okolí cílového letiště bylo zapotřebí vyklesat z letové hladiny, jež činila 15 000 ft, učiněním okruhu nad Japonským mořem.

 

Pohled na vnitrostátní terminál během startu z RWY 14L

Nabídka palubního prodeje a bezpečnostní instrukce. K mání byla mimo jiné dvojice modelů letadel v měřítkách 1:100 a 1:200, ovšem nechvalné kvality

Paluba 10 let starého letounu čítající 186 sedaček economy class. Fly Gangwon v současné době nenabízejí žádný prémiový produkt. To zajisté nevadí na vnitrostátních linkách, avšak někteří cestující téměř čtyřhodinového letu na Filipíny by jej možná ocenili. Změna třeba přijde s brzy očekávaným dodáním prvního Airbusu A330, jenž bude operoval linky do Vietnamu

Záznam trasy letu 4V512 dne 29.8.2022. Zdroj: Flightradar24

Transfer na pláž

 

Jelikož počasí v cílové destinaci nebylo optimální pro pobyt na pláži a koupání, rozhodl jsem se pro alternativní program, a sice prohlídku města Yangyang, vzdáleného asi čtvrt hodiny jízdy autobusem. V okolí letiště se nachází několik míst vhodných ke spottingu, ovšem zdejší provoz je velice slabý a zároveň ne příliš atraktivní. Jinak tomu bylo v minulosti, kdy sem létala v roce 2020 zkrachovalá společnost Korea Express Air se svým Embraerem ERJ-145.

 

Návštěvníky Yangyangu vítá vysmátý hřib

V centru města mě zaujala tato budova s nápisem “Flight Training Center”

 

FLY GANGWON   ⁄   4V513 (YNY-GMP, 29.8.2022)   ⁄   B737-8AL (HL8518)

Po čtyřech hodinách strávených ve městě nastal čas na návrat zpět. K mému potěšení byl zpáteční let operován jiným strojem, který nesl registraci HL8518 a jednalo se o nejnovější přírůstek ve flotile Fly Gangwon. Ta aktuálně čítá trojici letadel. Cesta do Soulu trvala 38 minut. Překvapila mě obsazenost, jež činila zhruba 90 %, tedy mnohem více než dopoledne.

 

Odbavení na letišti v Yangyangu

Boarding a výhled na letištní plochu

Po startu z RWY 33 se naskytly zajímavé scenérie

Tento letoun disponoval jiným typem sedaček a bylo jich zde dohromady 189

Pohled na Soul krátce před přistáním. V pozadí řeka Han

Deboarding. Odbavení letů Fly Gangwon na letišti Gimpo probíhají na vzdálených stojánkách

Záznam trasy letu 4V513 dne 29.8.2022. Zdroj: Flightradar24

 

SPOTTING

Většinu svého volného času trávím spottingem na největším jihokorejském mezinárodním letišti Incheon a méně často pak na letišti Gimpo, jež slouží převážně pro vnitrostátní lety na ostrov Jeju.

Mnou v roce 2020 vytvořený průvodce spottingem na Incheonu si můžete prohlédnout zde. Časem jej plánuji updatovat, prozatím však shrnu nejzásadnější změny na tomto letišti v rámci prvního dílu blogu. Největší novinkou je bezesporu otevření nové ranveje 16R/34L. Zároveň v současné době probíhají stavební práce na ranveji 15R/33L, a proto je pozměněné schéma provozu: pro přistání nákladních letadel slouží RWY 15L/33R, pro přistání osobních letadel RWY 16R/34L a pro všechny odlety RWY 16L/34R. V časech provozních špiček se výjimečně stává, že na RWY 15L/33R sedají i pasažérské linky. Tato provozní konfigurace je vhodnější pro odpolední spotting. Ráno lze fotit buď skyshoty příletů na západní dráze nebo pohyby nákladních letadel ze střechy administrativní budovy (spot č. 1 v mém průvodci), kterou však není doporučováno navštěvovat po osmé hodině z důvodu zvýšeného rizika přítomnosti zaměstnanců ostrahy. Letištní security nicméně začala omezovat spotting i na dalších místech. Na oficiální observatoři (spot č. 8) je focení zcela zakázáno. Dle neověřených informací lze zažádat o povolení na předem stanovený čas, ovšem za velmi vysoký poplatek. Nadále zůstává přístupná střecha budovy restaurace v sousedství čerpací stanice GS Caltex (spot č. 7), ale ani zde nelze pobývat zcela bez problému. Kvůli vysoké koncentraci zejména mladší spotterů je čerstvě zakázán vstup o víkendech a v pondělky. Jako alternativa mohou posloužit okolní kopce (spot č. 6), popřípadě terasa kavárny Star Five v sousedství. Letos jsem vyzkoušel i nová fotomísta na opačném konci ranveje (16R a 16L), konkrétně pak kopec vedle hotelu Ora a terasu kavárny Ryuk.

 

Střecha budovy restaurace je jedním z nejoblíbenějších míst korejských spotterů. Už jsem zde navázal několik nových kontaktů a někteří, zejména mladší, jedinci se se mnou rádi fotí.

Terasu kavárny Ryuk navštěvuji raději méně často, neboť zdejší spotting může být velmi návykový a zdravému životnímu stylu škodlivý. Tedy ne, že bych běžně nějaký zdravý životný styl dodržoval

 

Pestrost leteckého provozu po pandemii značně klesla. Nejviditelnější změnou je menší přítomnost čínských a aerolinek, především ve smyslu obsluhovaných destinací a počtu frekvencí. Momentálně do Soulu létají Air China (A330-200), China Eastern Airlines (A330-300 a B777-300ER), China Southern Airlines (A321-200 a A350-900), Qingdao Airlines (A320neo a bohužel za tmy), Shandong Airlines (B737-800), Shanghai Airlines (B787-9) a Spring Airlines (A321neo). V první polovině října plánují zahájit lety Juneyao Airlines (B787-9). Nadále omezené zůstávají i spoje z oblasti Jihovýchodní Asie, obnoveny nebyly zejména odpolední rotace (například Air Asia X, Thai Airways či Vietnam Airlines). Z politických důvodů není obsluhována Ruská federace. Naopak lety do Severní Ameriky se vrátily víceméně do původních kolejí a podobně je tomu i u Evropy (spojení neobnovily snad jen British Airways). Ale mám i lepší zprávy pro potenciální zájemce o výlet za spottingem. Nově lze na Incheonu potkat Air New Zealand (B787-9), Bamboo Airways (A321), Scoot (B787-8 a B787-9), Singapore Airlines Cargo (B777F), Tigerair Taiwan (A320neo) či ZIPAIR (B787-8). Ze stávajících aerolinek pak některé nasazují nové typy letadel, například Cebu Pacific Air (A321neo a A330-900), Etihad Airways (B787-10) a Singapore Airlines (B787-10).

Pokud někteří čtenáři “měří” atraktivitu letišť zastoupením jednotlivých typů letadel, pak zajisté ocení zdejší vysokou koncentraci B747 a dalších widebody letounů včetně A380 a MD-11. Nenajdou tu však až na vzácné výjimky v podobě charterových a vládních letů žádné Embraery ani vrtulové stroje ATR či Dash.

A co je nového u korejských leteckých společností? V loňském roce zahájily komerční provoz Air Premia. Ve flotile mají aktuálně dvojici B787-9 a další tři kusy budou dodány v následujících měsících. Létají do Ankary a Singapuru, v říjnu do své sítě přidají Los Angeles a Ho Či Minovo Město. T’way Air zařadily do letadlového parku trojici A330-300, z nichž jeden stroj létá mezi Gimpem a Jeju a dva jsou bázovány na Incheonu a operují linky do Bangkoku, Singapuru a Ulánbátaru. Korean Air a jejich nízkonákladová odnož Jin Air obdržely první exempláře B737 MAX 8, jež postupně nahrazují starší B737 verzí -800 a -900. Korean Air taktéž velmi brzy přivítají první A321neo. Z osobního provozu vlajkový dopravce naopak vyřadil B747-400. To konkurenční Asiana Airlines jeden kus (HL7428) i nadále nasazují na rotace do Nankingu a Čchang-čchunu. Hi Air provozují již tři ATR 72, z nichž každé se pyšní jinou barvou – od modré přes růžovou až po zelenou. Z oblohy zmizela společnost Eastar Jet, neboť se v současné době potýká s právními problémy. Výčet těch nejzásadnějších změn zakončím cargo dopravcem Air Incheon, jehož flotila se od mé minulé návštěvy rozrostla o čtveřici B737-800F, které nahradily zastaralé B737-400F.

Následuje galerie vybraných srpnových a zářijových “úlovků”:

 

Malaysia Airlines (Malayan Tiger livery), A330-323, 9M-MTG (ICN)

Singapore Airlines, B787-10 Dreamliner, 9V-SCE (ICN)

Bamboo Airways (1st A321neo livery), A321-251N, VN-A588 (ICN)

VietJet Air (Petrolimex Aviation livery), A330-343, VN-A810 (ICN)

Singapore Airlines Cargo, B777-F, 9V-DHA (ICN)

Korean Air, A330-323, HL7701 (ICN) – dříve OK-YBA

Paramount Aerospace Systems, B737-55S, ZS-TFJ (ICN) – dříve OK-XGC

Delta Air Lines (Team USA livery), A330-941, N411DX (ICN)

China Southern Airlines, A350-941, B-309W (ICN)

Myanmar National Airlines, A320-214, XY-ALT (ICN)

Jin Air, B737 MAX 8, HL8353 (ICN)

Air Premia, B787-9 Dreamliner, HL8387 (ICN)

T’way Air (Shinhan Card & Mastercard Fanguin Friends livery), B737-8Q8, HL8086 (ICN)

Cebu Pacific Air, A330-941, RP-C3900 (ICN)

Philippines AirAsia, A320-214, RP-C8966 (ICN)

Hawaiian Airlines, A330-243, N370HA (ICN)

FedEx, MD-11F, N573FE (ICN)

Asiana Airlines, B747-48E, HL7428 (ICN)

Xiamen Airlines, B787-9 Dreamliner, B-1357 & Air New Zealand, B787-9 Dreamliner, ZK-NZD (ICN)

Western Global Airlines, B747-446(BCF), N344KD (ICN)

KLM (SkyTeam livery), B777-306(ER), PH-BVD (ICN)

Korean Air, B787-9 Dreamliner, HL7209 (ICN)

Qatar Airways (FIFA World Cup 2022 livery), B777-3DZ(ER), A7-BEC (ICN)

Emirates (Year of the Fiftieth livery), A380-861, A6-EOE (ICN)

Emirates (Destination Dubai livery), A380-861, A6-EEU (ICN)

China Postal Airlines, B737-8Q8(BCF), B-5130 (ICN)

SF Airlines, B757-2B7(PCF), B-1173 (ICN)

MasAir, A330-243(P2F), EI-MAA (ICN)

Tianjin Air Cargo, B737-44P(SF), B-2576 (ICN)

Air Incheon, B737-86J(SF), HL8338 (ICN)

Shanghai Airlines, B787-9 Dreamliner, B-1112 (ICN)

ZIPAIR, B787-8 Dreamliner, JA826J (ICN)

Kalitta Air, B747-4B5F, N712CK (ICN)

EVA Air, B787-9 Dreamliner, B-17883 (ICN)

Asiana Airlines (Star Alliance livery), A321-231, HL8071 (ICN)

Scoot (Pokémon livery), B787-9 Dreamliner, 9V-OJJ (ICN)

Nauru Airlines, B737-319, VH-XNU (ICN)

Air New Zealand, B787-9 Dreamliner, ZK-NZH (ICN)

Air New Zealand (All Blacks livery), B787-9 Dreamliner, ZK-NZE (ICN)

Polar Air Cargo (Southern Air livery), B777-FZB, N777SA (ICN)

Atlas Air, B747-87UF, N856GT (ICN)

Etihad Airways (Greenliner livery), B787-10 Dreamliner, A6-BMH (ICN)

Qatar Amiri Flight, A330-203, A7-HJJ (GMP)

South Korea Air Force, B747-8B5, 22001 (GMP)

Air Busan (World EXPO 2030 Busan livery), A321-251NX, HL8504 (GMP)

 

ŠKOLA

Stejně jako v roce 2019, i letos studuji na Sogang University ve čtvrti Mapo-gu a bydlím na koleji Gonzaga Hall. Škola se nikterak nezměnila, stále se tedy vyznačuje striktními pravidly pro docházku. Semestr zde trvá 16 týdnů a předměty se zpravidla vyučují ve dvou 75minutových přednáškových blocích týdně (vždy pondělí-středa, úterý-čtvrtek nebo středa-pátek a celkem tedy 32 lekcí). Výuka od letošního září znovu probíhá prezenčně. Absence je možná pouze čtyřikrát za semestr v každém předmětu, přičemž někteří vyučující povolují pouze jednu a za další tři snižují výsledná hodnocení studentů. V případě pěti a více absencí je automaticky uděleno hodnocení “nevyhověl/a”. Univerzita nově pro monitoring docházky vyvinula speciální mobilní aplikaci, která usnadňuje práci asistentům vyučujících. Zkoušková období jsou dvě – polosemestrální testy se píší v 8. výukovém týdnu a závěrečné testy v 16. výukovém týdnu. Způsob hodnocení je srovnatelný s VŠE. Zapsány mám čtyři předměty – principy marketingu, teorii chování spotřebitele, úvod do komunikačních studií a kognitivní psychologii. Ačkoliv jsou určeny pro zahraniční studenty, převážnou část posluchačů tvoří Korejci, a proto někteří učitelé hovoří sem tam i korejsky. Nejeden pak má problémy s anglickou výslovností, což občas ztěžuje výklad. Ve vybraných kurzech kladou vyučující nebývalý důraz na vysvětlování všemožných teoretických konceptů, jejichž znalost dle mého názoru není esenciální, a místo toho by bylo vhodnější věnovat více času poznatkům z praxe. Korejští studenti jsou typičtí značnou kompetitivností, jež je zřejmá třeba během spolupráce na týmových projektech.

Stejně striktní pravidla jsou i nadále vyžadována taktéž v Gonzaga Hall. Z důvodu restrikcí souvisejících s pandemií rezidenty tentokrát nečekala první den informační schůzka, nýbrž distribuce rozsáhlé powerpointové prezentace a následný test, z něhož bylo zapotřebí dosáhnout alespoň 80 % úspěšnosti. Některé multiple-choice otázky byly vskutku zapeklité. Pokoj sdílím s Korejcem, který se k mému potěšení přistěhoval až ve druhé polovině září. Jeho návyky mě každodenně velice iritují a nutí přemýšlet o přesunu do Airbnb. Jmenovat mohu například neustálé popotahování nosem a pohazování různých odpadků po pokoji za současného zavírání okna, aby byl nepříjemný odér lépe cítit. Na rozdíl od minula jsem prozatím nevyinkasoval žádné “penalty” body za brzké opouštění budovy, neboť první spoj směr letiště odjíždí až po páté hodině ranní.

 

Příklady otázek ze vstupního testu. Dosáhl jsem plného počtu bodů

Pokoj před příchodem spolubydlícího. Jeho současný stav není hodný dokumentace ani publikace

Vyzkoušel jsem také doručování zásilek kurýrní službou až do školy. A funguje. V místním e-shopu jsem si objednal model B787-8 Royal Brunei Airlines. Komunikace proběhla bez problému a balíček dorazil během dvou dnů. Poštovné vyšlo na 4 000 KRW (zhruba 70 CZK)

 

KAŽDODENNÍ ŽIVOT V SOULU

Čas od času vyrazím i do města. Ta nejznámější místa mám již prozkoumána, a tak když za mnou přiletí nějaká ta návštěva z Čech, mohu se vžít do role turistického průvodce.

 

City Hall

Cheonggyecheon

Palác Gyeongbokgung

Vzpomínka na Summit G20 z roku 2010

Socha Gangnam Style

 

Na závěr nesmím opomenout zmínit zdejší stravu. Každého jistě jako první napadne kimči, které jsem nicméně neměl ještě ani jednou. Největší korejskou laskominu pro mě představuje pork cutlet, tedy vepřový řízek s pálivým přelivem, rýží a zelným salátem. Vyzkoušel jsem již celou řadu variant, ale nejchutnější připravují v restauraci poblíž stanice metra Ewha Womans University. Její personál mě již považuje za štamgasta, a proto téměř pokaždé obdržím jako bonus plechovku vychlazeného nealko nápoje.

Dále často navštěvuji nově otevřenou pizzerii, kde si mě obsluha taktéž zapamatovala a jako pozornost nabídla půllitr korejského piva či kuřecí paličky s dresinkem. Nevynechávám ani ryze korejské restaurace, kde si nejčastěji objednávám vepřové nebo hovězí maso.

Běžné teplé jídlo v restauraci stojí většinou v rozmezí 10 000 až 15 000 KRW (v přepočtu 175 až 250 CZK). Ceny jsou tedy vyšší oproti Česku, avšak je zapotřebí brát v úvahu průměrnou měsíční mzdu, která v Jižní Koreji v roce 2021 činila 3,8 milionu KRW (asi 66 000 CZK) u mužů a 2,5 milionu KRW (asi 44 000 CZK) u žen (zdroj: Ministry of Employment and Labor).

 

Různé varianty vepřového řízku plněného sýrem a polévky s udon nudlemi

Různé varianty pokrmů z vepřového masa

Roznáškový robot v restauraci na letišti Incheon

 

Na druhý díl, ve kterém vás pozvu na ostrov Jeju, se můžete těšit za měsíc.

Hide picture